عکسهای تأمل برانگیزی که چند ثانیه قبل از مرگ گرفته شدند

عکسهای تأمل برانگیزی که چند ثانیه قبل از مرگ گرفته شدند | شرایطی که این عکس ها در آن زمان به ثبت رسید، هیچ وقت دیگر تکرار نخواهد شد؛ چرا که مرگ مجالی دوباره برای سوژه ها باقی نگذاشت. حتی عکاس هم نمی دانست که قرار است پس از فشردن دکمه ی دوربین چه اتفاقی بیفتد.

اتفاقات بسیاری پیرامون ما می‌افتند که آرزو می‌کنیم بدانیم چند دقیقه قبل اوضاع به چه صورتی بوده است. یا بدانیم کسانی که در آن اتفاق تحت تأثیر قرارگرفته‌اند، تا قبل از رخ دادن چه حال و اوضاعی داشتند. ممکن است در مواردی حال بدی به ما دست دهد اما قطعاً در مواردی هم سرشار از عشق خواهیم شد.

مرگی که هالیوود را تکان داد

«جیمز دین» بازیگر مطرح هالیوود با نخستین حقوقی که از بازیگری دریافت کرد، به دلیل علاقه زیاد به ماشین‌های کورس و سرعت یک اتومبیل خرید و در مسابقات اتومبیلرانی شرکت کرد. این عکس در سن ۲۴ سالگی و در کالیفرنیا از او گرفته شد. در این زمان یعنی در تاریخ ۳۰ سپتامبر ۱۹۵۵ او یکی از بازیگران مطرح هالیوود بود که برای آخرین بار سوژه‌ی عکاسی شد.

نخست گمان می‌رفت که این سانحه رانندگی براثر سرعت زیاد اتومبیل او روی‌داده است اما بعداً مشخص شد که جیمز دین در بروز این سانحه بی‌تقصیر بوده است. در زیر تصویری از خودروی جیمز دین، پس از تصادف را می‌بینید.

عکس یادگاری که مقتول از قاتل گرفت

«رینالدو دیگسا» سیاستمدار فیلیپینی درحالی‌که اولین روز سال ۲۰۱۲ را در کنار خانواده‌اش جشن می‌گرفت، اقدام به گرفتن عکسی یادگاری از آن‌ها کرد. اما او هم‌زمان با لبخند اعضای خانواده‌اش در قاب دوربین، چهره‌ی قاتلش همراه با اسلحه را هم ثبت کرد. متأسفانه فشردن دکمه‌ی دوربین رینالدو با فشردن ماشه‌ی اسلحه‌ی قاتل هم‌زمان شد و پس از گرفتن این عکس درگذشت.

آخرین لحظاتی که از ملکه‌ی انگلیس قبل از مرگ مشکوک ثبت شد

«من بارها و بارها تصمیم به خودکشی گرفتم، اما نتوانستم این کار را بکنم، ولی می‌دانم به‌زودی در یک حادثه رانندگی می‌میرم». این جمله بخشی از نواری است که یک سال پس از مرگ « دیانا» منتشرشده بود. تصویر بالا، آخرین لحظات پرنسس دیانا عضو خانواده سلطنتی بریتانیا و اولین همسر «چارلز»، شاهزاده بریتانیا است؛ دقیقا زمانی که خودش پیش‌بینی کرده بود. او در ۳۱ اوت ۱۹۹۷ در شهر پاریس زندگی خود را براثر تصادف مشکوک اتومبیلی که سرنشینش بود، از دست داد.

دیدار بدون بازگشت

کسانی که به هندوستان سفرکرده‌اند خوب می‌دانند که در این کشور باغ‌وحش‌هایی با حیوانات بسیار گوناگون در فضاهای خاص و متنوع وجود دارد. این عکس مربوط به مرد ۲۰ ساله‌ای است که در باغ‌وحش دهلی‌نو تصمیم گرفت به بالای درختی برود و ازآنجا ببر را بهتر ببیند. او همچنان که دیگران را تشویق به تماشا و عکس گرفتن می‌کرد؛ در چشم برهم زدنی تعادلش را از دست داد و داخل خانه‌ی ببر افتاد. آخرین عکسی که از او ثبت شد، همین است؛ چون بعد از حمله‌ای که ببر به او کرد و جانش را گرفت، دیگر کسی تاب نگاه کردن به آن مرد را نداشت. چند ساعتی طول کشید تا نگهبانان باغ‌وحش بتوانند ببر را به قفسش برگردانده و جسد را پیدا کنند. باغ‌وحش‌های هندوستان یکی از مهم‌ترین عواملی است که گردشگران را به تورهای هند ترغیب می‌کند.

آتشی که روی باند به پا شد

در جولای سال ۲۰۰۰ عکاسی که از پرواز بین‌المللی ۴۵۹۰ که در حال ترک فرودگاه پاریس بود، عکاسی می‌کرد؛ حتی یک درصد هم تصور این را نداشت که مخزن سوخت این هواپیما تنها پس از چند ثانیه سوراخ شده و روی باند فرودگاه تکه‌تکه شود.

آخرین عکس از بانوی آهنین ثبت شد

«مارگارت هیلدا تاچر» رهبر سابق حزب محافظه‌کار و هم‌زمان نخست‌وزیری انگلیس بود. تاچر تنها زن در بریتانیا است که تاکنون دارای این دو پست به‌صورت هم‌زمان بوده است. او بعد از سال‌ها فعالیت‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و … به بانوی آهنین شهرت یافت. اولین تصویر بالا لحظاتی قبل از مرگ ایشان و دومین عکس ساعاتی بعد از مرگشان است.

مرگ برای خواننده سیاه‌پوش

«جانی کش» خواننده‌ی مطرح آمریکایی گفته بود تا زمانی که ریشه فقر و جنگ در دنیا خشک نشود، همواره سیاه خواهد پوشید. او روی سن در حال اجرا بود که سوژه‌ی عکاس این عکس شد و تنها دقایقی پس‌ازآن به دلیل بیماری دیابتی که داشت، درگذشت. این عکس آخرین عکس زندگی هنری و مادی جانی کش است.

از خانه پابلو اسکوبار بزرگ‌ترین قاچاقچی مواد مخدر در تاریخ آمریکا تا هتلی لوکس و گران‌قیمت

لبخندی که ترور شد

در سال ۱۹۶۳ «مارتین لوتر کینگ» به‌عنوان مرد سال از سوی «مجله تایم» انتخاب شد. این مرد که طرفدار و رهبر جنبش‌های آزادی بود، در سال ۱۹۶۴ هم موفق به دریافت جایزه «صلح نوبل» شد. او تا به امروز جوان‌ترین فردی است که موفق به دریافت جایزه‌ی نوبل شده است. این عکس در ۴ آوریل ۱۹۶۸ و در «ممفیس»، تنها دقایقی قبل از ترور دکتر مارتین لوتر کینگ گرفته شد.

هزاران هوادار اشک ریختند

«دیل ارن هارت» بیشتر عمر ورزشی خود را در رقابت‌های «نسکار» حضور داشت و عناوین قهرمانی متعددی به دست آورد. کسب ۷۶ عنوان قهرمانی در رقابت‌های «کاپ Winston» و ۷ قهرمانی در «نسکار» بخشی از افتخارات وی به شمار می‌رود. این عکس در ۱۸ فوریه سال ۲۰۰۱، زمانی که هارت در کنار طرفدارانی که تشویقش می‌کردند، به استقبال جایزه‌ای دیگر می‌رفت، گرفته شد. اما متأسفانه تنها چند ثانیه بعد و در دور آخر پیست، تصادف کرد، جمجمه‌اش شکست و فوت شد.

بدترین طرفدار دنیا کیست؟

در این عکس «جان لنون» خواننده‌ی مطرح را می‌بینید که در حال امضا دادن به هوادارش یعنی «مارک دیوید چپمن» است. چپمن چند ساعت بعد، درحالی‌که امضای جان لنون را در جیبش داشت، با شلیک گلوله، او را کشت. مردی که در گوشه‌ی تصویر مشخص است، مارک دیوید چپمن است.

مرگ برای زندگی

«باد دوایر» سیاستمدار حرفه‌ای و خزانه‌دار «ایالت پنسیلوانیا»، در سال ۱۹۸۶ به دلیل فساد مالی مجرم شناخته شد. یک کنفرانس خبری دقیقاً قبل اینکه او از دفترش اخراج شود، برگزار شد. در این کنفرانس او دوباره گفت که قانون‌شکنی نکرده و بعد از اتمام صحبت‌هایش، از یک کیسه کاغذی یک هفت‌تیر بیرون آورد. در عکس بالا او به حضار و کسی که عکس می‌گرفت، هشدار داد که: این اسلحه ممکن است شلیک کند.

اما چند دقیقه بعد عکس پایین گرفته شد و او خودکشی کرد. دلیل خودکشی این بود که او می‌خواست با کشتن خودش قبل از اخراج رسمی، وابستگانش بتوانند حقوق بازنشستگی او را دریافت کنند.

کافه گردش

مطالب مرتبط
One thought on “عکسهای تأمل برانگیزی که چند ثانیه قبل از مرگ گرفته شدند

  1. Macoglass

    ۶ ۹ در سایت زومیت برخی کاربران بیش از حد احساسی مرتب اظهار می کنند که این بهترین گوشی دنیاست و اس۹+ و آیفون تن را نابود کرد و چرا طرفداران سامسونگ صداشون در نمیاد و از این دست حرفا بنظر من همانطور که از نمره dxo مشخصه دوربین خیلی خوبی داره ولی آیا این به معنی بهترین گوشی بودنه؟ آیا این گوشی از نظر طراحی،سیستم عامل، صفحه نمایش،سخت افزار و صدا بهترینه؟ از نظر صفحه نمایش نسبت به آیفون تن و پرچمداران اخیر سامسونگ در چه وضعیتی قرار داره؟ آیا این گوشی از نظر قدرت سخت افزاری از گوشی معرفی شده در یک فصل پیش برتره؟ آیا از نظر صوتی به گوشی HTC u 11 که حدودایک سال قبل تر معرفی شده میرسه؟ آیا از نظر قیمت گذاری به وان پلاس و شیایومی میرسه؟

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.