شنیدن صدای تنهاترین نهنگ دنیا: آیا احساسات نهنگ‌ها بیش از انسان‌هاست؟

شنیدن صدای تنهاترین نهنگ دنیا: آیا احساسات نهنگ‌ها بیش از انسان‌هاست؟ صدای تنهاترین نهنگ دنیا را انسان ها شنیدند | تصور کنید موجودی هرچقدر دیگران را صدا می‌زند، کسی صدایش را نمی‌شنود. احساسات و عواطف زیادی دارد اما تنهاست. چه چیزی می‌تواند برای یک موجود با زندگی اجتماعی و گروهی بدتر از این باشد؟! در دنیا نهنگی وجود دارد که همین احساس را دارد؛ با وجود اینکه نهنگ‌ها هم می‌توانند عاشق شوند اما…

محققان با مطالعه‌ای ۱۵ ساله روی مغز نهنگ‌ها و مشاهدات زندگی‌شان دریافته‌اند که سلول‌های کنترل‌کننده احساسات نه‌تنها در نهنگ‌ها هم وجود دارد بلکه تعدادشان بیشتر از انسان هم هست. به روایتی دیگر بزرگ‌ترین پستانداران جهان یعنی نهنگ‌ها، با از دست دادن عزیزانشان غمگین می‌شوند. آن‌ها احساس و عاطفه دارند پس عاشق هم می‌شوند. اما این آبزیان عظیم چه طور ابراز عشق می‌کنند یا ناراحتی‌شان را نشان می‌دهند؟!

دانشمندان اعلام کردند که آن‌ها احساساتشان را با نوعی آوا و حرکت نشان می‌دهند. نهنگ‌های نر برای پیدا کردن جفت ساعت‌ها آواز می‌خوانند. با آواز خواندن، امواج موزیکالی به عمق آب‌ها و تا ده‌ها کیلومتر دورتر ارسال می‌شود و به گوش نهنگ‌های دیگر می‌رسد.

گاهی هم از آب بیرون می‌پرند و دوباره شیرجه می‌زنند و یا با دمشان بر سطح آب می‌کوبند؛ آن‌ها به‌نوعی با این کارها سعی می‌کنند با نهنگ‌های دیگر ارتباط برقرار کنند. این آبزیان همیشه درحالی‌که به‌صورت گروهی و با خانواده‌هایشان سفر می‌کنند؛ در طول سفرهایشان نیز باهم آواز می‌خوانند.

اما سال ۲۰۰۴ بود که صحبت از نهنگ تنها و غمگینی در دنیا مطرح شد. «تنهاترین نهنگ دنیا» عنوانی بود که روزنامه «نیویورک‌تایمز» به یک وال آبی که نوعی نهنگ است، داده بود. البته این نهنگ نخستین بار در سال ۱۹۸۹ میلادی توسط تیمی از «موسسه اقیانوس‌شناسی Woods Hole» کشف شده بود اما با مقاله‌ای که نیویورک‌تایمز درباره‌اش نوشته بود، شناخته‌تر شد.

میزان صدای آوایی که نهنگ‌ها می‌خوانند، حدود ۱۷ تا ۱۸ هرتز است؛ اما نهنگ تنها صدایی بالاتر و با فرکانس ۵۲ هرتز دارد. بنابراین هرقدر هم که این وال آبی آواز بخواند، هیچ نهنگ دیگری قادر به شنیدن صدایش نخواهد بود و درنتیجه، هرگز موفق به یافتن جفت نمی‌شود و یکه و تنها باقی می‌ماند. همین امر موجب شده تا از سایر نهنگ‌ها جدا افتاده و قادر به برقراری ارتباط با همنوعان خود نباشد.

اما عجیب‌تر از آواز ۵۲ هرتزی، آن است که این موجود در انتخاب مسیر مهاجرت خود هرگز مسیر سایر نهنگ‌ها را انتخاب نمی‌کند. بنابراین نه‌تنها هیچ پاسخی برای نغمه‌های عاشقانه‌اش دریافت نمی‌کند بلکه نه هم نوعانش را می‌بیند و نه فرصت دیدار آن‌ها با خود را می‌دهد.

برخی از کارشناسان گمانه‌زنی می‌کنند که شاید این موجود ناقص‌الخلقه و یا دورگه‌ای نادر باشد. عده‌ای دیگر اعتقاد دارند که شاید بازمانده‌ای از گونه‌ای منقرض شده باشد. دلایلی که منحصربه‌فرد بودن ۵۲ هرتز را تا حدی توجیه می‌کند!

جالب است بدانید که دانشمندان می‌گویند صدای این حیوان از زمان کشف تاکنون بم‌تر شده که در اثر بالا رفتن سن این حیوان است. البته هیچ‌ اطلاعاتی در مورد سن دقیق این نهنگ در دست نیست. اما فقط ۲۸ سال از زمان کشف او گذشته است.

گفتنی است که نهنگ ۵۲ هرتزی به‌رغم تنهایی و نداشتن زندگی عادی، سالم است. دکتر «کیت استافورد»، محقق «آزمایشگاه ملی پستانداران دریایی سیاتل» در گفتگو با نیویورک‌تایمز گفته است،: «نهمین که این نهنگ در چنین شرایط دشواری دوام آورده است نشان می‌دهد که مشکلی ندارد».

این نهنگ سال‌هاست یکه و تنها در اقیانوس پهناور پرسه می‌زند و برای جفتی که هیچ‌وقت پیدا نخواهد کرد آوازهای عاشقانه می‌خواند. الگوی مهاجرت نهنگ ۵۲ هرتزی را از «کالیفرنیای مرکزی» تا جزایر «الوشن» در «اقیانوس آرام» ثبت کرده‌اند.

زندگی این نهنگ احساسات و عواطف افراد زیادی را در دنیا برانگیخته است. آن‌قدر که آهنگسازان، فیلم‌سازان و نویسندگان بسیاری در آثار خود از داستان زندگی این نهنگ تنها الهام گرفته‌اند.

گروه انگلیسی «دالماتیان رکس» آهنگ راکی با نام «تنهاترین نهنگ دنیا» اجرا کرده‌اند.

«لورا آن بیتس» خواننده، آهنگی را با نام «تنهاترین موجود زمین» به این نهنگ تقدیم کرده است.

نویسنده‌ی آلمانی «آگنیسکا جورک»، داستانی مصور به نام نهنگ ۵۲ هرتزی برای کودکان نوشته است.

«iday » که یک گروه موسیقی روسی است نیز با الهام از زندگی این نهنگ یک قطعه موسیقی ساخت که از صدای ضبط‌شده‌ی نهنگ تنها در آن استفاده شده است. اگر در اول صفحه، موسیقی متن را پخش کنید، آوای تنهاترین نهنگ دنیا را که با دستگاه‌های مخصوصی ضبط‌شده است، خواهید شنید.

سال گذشته، «جاش زمن» و «آدرین گرنیر»، بازیگر آمریکایی، کمپینی ۲۰ روزه برای جستجوی نهنگ ۵۲ هرتزی به راه انداختند. هدف آن‌ها از این کمپین سرمایه‌ی لازم برای اجرای این پروژه بود. خوشبختانه استقبال عمومی به‌حدی زیاد بود که مبلغ نهایی بیشتر از مبلغ موردنیاز هم شد. اگر این گروه موفق به یافتن تنهاترین نهنگ دنیا شوند، با تجهیزاتی که همراه خواهند داشت، می‌توانند ردیابی به نهنگ وصل کنند. این کار به دانشمندان اجازه می‌دهد، سبک زندگی این نهنگ را با جزئیات بیشتری مطالعه کنند. آن موقع است که شاید بتوانند راهی برای تنهایی او بیابند.

کافه گردش

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.