× بستن تبلیغات

معماری تماشایی: آپارتمان‌های جنگلی در چین؛ تلفیق معماری و طبیعت. 

آپارتمان های جنگلی در چین؛ تلفیق معماری و طبیعت.

جنگل های عمودی در کجای آسیا است؟! | در این کشور شما به‌جای اینکه در جنگل، لابه‌لای درختان قدم بزنید و از میان انبوه شاخ و برگ‌ها بگذرید، می‌توانید از یک جنگل طبقاتی بالا بروید و هنگامی که روی بالکن جنگل ایستاده‌اید، از دیدن پرنده‌ها لذت ببرید.

شما وقتی می‌خواهید چیزی را بخرید، حتماً ویژگی‌هایی را در نظر می‌گیرید تا بهترین را خریداری کنید. حال فکر کنید که می‌خواهید یک چیزی را بسازید. قطعاً بازهم سعی می‌کنید آن را طوری بسازید که بهترین ویژگی‌ها را داشته باشد. حال فکر کنید که می‌خواهید یک جنگل بسازید. شاید ابتدا به نظرتان حرفی بی‌پایه و اساس بیاید اما در چین هیچ‌چیز غیرممکن نیست! در این کشور شما به‌جای اینکه در جنگل، لابه‌لای درختان قدم بزنید، از میان انبوه شاخ و برگ‌ها بگذرید تا به انتهای آن و به طبیعت پشت جنگل برسید؛ می‌توانید از جنگل بالا بروید! در بلندترین نقطه یعنی پشت‌بام جنگل بایستید و در یک نظر تمام درختان را زیر پایتان ببینید.

به نظر شما خصوصیات یک جنگل خوب چیست؟

در شهر نانجینگ چین (Nanjing ) جنگل‌هایی وجود دارد که خودرو نیستند و به دست انسان‌ها به وجود آمده‌اند. معمار ایتالیایی «Stefano Boeri » این جنگل‌ها را طراحی کرده است و سعی کرده تا این جنگل شامل بهترین خصوصیات و ویژگی‌ها باشد. مثلاً هوای آلوده‌ی چین را تسویه کند تا مردم مجبور نباشند هوا بخرند! یا اینکه در جایی باشد که فضای سبز و طبیعت آن منطقه را بهبود ببخشد. در عین نداشتن فضای وسیع از گونه‌های درختی متنوعی بهره ببرد.

شاید تمام این حرف‌ها به نظر شما یک شوخی باشد اما واقعاً چنین جنگلی با همین خصوصیات در چین ساخته شد.

چه کسانی از چین هوا می‌خرند؟!

استفانوی معمار جنگلی طراحی کرد که در وسط شهر ساخته می‌شود، به‌جای ساخت زمینی و رشد افقی، روی هوا پیش می‌رود و عمودی رشد می‌کند. مساحت زیادی را اشغال نکرده و برای فضای شهری بسیار مناسب است. این‌ها به جنگل‌های عمودی یا برج‌های نانجینگ شهرت دارند. در این جنگل از ۲۳ گونه‌ی مختلف گیاه که شامل ۱۰۰۰ درخت و ۲۳۰۰ گیاه است، استفاده شده است. این گیاهان روزانه حدود ۶۰ کیلوگرم اکسیژن تولید کرده و به پاک‌تر شدن هوای شهر نانجینگ کمک می‌کنند.

کشف تونل زمان در چین

البته این برج‌ها به‌جز تولید هوای پاک، کاربردهای دیگری هم دارند. در هر یک از این جنگل‌های عمودی، یک موزه، چند اداره چند صد اتاق و یک مدرسه‌ی سبز وجود دارد. یکی از این جنگل‌های عمودی، دارای یک استخر سقفی در آخرین طبقه است. یکی دیگر از این برج‌ها هم ‌اتاق‌هایی دارد که می‌توانید از بالکنش برج‌های سبز مجاور را ببینید.

رستوران‌های اسلامی برای مسافران مسلمان چین

مشابه این برج‌های سبز که به‌نوعی ریه‌های شهر هستند و به‌عنوان اولین جنگل‌های عمودی آسیا شناخته می‌شوند، برای کشور سوئیس هم طراحی شده است. قبلاً در مقیاس خیلی کوچک‌تر و در کشور سنگاپور، باغچه‌های عمودی کوچکی ساخته‌شده بود که علاوه بر زیبایی و نو بودن، جلوه‌ی خاصی به مناطق آن داده بودند.

جشنواره‌های رنگی در زمستان چین

البته این‌ها اولین جنگل‌های عمودی‌ای نیستند که Stefano Boeri طراحی کرده است. در حال حاضر دو جنگل مشابه دیگر در شهر میلان در ایتالیا طراحی و ساخته‌شده است. جنگل‌های عمودی یکی دیگر از آن شگفتی‌هایی هستند که یک‌بار دیگر وسوسه‌ی رزرو تور چین را در سر علاقه‌مندان به سفر می‌اندازد.

و طول هرکدام از این جنگل‌های عمودی حدود ۶۵۶ فوت یا ۱۲ متر می‌شود.

جنگل‌های عمودی میلان را در تصویر زیر می‌توانید ببینید.

کافه گردش

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.