باستانی‌ترین و قدیمی‌ترین اشیایی که تاکنون کشف شده‌اند

باستانی‌ترین و قدیمی‌ترین اشیایی که تاکنون کشف شده‌اند. زمین حدودا ۴.۵ میلیارد ساله است در حالی که بشر حدود ۲۰۰ هزار سال است که روی آن زندگی می‌کند. با این حال هر دو میراثی از خود به جای گذاشته‌اند که توسط دانشمندان سراسر جهان کشف می‌شود.

برترین‌ها-ترجمه از الهام مظفری: زمین حدودا ۴.۵ میلیارد ساله است در حالی که بشر حدود ۲۰۰ هزار سال است که روی آن زندگی می‌کند. با این حال هر دو میراثی از خود به جای گذاشته‌اند که توسط دانشمندان سراسر جهان کشف می‌شود. این میراث همیشه جذاب هستند، مثلا یک دستبند ۷۰ هزار ساله را تصور کنید که در سال ۲۰۰۸ در سیبری کشف شد. چه کسی دلش نمی‌خواهد که قدیمی‌ترین جواهر دنیا را استفاده کند؟ اشیای باستانی بسیاری هم وجود دارد که انسان هنوز کشف نکرده است. در این مطلب به چند مورد از قدیمی‌ترین اشیای روی زمین اشاره می‌کنیم که بعد جدیدی از تاریخ را به روی ما باز می‌کند.

عینک آفتابی باستانی

این عینک آفتابی باستانی همتای باستانی عینک‌های مدرن است که با همین هدف هم ساخته شده است. طراحی این عینک‌های آفتابی، به طور مثال سوراخ‌های کوچک برای چشم، از چشم‌ها دربرابر نور شدید آفتاب حفاظت می‌کرده است. اغلب از این عینک‌ها در روز‌های برفی زمستان استفاده می‌شده که تشعشع آفتاب آزاردهنده بوده است. بیشتر مردم مناطق قطبی کانادا از این عینک‌های آفتابی استفاده می‌کردند.

اولین چاقوی سوئیسی

در اینجا اولین چاقوی سوئیسی متعلق به دوران امپراتوری رومی را مشاهده می‌کنید که قدمت آن به سال ۲۰۰ میلادی بازمی‌گردد. این ابزار در مناطق مدیترانه در دهه ۹۰ پیدا شده است. اما مثل چاقو‌های امروزی دربازکن و پیچ گوشتی ندارد. این چاقوی باستانی شامل چنگال، قاشق، چاقو و خلال دندان می‌شود که همگی برای لذت بردن از غذا مفید بودند.

اولین پروتز

سه هزار سال پیش اولین انگشت چوبی مصنوعی با یک مومیایی به خاک سپرده شد. این پروتز متعلق به زنی بوده که احتمالا بین سال‌های ۹۵۰ و ۷۱۰ قبل از میلاد زندگی می‌کرده است. این انگشت اکنون نمونه‌ای از قدیمی‌ترین نوع پروتز است.

دندانپزشکی باستانی

این دندان متعلق به فک پایین مردی بوده که ۶۵۰۰ سال پیش مرده است و با چنان ظرافتی ترمیم شده که دانشمندان ابتدا متوجه نشده اند. تنها بعد از بررسی مجدد که یک قرن بعد از کشف آن انجام شد، مشخص شد که از موم زنبور عسل برای ترمیم آن استفاده شده است. اما این قدیمی‌ترین نمونه دندانپزشکی در جهان نیست. یکی از قدیمی‌ترین‌ها به ۱۴ هزار سال پیش بازمی‌گردد.

قدیمی‌ترین سرود

روی نیمی از این لوح گلی باستانی، یکی از قدیمی‌ترین قطعات موزیکال با استفاده از خط میخی نوشته شده است. این لوح در سوریه و در محل شهر باستانی اوگاریت کشف شده است. جالب است بدانید که این لوح شامل دستورالعمل نحوه نواختن موسیقی نیز هست.

اولین توالت‌های فرنگی

شهر ترکی افسوس زمانی (حدود قرن اول میلادی) توالت‌های عمومی به خوبی توالت‌های امروزی داشت. سه نیمکت طولانی که هر کدام ۳۶ سوراخ داشتند. شگفت انگیزترین بخش طراحی آن‌ها این بود که زیر آن‌ها آب جاری وجود داشت که به تخلیه فضولات کمک می‌کرد.

قدیمی‌ترین ماسک

این ماسک سنگی قدیمی‌ترین ماسک جهان است. اطلاعات کافی درباره آن موجود نیست، اما باستان شناسان فکر می‌کنند قدمت آن به ۷۰۰۰ سال پیش از میلاد و دوران نوسنگی پیش از سرامیک بازمی گردد.

قدیمی‌ترین زیرکن (zircon)

قدیمی‌ترین قطعه زمین، زیرکن از استرالیا است. این قطعه ۱۷ سال پیش در نزدیکی پرت در استرالیای غربی کشف شد. تصور می‌شود این قطعه قدیمی‌ترین ماده معدنی تاکنون باشد.

کفش پنج و نیم میلیون ساله

این کفش چرمی در غاری در ارمنستان پیدا شده است. یک کفش ۵۵۰۰ ساله که با علف پر و با کود گوسفند پوشیده شده که به حفظ آن کمک کرده است. سایز این کفش معادل ۳۷-۳۸ امروزه و متعلق به یک زن بوده است.

آدامس ۵۰۰۰ ساله

آدامس درمیان مردم دوران نوسنگی فنلاند محبوب بوده است. یک دانشجوی بریتانیایی یک قطعه آدامس ۵۰۰۰ ساله از جنس صمغ درختان را در یک سایت حفاری در سال ۱۹۹۳ کشف کرد. مردم نوسنگی اعتقاد داشتند که این آدامس‌های گیاهی خواص ضدعفونی کننده دارد و می‌تواند عفونت‌های دهان و دندان را درمان کند.

دستبند ۷۰ هزار ساله

در سال ۲۰۰۸ باستان شناسان روسی قدیمی‌ترین قطعه جواهر دنیا را کشف کردند: یک دستبند ۷۰ هزار ساله. این دستبند در غاری در سیبری کشف شد و تصور می‌شود به مردم فرهنگ دنیسووان تعلق داشته است. سوراخ‌هایی روی این دستبند ایجاد شده که دانشمندان هنوز نمی‌توانند توضیح دهند چطور فرهنگی که متعلق به حدود ۱۰۰ هزار سال پیش است تکنولوژی سوراخ کردن داشته است که حداقل تا دوره نوسنگی توسعه نیافته است. با این وجود دستبند از جنس کلریت است که به آن رنگ سبز زیبا و استثنایی می‌دهد.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.