علائم و نشانه های کمبود ویتامین D3 در بدن


علائم و نشانه های در . به گفته یک دکتر داروساز، علاوه بر افزایش احتمال ابتلا به پوکی استخوان و سخت شدن درمان آن، جلوی بهبود بسیاری از عملکردهای را می‌گیرد و مصرف آن در بیماران مبتلا به ام‌اس موجب کاهش حملات و عود بیماری می‌شود. با این حال، همهٔ مزایا و یا کاستی‌های آن به اینها محدود نمی‌شود.

به گزارش سلامت نیوز، دکتر صابر عربیان در گفتگو با سلامت آنلاین افزود: D با افزایش جذب روده ای کلسیم می تواند به پیشگیری و درمان پوکی استخوان کمک کند و از علایم و مشکلات ناشی از این بکاهد.

او افزود: برای پیشگیری و درمان D، درمان نرمی استخوان، رفع میزان کم کلسیم خون و کم‌کاری غده پاراتیروئید استفاده می شود. یا کوله کلسیفرول در اشکال آمپول، پرل و قرص وجود دارد و نوع فعال آن که «کلسی تریول» نام دارد، به صورت پرل مصرف می‌شود و همچنین به عنوان مکمل D فقط در بیمارانی با اختلالات مزمن کلیوی و کبدی کاربرد دارد که قادر به فعالسازی در بدنشان نیستند.

دکتر عربیان با اشاره به ۳ منبع اصلی دریافت D همچون مواجهه با نور خورشید، مصرف مواد غذایی و استفاده از مکمل های آن اظهار کرد: هر فرد با توجه به میزان سنی که دارد باید مقدار مشخصی از را دریافت کند چون دریافت ناکافی یا بیش از حد این باعث بروز مشکلات عدیده ای در فرد می شود.

او تصریح کرد: ها و علایم D خیلی واضح نیست اما می توان به دردهای عضلانی، استخوانی، مفصلی و دندانی اشاره کرد که اگر همراه با هم بروز کنند لازم است سطح D در خون اندازه گیری شود.

وی با اشاره به سایر علایم D در گفت: سطوح پایین D در باعث ضعف و خستگی، عفونت های مکرر، بیماری های قلبی-عروقی، تضعیف سیستم ایمنی، بروز دیابت، کاهش تراکم استخوانی، کاهش کلسیم و فسفر، و افسردگی می شود. از سوی دیگر، با دریافت میزان کافی D شانس ابتلا به بیماری های ناشی از ضعف سیستم ایمنی کاهش می یابد و در نتیجهٔ تقویت سیستم ایمنی، خطر ابتلا به التهابات اعصاب مرکزی کاهش پیدا کرده، از بروز و تشدید بیماری های خودایمنی جلوگیری می شود. همچنینن مطالعه‌ای جدید نشان داده پروتئینی که توسط D در فعال می‌شود، می‌تواند در ترمیم آسیب‌های سلول‌های عصبی و درمان بیماری ام اس مؤثر باشد.


این داروساز با تاکید بر اینکه نباید از مکمل های D خودسرانه و به مدت زیاد و طولانی استفاده کرد گفت: مصرف مکمل های باید بر اساس نیاز باشد چون دریافت بیش از حد این سبب افزایش میزان کلسیم خون شده، احتمال بروز ضعف، سردرد، خواب آلودگی، تهوع، ضربان های ناهماهنگ قلبی و افزایش دفع ادراری کلسیم و در نهایت مسمومیت دارویی، بیشتر می شود.

وی در پایان تاکید کرد: برای جذب بهتر باید از مصرف همزمان D با ضداسیدهای حاوی منیزیم مثل شربت منیزیم هیدروکسید اجتناب شود.

(Visited 50 times, 1 visits today)

مطالب مرتبط:
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.