عسل؛ تیغ دو لبه در درمان زخم های دیابتی


دکتر امیررضا معتبر اظهار کرد: برای درمان زخم های با استفاده از فقط می توان از های درمانی تولیدشده توسط شرکت های دارویی استفاده کرد؛ البته به صورت مقطعی باید باشد و اگر زخم به جواب نداد و شدیدتر شد، باید استفاده از این دارو قطع و از روش های دیگری تحت نظر پزشک معالج استفاده کرد.

استادیار دانشکده پزشکی دانشگاه آزاد و فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی، استفاده از برای زخم به ویژه زخم های را تیغی دولبه عنوان کرد که می تواند به بهبود زخم یا ایجاد آلودگی های میکروبی و گسترش و شدت زخم منتهی شود.

دکتر امیررضا معتبر اظهار کرد: برای زخم های با استفاده از فقط می توان از های درمانی تولیدشده توسط شرکت های دارویی استفاده کرد؛ البته به صورت مقطعی باید باشد و اگر زخم به جواب نداد و شدیدتر شد، باید استفاده از این دارو قطع و از روش های دیگری تحت نظر پزشک معالج استفاده کرد.
وی افزود: این داروها که از ساخته شده اند، به صورت پماد یا پانسمان های مخصوص آغشته به هستند و هنوز به طور حتم نمی توانیم بگوئیم که تاثیر درمانی شگرفی در زخم دارند.

معتبر ادامه داد: به طور کلی استفاده از محصولات جدید مانند یک تیغ دولبه عمل می کند که باید در استفاده از آنها دقت و توجه کافی از سوی پزشک و بیمار صورت گیرد و در صورت مشاهده هر نوع عارضه ای با استفاده از محصول مربوطه متوقف شود.

استفاده از طبیعی برای زخم ممنوع

استادیار دانشکده پزشکی دانشگاه آزاد در خصوص استفاد از طبیعی و هایی که در بازار وجود دارد برای زخم های (Diabetic wounds) گفت: استفاده از به صورت سنتی، از هر نوع و به هر شکلی را توصیه نمی کنیم زیرا می تواند با خطرات و آلودگی های میکروبی زیادی همراه باشد و عوارض جبران ناپذیری را برای بیمار ایجاد کند.

معتبر ادامه داد: درحال حاضر تنها عسلی که برای زخم تایید شده است، خاصی است که به آن ‘ مانوکا’ می گویند و در کشورهای استرالیا و اندونزی وجود دارد؛ در تولید این نوع زنبورها از گل های خاصی تغذیه می کنند و هیچ نوع ناخالصی ندارد با این حال این ها نیز قبل از توزیع به عنوان دارو با اشعه های مخصوصی استریل می شوند و سپس به عنوان درمانی مورد استفاده قرار می گیرند.

وی گفت: این نوع ممکن است در کشور ما نیز وجود داشته باشد اما از آنجایی که تحقیقاتی در این زمینه صورت نگرفته نمی توانیم استفاده از به صورت سنتی را برای زخم توصیه کنیم.

فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی، تاکید کرد: برای استفاده از برای زخم باید روی آن تحقیقات آزمایشگاهی صورت گیرد و با آزمایش هایی مخصوص، میزان اسیدیته (PH) ، میزان آب، شکر و املاح آن مشخص شود.

معتبر خاطرنشان کرد: بیش از ۳۵۰ نوع در دنیا وجود دارد و اگر های موجود در بازار که بیشتر آنها طبیعی نیستند و حتی هایی که اطمینان به طبیعی و خالص بودن آنها وجود دارد، روی زخم گذاشته شود علاوه بر اینکه منجر به عفونت می شود، تغذیه مناسبی برای میکروارگانیسم ها و باکتری هایی که در بستر زخم هستند، محسوب می شوند و را سخت تر می کند.

وی گفت: پمادهای دارویی که از تهیه شده اند، دارای اسیدیته لازم بوده، آب کمی دارند و به عنوان جاذب آب عمل می کنند؛ همین ویژگی ها سبب می شود که خاصیت ضدباکتریایی داشته باشند.

کنترل قندخون اولین گام در بهبود زخم

فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی بهترین راه بهبود زخم را کنترل قندخون عنوان کرد و گفت: در زخم ابتدا باید قندخون ییمار کنترل شود و اینطور نیست که در شرایط بالا بودن قندخون بتوان با استفاده از یک پانسمان، زخم را ترمیم کرد.

معتبر ادامه داد: برای زخم های های موازی و متعددی وجود دارد و پزشکان و پرستاران باید از تمام این ها آگاهی داشته باشند؛ اما نباید به عنوان مثال فقط به استفاده از یک پانسمان به صرف اینکه درمانی نوین است، اکتفا کنند بلکه باید یک دید کلی نگر نسبت به مساله داشته باشند و کاهش قندخون را در اولویت قرار دهند.

افزایش جمعیت سالمندان و افزایش زخم های فشاری (بستر)

استادیار دانشکده پزشکی دانشگاه آزاد اظهار کرد: با افزایش و بهبود شاخص های سلامت، جمعیت سالمندان کشور روبه افزایش است؛ سالمندان یک جمعیت آسیب پذیر محسوب می شوند که از طرف بیماری های سیستمیک در معرض خطر هستند؛ بخشی از بیماری های سیستمیک زخم های فشاری یا زخم بستر است که بخش زیادی از جمعیت سالمند با آن مواجه هستند.

معتبر افزود: علاوه بر سالمندان، جمعیت جوان زیادی نیز که در اثر تصادفات دچار آسیب های نخاعی شده اند، ممکن است به زخم های فشاری مبتلا شوند که در صورت نبود توجه به موقع می تواند عوارض شدید و مزمنی را به همراه داشته باشد.

وی با بیان اینکه زخم های بستر بار روانی و مالی سنگینی را بر خانواده ها تحمیل می کند، افزود: با توجه به هزینه های زیادی که این بیماری به همراه دارد، بهترین راه برای مقابله، پیشگیری از بروز و در صورت بروز به موقع آنها است.

ایرنا

(Visited 12 times, 1 visits today)

مطالب مرتبط:
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.