ابداع شیوه جدید برای تشخیص فیبروز سیستیک شایع‌ترین بیماری تنفسی ارثی


برای بیماری تنفسی . نماگویا بیماری تنفسی به‌ویژه در سفید پوستان است. در این عارضه خلط چسبناک ریه‌ها و دستگاه گوارش را مسدود می کند. محققان شیوه جدیدی را با آزمایش ترکیبات شیمیایی عرق کردند که امکان را در کودکانی که تست غربالگری آن‌ها مثبت بوده است، فراهم می‌کند.

به گزارش شفا آنلاین، آزمایشات فعلی که برای این بیماری استفاده می‌شوند، نتایج مبهمی دارند که امکان پیش‌بینی پیشرفت بیماری و همچنین اشخاص ناقل ژن مربوط به این بیماری را به‌طور دقیق فراهم نمی‌کند.

در این تحقیقات ترکیبات شیمیایی عرق کودکانی که پاسخ تست غربالگری(Screening) آن‌ها مثبت بوده از جمله ناقلانی که به این بیماری مبتلا نیستند، مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. در نتیجه این کار در عرق کودکان مبتلا به ، مجموعه‌ای از ترکیبات شیمیایی شناسایی شد که پیش از این ناشناخته بودند و با استفاده از آن می‌توان بیماری را در مراحل اولیه نشخیص داد.


(Cystic fibrosis) به‌ویژه در سفید پوستان است. در این عارضه خلط چسبناک ریه‌ها و دستگاه گوارش را مسدود می کند. این بیماری یک اختلال ژنتیکی محسوب می‌شود که در هر ۲ تا ۳ هزار تولد، یک نوزاد را مبتلا می کند. در این اختلال علاوه بر ترشحات ریه و دستگاه گوارشی، ترشحات لوزالعمده، کبد و دستگاه تناسلی نیز غلیظ و چسبناک می شود؛ این در حالی است که در افراد طبیعی این ترشحات غالبا رقیق و غیرچسبناک هستند. همچنین میزان نمک موجود در ترشحات غدد عرق نیز افزایش می‌یابد و در واقع نمک مورد نیاز بدن از طریق عرق دفع می شود.

حدود ۳۰ هزار نفر در آمریکا و ۷۰ هزار نفر در سراسر جهان به این عارضه مبتلا هستند.

(Visited 6 times, 1 visits today)

مطالب مرتبط:
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.