آرتریت در کودکان: آیا کودکان نیز به ورم مفاصل مبتلا می‌شوند؟


در : آیا نیز به می‌شوند؟ شایع‌ترین تصور نادرست درباره این است که آن را یک بیماری مختص به افراد پیر در نظر می گیرند.

هنگامی که بیشتر مردم درباره () فکر می کنند، این بیماری را با ارتباط نمی دهند. اما شایع‌ترین تصور نادرست درباره این است که آن را یک بیماری مختص به افراد پیر در نظر می گیرند. در واقعیت، هر فردی در هر سنی را می تواند تحت تاثیر قرار دهد.

آرتریت در کودکان: آیا کودکان نیز به ورم مفاصل مبتلا می‌شوند؟

در : آیا نیز به می‌شوند؟

آیا نیز به می‌شوند؟

به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از “وری ول”، در افراد جوان و زیر ۱۶ سال، به صورت متفاوت از بزرگسالان طبقه بندی می شود. دوره بیماری در به طور معمول متفاوت از بزرگسالان است.

علائمی متفاوت را تجربه می کنند و به طور کلی شرایط بهبودی در آنها به واسطه پیش بینی بیماری مطلوب‌تر است.

دوران کودکی به نام نوجوانی یا ایدیوپاتیک نوجوانی شناخته می شود.

زیرمجموعه های نوجوانی

برای دهه ها، نوجوانی به سه زیرمجموعه تقسیم شده بود که هر یک مفاصل مختلف را با یک الگوی مشخص از علائم تحت تاثیر قرار می دهند:

نوجوانی پلی آرتیکولار

نوجوانی پوسی آرتیکولار

نوجوانی سیستمیک

در سال ۲۰۰۱، اتحادیه بین المللی انجمن های روماتولوژی (ILAR) نوجوانی را به زیرمجموعه های بیشتری تقسیم کرد، که این کار عمدتا با اهداف پژوهشی انجام گرفت. به نظر می رسد هفت زیرمجموعه ایدیوپاتیک نوجوانی به تکامل و توسعه خود ادامه خواهند داد، زیرا هر چه بیشتر از این شرایط اطلاعات کسب شده است. برای ایجاد درک اولیه، اجازه دهید سه زیرمجموعه اصلی نوجوانی را مد نظر قرار دهیم.

بیماری پلی آرتیکولار

بیماری پلی آرتیکولار بسیاری از مفاصل را شامل می شود. این نوع از نوجوانی بیش از پنج مفصل را تحت تاثیر قرار می دهد و شبیه‌ترین نمونه به روماتوئید بزرگسالان است. دختران نسبت به پسران دو برابر احتمال بیشتری دارد به این بیماری شوند. مفاصل به طور معمول به صورت متقارن (در هر دو سمت) تحت تاثیر قرار می گیرند.

در این بیماری اغلب مفاصل کوچک دست ها و همچنین مفاصل دیگر تحت تاثیر قرار می گیرند. تب خفیف، کاهش وزن، و کم خونی ممکن است شکل بگیرند و در موارد شدید، احتمال مواجهه با مشکلات رشد وجود دارد.

آزمایش عوامل روماتوئید در بیشتر به بیماری پلی آرتیکولار منفی است و روند درمان و بهبودی به طور معمول خوب دنبال می شود. اقلیتی از که عوامل روماتوئید در آنها مثبت است، به نظر می رسد در معرض خطر بیشتری برای تخریب مزمن و پیشرونده و آسیب مفصلی قرار دارند.

بیماری پوسی آرتیکولار

بیماری پوسی آرتیکولار نوعی از نوجوانی است که چهار مفصل یا کمتر را تحت تاثیر قرار می دهد. شایع‌ترین مفاصلی که تحت تاثیر قرار می گیرند زانوها، آرنج ها، مچ ها و قوزک ها هستند. به طور معمول، در این بیماری مفاصل به صورت نامتقارن تحت تاثیر قرار می گیرند (به عنوان مثال، مفصل در یک سمت بدن تحت تاثیر قرار می گیرد و نه هر دو سمت بدن). بیماری پوسی آرتیکولار به عنوان شایع‌ترین نوع نوجوانی شناخته می شود. این نوع از نیز بیشتر دختران را تحت تاثیر قرار می دهد. جواب آزمایش پادتن ضد انسدادی (ANA) در افراد به این بیماری به طور معمول مثبت است و مستعد یک بیماری التهابی چشم به نام ایریدوسیکلیت هستند. در طبقه بندی جدید، این نوع از نوجوانی به نام ایدیوپاتیک نوجوانی الیگو ارتیکولار شناخته می شود.

بیماری سیستمیک

بیماری سیستمیک با علائم عمومی که اندام ها و قسمت های درونی بدن به غیر از مفاصل را تحت تاثیر قرار می دهند، آغاز می شود. این نوع از نوجوانی کمترین شیوع را دارد.

بیماری سیستمیک اغلب با تب آغاز می شود که شکل گرفته و از بین می رود و برای چند هفته یا چند ماه ادامه می یابد. همچنین، راش پوستی با رنگ روشن ممکن است روی ران ها و سینه پدیدار شود. به بیماری سیستمیک ممکن است موارد زیر را بروز دهند:

نشانه های بزرگ شدن طحال و غدد لنفاوی

التهاب عضله قلب و بافت های اطراف آن

تعداد بالای گلبول های سفید خون

کم خونی

خستگی

کاهش وزن

روند بهبودی بیماری سیستمیک مطلوب در نظر گرفته می شود. در ۷۵ درصد موارد، این بیماری بدون اثرات طولانی مدت فروکش می کند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

مطالب مرتبط:
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.