خطر زایمان کودک مبتلا به سندرم داون با افزایش سن زنان بالا می‌رود


خطر زایمان به با زنان می‌رود. نماگویا – جراح و متخصص زنان و زایمان گفت: هرچند تغییر در میزان باروری با در زنان شدیدتر است اما مردان نیز از این قاعده مستثنی نیستند؛ مردان مانند زنان، پایان مشخص دوره باروری ندارند، اما سن در باروری آنها نیز تاثیرگذار است.

یک جراح و متخصص زنان، گفت: مردان مسن‌تر نه تنها در معرض خطر ناباروری هستند، بلکه با احتمال بیشتری مشکلات ژنتیکی را به فرزندان خود انتقال می‌‏دهند.

الهام السادات هاشمیان نایینی، جراح و متخصص زنان و زایمان، با اشاره به اینکه قدرت باروری مردان با تغییر می‌کند، گفت: هرچند تغییر در میزان باروری با در زنان شدیدتر است اما مردان نیز از این قاعده مستثنی نیستند؛ مردان مانند ، پایان مشخص دوره باروری ندارند، اما سن در باروری آنها نیز تاثیرگذار است.

این جراح و متخصص یادآور شد: عامل سن در باروری مرد، در کنار تأثیر این عامل در نقش مهمی را در قابلیت باروری زوج‌ها ایفا می‌کند؛ در محدوده سنی ۱۹-۲۶، شانس ۵۰ درصدی برای بارداری دارند اما در سن ۳۵-۳۹، تنها ۲۹ درصد شانس دارند. با این حال، اگر زن در محدوده سنی ۳۵-۳۹ سال و سن مرد نیز ۴۵ یا بیشتر باشد، شانس بارداری به ۱۵ درصد کاهش پیدا می‌کند.

هاشمیان نایینی با بیان اینکه افزایش خطر اختلالات ژنتیکی جنین در مردان مسن‌تر بیشتر است، گفت: سن ، علاوه بر منجر شدن به کاهش کیفیت مایع منی و در نتیجه پایین آمدن قدرت باروری مرد، کیفیت ژنتیکی اسپرم را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد؛ تحقیقات انجام‌شده در این زمینه نشان می‌دهد که نقص‌های ژنتیکی در اسپرم با در مردان افزایش می‌یابد.

وی اضافه کرد: نقص‌های ژنتیکی اسپرم ممکن است باعث بروز کاهش باروری، افزایش احتمال سقط جنین، خطر تولد نوزاد مرده و افزایش خطر ابتلا به برخی نقص‌‏های هنگام تولد شود؛ مردان مسن‌تر نه تنها در معرض خطر ناباروری هستند، بلکه با احتمال بیشتری مشکل‌های ژنتیکی را به فرزندان خود انتقال می‌‏دهند.

به با می‌رود

این جراح و متخصص گفت: بودن همزمان سن زن و مرد، خطر نقص هنگام تولد را افزایش می‌دهد؛ خطر ابتلا به را می‌توان به عنوان یک مثال مهم در نظر گرفت؛ به با می‌رود؛ تحقیقات انجام‌شده در بیش از ۳۰۰۰ کودک، نشان داده است که وقتی زن در سن ۳۵ سالگی یا بیشتر از آن قرار دارد، سن مرد اهمیت بیشتری برای باروری پیدا می‏‌کند، به ویژه این شرایط در زمانی که سن زن ۴۰سال یا بالاتر باشد، باز هم بیشتر می‌شود.

هاشمیان نایینی، گفت: فرزندان پدران مسن‌تر احتمال بیشتری برای داشتن فرزندی با مشکلات اوتیسم، اسکیزوفرنی، آکندروپلازی (شایع‌ترین علت کوتاهی قد در انسان)، لوسمی در دوران کودکی مواجه می شوند.

وی خاطرنشان کرد: مردان می‌توانند با بهبود سبک زندگی، قدرت باروری خود را بهبود دهند و حفظ کنند؛ حفظ وزن مناسب، قطع مصرف مواد مخدر (ولو به صورت تفننی) و ترک سیگار برای نگه داشتن قدرت باروری مردان لازم است.

هاشمیان نایینی، تصریح کرد: توجه به برخی موارد که در ظاهر با موضوع باروری مرتبط نیست نیز می‌تواند مفید باشد که کلسترول یکی از این موارد است؛ تحقیقات انجام‌شده بیانگر این است که مردانی که کلسترول داشتند، استفاده از داروهای کاهش‌دهنده‌ی کلسترول به حل مشکل کمک کرد.

این جراح و متخصص در پایان توصیه کرد: مردانی که مشکوک به داشتن مشکلات باروری(Fertility problems) هستند، آزمایش‌های لازم را انجام دهند تا ابتدا از نداشتن مشکل مطمئن شوند؛ برخی مردان ممکن است بیماری‌هایی مربوط به بیضه داشته باشند که از آن بی‌اطلاع هستند؛ نازایی تنها مشکل نیست و مردان نیز در آن سهیم هستند.

فارس

(Visited 3 times, 1 visits today)

مطالب مرتبط:
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.