مشکلات گوارشی: نفخ معده


: . نماگویا به نقل از سلامتی، مشکلات معمول دستگاه عبارتند از اختلال در غذا، ، برگشت اسید معده یا همان رفلاکس معده، یبوست و موارد دیگر.

از بیشتر بدانیم

برای درک بهتر علل ایجاد مشکلات اجازه دهید ابتدا مراحل و جذب غذا را با هم بررسی کنیم.

غذا از دهان و با جویدن آغاز می شود:

جویدن به طور فیزیکی سبب تجزیه و خورد شدن مواد غذایی می گردد از این رو نیاز است حداقل ۱۰ الی ۱۵ مرتبه هر لقمه را بجویم که اکثر افراد غذا را به اندازه کافی نمی جوند، حین جویدن، مواد غذایی با بزاق دهان که حاوی آنزیم آمیلاز است ترکیب می شوند تا برای در مراحل بعدی آماده شوند.

مقدار کمی از بعضی از ترکیبات مواد غذایی در حین جویدن از طریق دهان جذب و وارد جریان خون می شوند، از جمله این ترکیبات می توان به قند، الکل، برخی از ویتامین ها و مواد معدنی اشاره کرد. (تگهای این قسمت: علت چیست؟ طریقه مصرف قرص رانیتیدین و فاموتیدین، درمان رفلاکس معده و یبوست مشکلات دستگاه می باشند)

بعد از بلعیدن، غذا از لوله بلندی به نام مری عبور و وارد معده می شود و در آنجا با اسیدهای قوی و آنزیم های گوارشی ترکیب می گردد. اگر شما غذا را به خوبی نجوید در این مرحله فشار بیشتری بر معده تان برای مواد غذایی وارد می شود.

معده و آنزیم های آن نقش مهمی در تجزیه و پروتئین ها ایفا می کنند به ویژه پروتئین های حیوانی مانند گوشت، به همین جهت بسیاری از کسانی که با مشکل غذا روبرو اند به گیاه خواری روی می آورند زیرا دستگاه آن ها قابلیت آسان گوشت را ندارد، البته به نظر من این یک تصمیم کاملا اشتباه است،

ممکن است افراد تا مدتی با دنبال کردن برنامه گیاه خواری مشکلات کمتری را تجربه کنند اما به مرور زمان مشکلات حادتر و با ناراحتی های جدیدی از جمله افزایش رفلاکس معده، یبوست و یا روبرو خواهند شد، جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا مقاله گیاه خواری را مطالعه کنید.

(رانیتیدین و قرص فاموتیدین مشکلات متداول شامل رفلاکس معده و یبوست است، طریقه مصرف قرص رانیتیدین و فاموتیدین چیست؟)

غذا بعد از معده وارد روده کوچک شده و در آنجا صفرا از و سایر آنزیم های از پانکراس(لوزالمعده) به غذایی نیمه اضافه می شوند تا مرحله نهایی غذا انجام شود، همچنین در روده کوچک هزاران باکتری مفید وجود دارند که کمک به کامل غذا می کنند.

جذب غذا

غذا به حرکت خود در روده کوچک ادامه می دهد تا فرایند بطور کامل صورت گیرد، روده کوچک دارای میلیون ها پرز است که خون در آن ها جریان دارد و مواد مغذی موجود در غذای شده از طریق آن ها جذب و وارد جریان خون می شود. (برچسب ها: ، گاز روده، رفلاکس معده و یبوست مصرف قرص رانیتیدین فاموتیدین)

بعد از روده کوچک غذا وارد روده بزرگ شده تا مواد مغذی باقی مانده و آب موجود در آن جذب شود، این مرحله بخصوص جذب آب باقی مانده از مواد غذایی بخش مهمی از پروسه است، اگر روده بزرگ میزان زیادی از آب غذای باقی مانده را جذب کند شما دچار یبوست و اگر میزان کافی جذب نکند شما دچار اسهال می شوید،

از این رو روده بزرگ باید مسئولیت خود را بدرستی انجام دهد تا دفع مدفوع براحتی و بدون مشکل انجام شود. در نهایت بخش باقی مانده از مواد غذایی که غیر قابل استفاده اند به قسمت انتهایی روده بزرگ می روند تا به شکل مدفوع از بدن دفع گردند.

مشکلات مرتبط با معده و روده کوچک

معده، و لوزالمعده بعضی از افراد به اندازه کافی آنزیم های گوارشی و صفرا تولید نمی کنند، به همین جهت غذا به سختی و برای مدت زمان طولانی در معده و روده کوچک می ماند و سبب بروز علائمی بد از قبیل ، رفلاکس معده، تولید بیش از حد گاز در روده، یبوست و غیره می گردد.

همچنین در برخی از افراد از آنجا که آنزیم های گوارشی به میزان بسیار کمی توسط لوزالمعده تولید می شوند، معده ناچار است برای غذا اسید بیشتری تولید کند و مشکلاتی از قبیل رفلاکس معده، سوزش معده و غیره بروز می کنند.

عامل ایجاد مشکلات دستگاه چیست؟

معده، و لوزالمعده از ویتامین ها و مواد معدنی که به آن ها کوآنزیم گفته می شود برای تولید آنزیم های گوارشی و صفرا استفاده می کنند. به عنوان مثال بیش از ۱۰۰ آنزیم در بدن برای تولید نیاز به عنصر روی و بیش از ۴۰۰ آنزیم نیازمند عنصر منیزیم می باشند، از سایر ویتامین ها و مواد معدنی که برای تولید آنزیم های گوارشی مورد استفاده قرار می گیرند، می توان به کروم، منگنز، کلسیم و ویتامین های گروه ب اشاره کرد.

کمبود هر یک از کوانزیم ها در بدن، قابلیت دستگاه در تولید آنزیم ها و آسان مواد غذایی را کاهش می دهد و سبب بروز انواع مشکلات در مراحل مختلف از و رفلاکس معده گرفته تا یبوست می شود.

همچنین ازدیاد برخی مواد معدنی در بدن از قبیل آهن، مس، کادمیوم و غیره سبب اختلال در عملکرد و لوزالمعده و به دنبال آن بروز می گردند. جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله مواد معدنی و نقش آن ها در سلامت را مطالعه نمایید.

درمان مشکلات

داروها و قرص های فراوانی توسط پزشکان برای از قبیل رانیتیدین، فاموتیدین و ده ها داروی دیگر تجویز می شوند، به نظر من این داروها هیچکدام درمان و تنظیم کننده سیستم نمی باشند و فقط تا زمانی که از آن ها استفاده می کنید ممکن است کمی از کاسته شود.

برای درمان ابتدا باید از طریق آزمایشات خون میزان مواد معدنی و ویتامین ها در بدن سنجیده و بررسی شود کمبود و یا ازدیاد کدام مواد سبب اختلال در سیستم می شوند و با تنظیم میزان و توازن آن ها با اصلاح برنامه غذایی و استفاده از مکمل های غذایی مناسب اکثر مشکلات براحتی و بطور کامل رفع می گردند و نیازی به مصرف طولانی مدت هیچ دارویی نمی باشد.

جهت کسب اطلاعات درباره چگونگی آغاز درمان با ما لطفا به صفحه آغاز درمان مراجعه کنید.

توصیه های عمومی برای افزایش راندمان سیستم

۱) از پرخوری در یک وعده خودداری کنید، سعی کنید تعداد وعده های غذایی خود را افزایش و حجم آن ها را کاهش دهید، با کاهش حجم غذا در یک وعده از استرس و فشار بر دستگاه گوارشتان بکاهید.

۲) از نیم ساعت قبل و تا یک ساعت و نیم بعد از صرف غذا از نوشیدن مایعات خودداری کنید زیرا سبب رقیق شدن آنزیم های گوارشی می گردند. (برچسب ها این قسمت رانیتیدین، فاموتیدین)

۳) آخرین وعده غذایی خود را سبک و قبل از ساعت ۸ شب و حداقل با فاصله زمانی ۲ ساعت تا زمان خوابیدن میل و فرصت لازم برای بازسازی و استراحت دستگاه را فراهم کنید.

۴) آنتی بیوتیک ها سبب از بین رفتن باکتری های مفید در روده می شوند تا جای ممکن از مصرف غیر ضروری آن ها خودداری کنید و در صورت استفاده بعد از پایان دوره آنتی بیوتیک از مکمل های غذایی پروبیوتیک که حاوی باکتری های مفید گوارشی می باشند به مدت یک هفته استفاده نمایید.

۵) میوه ها را شکم خالی و حداقل با یک ساعت فاصله از غذا میل کنید.

۷) آب مناسب و به اندازه کافی در طی روز بنوشید.

(Visited 3 times, 1 visits today)

مطالب مرتبط:
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.