علائم و نشانه های هپاتیت سی (C) چیست؟


علائم و نشانه های () چیست؟ رئیس شبکه ایران ضمن هشدار به کسانی که سابقه رفتار پرخطر مانند اعتیاد تزریقی، خالکوبی در محیط غیربهداشتی و خدمات پزشکی و دندانپزشکی در محل‌های نامطمئن دارند، ‌های ابتلا به این بیماری را تشریح کرد.

به گزارش سلامت نیوز، دکتر موید علویان در گفت‌وگو با ایسنا، درباره آخرین وضعیت ابتلا به در کشور گفت: در سال ۱۳۷۹ در زندان‌های کشور اپیدمی حدود ۲۰ درصد بود که با توزیع سرنگ یکبار مصرف بین زندانیان و تغییر اعتیاد آنها از تزریقی به خوراکی این بیماری تا حدودی کنترل شد. در حال حاضر حدود ۱۰ درصد از زندانیان کشور به مبتلا هستند. تخمین زده می‌شود که حدود ۲۰۰ هزار بیمار مبتلا به در ایران وجود دارند که بیشتر آنها هنوز شناخته نشده‌اند.

علائم و نشانه های هپاتیت سی (C) چیست؟

و های () چیست؟

وی ادامه داد: اگرچه بیماری خطرناکی است ولی با درمان مناسب و تحت پیگیری بودن منظم پزشک و مراقبت بیمار از خود این افراد می‌توانند زندگی فعال و عادی داشته باشند؛ اما باید بدانیم که پیشگیری بسیار آسانتر و کم هزینه‌تر از درمان است.

رئیس شبکه ایران استفاده از سرنگ مشترک برای تزریق مواد مخدر، خالکوبی، حجامت، تاتو، سوراخ کردن گوش، خدمات پزشکی و دندانپزشکی در محل‌های نامطمئن و با وسایل آلوده، دریافت خون یا عضو اهدایی آلوده قبل از سال ۷۵، تماس پزشکان و کارکنان مراکز بهداشتی درمانی با خون فرد آلوده را از عوامل انتقال عنوان کرد.

وی ادامه داد: در موارد نادر از مادر آلوده به این ویروس بیماری به نوزاد در حین زایمان منتقل می‌شود. اگر کسی به ابتلای خود به مشکوک است از اهدای خون خودداری کند. شایع‌ترین راه انتقال روش تزریقی است که بیش از ۵۰ درصد موارد را شامل می‌شود. انتقال این ویروس از راه جنسی نسبت به B کمتر است. همچنین شیردهی نیز موجب انتقال این بیماری نمی‌شود.

علویان درباره و ‌های ابتلا به این بیماری گفت: دو نوع وجود دارد. نوع اول حاد نامیده می‌شود و به معنی عفونت کوتاه مدت است. این مرحله شبیه آنفلوآنزای خفیف است. نوع دوم مزمن است و فرد دچار عفونت جدی‌تر و طولانی‌تری می‌شود. بیشتر بیماران وارد مرحله مزمن می‌شوند ولی همچنان بدون علامت باقی می‌مانند. به همین دلیل در بسیاری از موارد دیده می‌شود که فرد تا ۱۵ سال یا بیشتر تشخیص داده نشده باقی می‌ماند و به صورت اتفاق بعد از اهدای خون یا بررسی کامل پزشکی متوجه ابتلا به این بیماری می‌شود.

رئیس شبکه ایران، “خستگی، تب، اندک سردرد، گلودرد خفیف، کاهش اشتها، تهوع، استفراغ، درد قسمت فوقانی راست شکم (روی کبد) درد مفاصل، خارش پوست، درد عضلانی، ادرار پررنگ و زردی پوست و سفیدی چشم بیمار” را از ‌های ابتلا به این بیماری معرفی کرد.

وی افزود: به آهستگی موجب آسیب کبد بیمار می‌شود. حدود ۸۵ درصد افرادی که وارد مرحله مزمن بیماری می‌شوند پس از ۲۰ سال یا بیشتر دچار آسیب شدید کبد و سیروز کبدی می‌شوند، قرمزی کف دست‌ها، تورم شکم، پاها و صورت، تجمعی از عروق خونی زیر پوست، خونریزی واریسی، آسیب دستگاه عصبی و مغز از ‌های سیروز کبدی هستند.

(Visited 2 times, 1 visits today)

مطالب مرتبط:
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.