تاثیر انواع بیماری ها بر چشم افراد


انواع بیماری ها بر . نماگویا به نقل از سلامتی، یکی از پیچیده ترین اندام های بدن و یکی از بزرگترین موهبت هایی است که خداوند به انسان اعطا کرده است.

انواع بیماری ها بر

این نعمت بزرگ نشان از قدرت خالق آن است. ها عضو حساس بدن ما هستند و نیازمند مراقبت ویژه هستند و هر از چند گاهی باید احتمال بروز بیماری هایی مانند آب سیاه، آب مروارید و تورم ماکولا را در چشمانمان بررسی کنیم. اما گاهی بیماری های دیگر موجب بروز نشانه هایی در ها می گردند.

کلسترول خون بالا

کسی که دچار کلسترول خون بالا است، دچار نابینایی موقتی شود، مانند کشیدن پرده روی و یا عبور سایه از مقابل . این حالت نشانه ی آن است که شریان کاروتید به وسیله ی پلاک های چربی مسدود شده و تلاش می کند خون را به های شما برساند. ممکن است در این حالت موجب احساس درد شود،

همچنین ممکن است حلقه ی خاکستری اطراف قرنیه تشکیل شوند و یا فرد در تنظیم نور روشن دچار مشکل شود. در برخی موارد، رسوب کلسترول به شکل دانه های زردرنگی روی پلک به نام گزانتلاسما دیده می شود.

مشکلات

یک غده پروانه ای شکل در ناحیه گردن است و هورمون های خاصی که به موجب تنظیم رشد و سوخت و ساز بدن هستند،را تولید می کنند. اگر به درستی کار نکند، مشکلات متعددی ایجاد می شود. مشکلاتی که در سیستم چشمی به وجود می آید شامل ورم عضلات و کاسه است که باعث می شود برآمده و بزرگ تر از حد معمول به نظر بیاید.

همچنین ممکن است دو بینی نیز رخ دهد. بیماری گریوز یک اختلال خودایمنی است که بر می گذارد و می تواند پلک تان را جمع کند که به نظر بزرگ تر از حد معمول به نظر می رسد. اگر پلک به اندازه کافی جمع شود تا حدی که شما قادر به بستن چشمتان نباشید دچار خشکی می شوید، زیرا پلک ها نمی توانند رطوبت را حفظ کنند.

اگر دارید و یا در معرض خطر بالای ابتلا به این بیماری هستید، برای تأیید سلامت هایتان، مراجعه منظم به پزشک را در برنامه خود قرار دهید. می تواند سبب تورم ماکولا (بخشی از شبکیه که دید مرکزی را کنترل می کند) شود. در عین حال ممکن است منجر به کوری فرد نیز گردد.

مبتلا به با احتمال بیشتری دچار گلوکوم (آب سیاه ) و آب مروارید می شوند. همچنین باید مواظب رتینوپاتی دیابتی نیز باشند. این بیماری مجموعه ای از اختلالات می باشد که بخش حساس به نور را تحت قرار می دهد. رتینوپاتی می تواند موجب مشکلاتی مانند تاری دید و یا حتی پارگی شبکیه شود.

سکته مغزی

از دست دادن ناگهانی بینایی خطرناک است و می تواند نشانه ی سکته ی مغزی باشد. نابینایی به دلیل سکته ی مغزی معمولا در یک اتفاق می افتد، اما می تواند برای هر دو نیز اتفاق بیفتد. گاهی اوقات سکته ی مغزی سبب تخریب اعصابی که موجب حرکت ها می شوند، خواهد شد که منجر به دوبینی می گردد.

بیان این نکته عجیب است، اما سکته می تواند در خود نیز رخ دهد که به آن سکته ی شبکیه می گویند و زمانی اتفاق می افتد که عروق خونی در شبکیه با پلاک مسدود شوند.

اگر فرد دارای فشار خون بالا و یا بیماری شریان کاروتید باشد، با احتمال بیشتری به سکته ی چشمی دچار می شود. هر نوع از سکته، نیازمند مراقبت های فوری است، بنابراین اگر به طور ناگهانی بینایی تان را در یک یا هر دو از دست دادید، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

شبکیه

نقاط کور موقت در بینایی می تواند به معنای باشد. این مشکل با سردرد میگرنی متفاوت است. شبکیه به علت لکه های خالی در بینایی به نام اسکوتوماس ایجاد می شود. نقاط کور تنها برای چند دقیقه طول می کشد و ممکن است با درد همراه باشد (البته ممکن است بدون درد هم باشد).

همچنین احتمال آن وجود دارد که وقتی نقاط نورانی دیده می شود، دید تار شود و یا حتی موجب سردرد شود. اگر این حالات مدام تکرار می شوند، به خصوص اگر تنها در یک این مشکل پیش می آید، به یک پزشک مراجعه شود.

بیماری خودایمنی

افتادگی پلک نشانه ای از یک اختلال خودایمنی به نام میاستنی گراویس است که باعث ضعف عضلانی می شود و باز و بسته شدن پلک ها را سخت می کند. در عین حال، لوپوس و انواع خاصی از ورم مفاصل می تواند به یووئیت (التهاب و عفونت مشیمیه ) منجر گردند.

بیماری ام اس

گاهی اوقات تغییرات بینایی می تواند نشانه ی بیماری ام اس باشد. اگر شما در طول یک دوره ی زمانی چند روزه تا چند هفته ای ، در یک کاهش قدرت دید داشتید و یا در داخل یا اطراف دردی احساس کردید، به ویژه زمانی که آن را حرکت می دادید، این مشکلات می تواند از اولین نشانه های بیماری ام اس در شما باشد.

(Visited 18 times, 1 visits today)

مطالب مرتبط:
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.