افسردگی و چاقی: توصیه‌هایی به منظور کاهش علائم افسردگی و کنترل وزن


و : ‌هایی به منظور علائم و . نماگویا سبب عدم رضایت از ظاهر خود، اعتماد به نفس و انزواطلبی می‌شود. از طرف دیگر، احتمال پرخوری، انتخاب‌های غذایی نامناسب و اجتناب از ورزش در افراد افسرده بیشتر است. گفته می شود که میان و یک دو طرفه دارد. افرادی که از رنج می‌برند ۲۵ درصد بیشتر احتمال دارد که اختلالات خلقی را مانند <Depression>تجربه کنند.

سبب عدم رضایت از ظاهر خود، اعتماد به نفس و انزواطلبی می‌شود. از طرف دیگر، احتمال پرخوری، انتخاب‌های غذایی نامناسب و اجتناب از ورزش در افراد افسرده بیشتر است.

سستی، بی‌حالی و تغییرات اشتها از شایع است. درحالی که برخی افراد افسرده اشتهای خود را از دست می‌دهند، در گروه دیگری از بیماران اشتها افزایش می‌یابد. درمان به خستگی، طبیعی شدن اشتها و افزایش فعالیت بدنی کمک می‌کند. البته، برخی از داروهای مورد استفاده در درمان خود سبب افزایش وزن می‌شوند. به طوری‌که تخمین زده می‌شود از هر ۴ بیماری که داروهای مهارکننده بازجذب سروتونین را مانند سرترالین دریافت می‌کنند، یک نفر حداقل ۵-۴ کیلوگرم افزایش وزن پیدا می‌کند.

‌هایی به منظور و

از مصرف غذاهای پرکالری مانند فست‌فود، غذاهای سرخ شده، غذاهای فرآوری شده و شیرینی اجتناب کنید. در هنگام خرید مواد غذایی آماده به میزان کالری آن که روی برچسب کالا نوشته شده، توجه کنید.

مصرف غذاهایی را که به تثبیت قند خون شما کمک می‌کنند و همچنین سبب افزایش دسترسی به سروتونین، دوپامین و نوراپی‌نفرین می‌شوند، افزایش دهید. بدین منظور از نان و غلات سبوس‌دار، میوه و سبزی تازه و منابع خوب پروتئین مانند گوشت قرمز کم‌چرب، مرغ، ماهی و حبوبات استفاده کنید. سهم کربوهیدرات‌های پیچیده را در غذایی خود افزایش داده و یک سوم یا نیمی از بشقاب خود را به میوه‌ها و سبزیجات اختصاص دهید.

به منظور وزن به تدریج تغییراتی در عادات غذایی خود ایجاد کنید. به عنوان مثال، اگر عادت به مصرف نوشیدنی‌های شیرین دارید، ابتدا سعی کنید طی یک هفته مصرف آن را کنار بگذارید. سپس در هفته بعد نسبت به حذف غذاهای سرخ شده اقدام کنید.

اسیدهای چرب امگا ۳ و B12 می‌توانند را دهند. امگا ۳ در ماهی‌های چرب مانند سالمون، گردو و لوبیای سویا و B12 در انواع گوشت یافت می‌شود.

از مصرف منابع غذایی حاوی آنتی‌اکسیدان غافل نشوید. آنتی‌اکسیدان‌ها با رادیکال‌های آزاد تولید شده در که می‌توانند سبب آسیب سلولی در اندام‌های مختلف از جمله مغز شوند، مقابله می‌کنند. آنتی‌اکسیدان‌ها از جمله بتا کاروتن، C و E در انواع کلم، هویج، اسفناج، گوجه فرنگی، کیوی، توت فرنگی و آجیل یافت می‌شوند.

فعالیت بدنی خود را افزایش دهید. ورزش نه‌ به وزن کمک می‌کند، بلکه سبب بهبود مرتبط با می‌شود. سعی کنید ۵ روز در هفته و هر روز حداقل ۳۰ دقیقه ورزش یا پیاده‌روی کنید.

همان طور که عادات غذایی خود را به تدریج اصلاح می‌کنید، فعالیت بدنی خود را به تدریج افزایش دهید. برای این کار می‌توانید ابتدا از چند دقیقه نرمش در روز شروع کنید. سپس پیاده‌روی را به فعالیت روزانه خود اضافه کنید. افزایش تدریجی فعالیت بدنی انگیزه شما را برای ورزش کردن افزایش می‌دهد.

زمانی را که به تماشای تلویزیون اختصاص می‌دهید داده و بر میزان فعالیت بدنی خود بی‌افزایید. در مورد مصرف داروهایی که کمتر سبب افزایش وزن می‌شوند، با پزشک خود مشورت کنید. از پزشک خود بخواهید تا در صورت امکان نسبت به تغییر داروهای شما اقدام کند.

سپید

Your Doctor

مطالب مرتبط:
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.