۶ روش برای حفظ و جذب مواد مغذی میوه ها و سبزیجات


۶ برای و ها و . نماگویا – بیشتر مردم فرض می کنند مواد غذایی خام مغذی‌تر از نمونه های پخته شده هستند. این مساله همواره درست نیست. پختن می تواند در برخی مواد غذایی مانند گوجه فرنگی را افزایش دهد.

آیا می دانستید بدون ایجاد تغییر در رژیم غذایی خود می توانید و ویتامین های بیشتری دریافت کنید؟ بله، های ساده ای وجود دارند که شما می توانید برای بیشتر از غذاهایی که مصرف می کنید، مد نظر قرار دهید.

۶ برای بیشتر از ‌ها و

به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از “کر۲″، احتمالا برخی از این ترفندهای ساده را برای مصرف هر چه بیشتر و به کار می گیرید. در ادامه با شش ساده برای دریافت بیشتر از ها و بیشتر آشنا می شویم.

خرد کردن و رنده کردن ها و

خرد کردن و رنده کردن ها و موجب کاهش اندازه آنها شده و مصرف و از این خوراکی ها را آسان می سازد. در برخی موارد، خرد کردن می تواند به شکل گیری جدید منتج شود. به عنوان مثال، خرد کردن سیر و پیاز به آزادسازی آنزیمی به نام آلیناس کمک می کند. این آنزیم به شکل گیری آلیسین، یک ماده مغذی که با بیماری ها مبارزه می کند، منتج می شود.

جویدن غذا به درستی نیز موجب کاهش حجم و افزایش می شود. بدون تردید، می دانید که آهسته جویدن نیز از پرخوری پیشگیری می کند.

ترکیب مواد غذایی برای بیشتر

هنگامی که چاشنی های مبتنی بر روغن های سالم، مانند روغن زیتون، به سالادها افزوده می شوند، از حالت فاقد چربی مغذی‌تر هستند. این مساله طی یک مطالعه و با انجام آزمایش خون از شرکت کنندگان پیش و پس از خوردن سالاد مشاهده شده است. پژوهشگران مشاهده کردند شرکت کنندگانی که چربی های سالم مصرف کرده بودند، بیشتری در مقایسه با گروهی که سالاد را بدون چربی مصرف کرده بودند، کرده اند.

ترکیب ها و با چربی های سالم، مانند روغن زیتون و روغن نارگیل، ویتامین ها و را افزایش می دهد.

همچنین، مواد غذایی سرشار از ویتامین های محلول در چربی (A، ِD، E و K) را افزایش می دهند. ویتامین C نیز یک ماده مغذی شناخته شده برای افزایش آهن است.

مصرف ها و تازه

مواد غذایی که به تازگی برداشت شده اند دارای بالاترین ارزش غذایی هستند. اما با گذشت زمان از میزان ارزش غذایی آنها کاسته می شود.

برخی از مواد غذایی می توانند بیش از ۵۰ درصد از خود را تنها طی چند روز پس از برداشت از دست بدهند. در نتیجه، همواره خرید ها و سبزیجاتی که به تازگی برداشت شده اند را مد نظر قرار دهید.

آشنایی با مواد غذایی که می توان خام مصرف کرد

بیشتر مردم فرض می کنند مواد غذایی خام مغذی‌تر از نمونه های پخته شده هستند. این مساله همواره درست نیست. پختن می تواند در برخی مواد غذایی مانند گوجه فرنگی را افزایش دهد. میزان ماده مغذی لیکوپن در گوجه فرنگی پخته بسیار بیشتر از گوجه فرنگی خام است.

موجود در هویج مانند بتاکاروتن، گوجه فرنگی، اسفناج و سیب زمینی شیرین از طریق پختن افزایش می یابند.

اما دچار اشتباه نشوید زیرا پختن می تواند موجب کاهش نیز بشود، به ویژه در مواد غذایی که حاوی ویتامین های محلول در آب هستند. همچنین، پختن بیش از اندازه موجب از بین رفتن موجود در آنها می شود.

ذخیره و نگهداری درست از ها و

گرما، اکسیژن و نور بر آهنگ از دست دادن ها و تاثیرگذار هستند. به طور کلی، گرما موجب تسریع آهنگ نابودی در بیشتر مواد غذایی می شود.

شما می توانید تمامی ، به استثنای ریشه ای، را در یخچال نگهداری کنید. ها و سبزیجاتی که برش خورده اند را نیز باید در ظروفی که هوا به آنها راه ندارد، نگهداری کنید.

استفاده از های پخت درست

برخی های پخت نسبت به های دیگر موجب هر چه بیشتر در ها و می شوند. نتایج یک مطالعه نشان داده است که استفاده از مایکروویو به هر چه بهتر نسبت به هایی مانند استفاده از زودپز کمک می کند.

این های پخت بیشترین میزان را در مواد غذایی می کنند:

– استفاده از مایکروویو

– جوشاندن

– بخار پز کردن

– آب پز کردن

– کباب کردن

– گریل کردن

– تفت دادن

(Visited 1 times, 1 visits today)

مطالب مرتبط:
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.