شناسایی یک پروتئین به عنوان عامل خطر بیماری لوپوس


یک به عنوان بیماری . نماگویا – مطالعات یک روماتولوژیست در موسسه تحقیقات پزشکی فاینستاین در آمریکا نشان می‌دهد یک بیماری است. به گزارش ایرنا ، مطالعات نشان می‌‌دهد تغییر ژن PRDM1 که پلی مورفیسم نام دارد، عامل اصلی است. این ژن باعث تولید پروتئینی به نام Blimp-1 می‌شود. کمبود یا فقدان این منجر به افزایش یک دیگر به نام CTSS می‌شود. این باعث می‌شود سیستم ایمنی سلول‌های سالم را مورد هدف قرار دهد و خود ایمنی بروز کند.

به گزارش مدیکال ساینس، یک خودایمنی است که ۹۰ درصد مبتلایان را زنان تشکیل می‌دهند؛ ‌های خود ایمنی به ‌هایی گفته می‌شود که در آن سیستم ایمنی، بافت‌های سالم بدن را به عنوان یک عامل خارجی فرض می‌کند و به آن ها حمله می‌کند.

این مطالعه حیوانی نشان می‌دهد کاهش Blimp-1 منجر به افزایش CTSS شده و همین امر پاسخ خودایمنی سیستم ایمنی را به همراه دارد. محققان معتقدند این دستاورد به درمان‌های بالقوه کمک می‌کند.

به دو نوع DLE و SLE تقسیم بندی می شود. نقطه هدف DLE معمولا پوست است و روی ارگان‌های دیگر بدن تاثیر نمی‌گذارد. نوع SLE جدی‌تر است و علاوه بر پوست، اندام‌های حیاتی را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. در نوع شدید ، بافت مفاصل و عضلات و غشای ریه، قلب، کلیه ها و مغز آسیب می بیند. تشنج، افسردگی، گیجی و سکته مغزی، از عوارض هستند.

به گزارش بنیاد آمریکا، خستگی و ناتوانی از مهمترین و اولین نشانه های است. در مراحل بعدی علایمی مانند سر درد، درد مفاصل، تب، کم خونی، ریزش مو، تورم در ناحیه دست و پا و اطراف چشم، لخته شدن غیر طبیعی خون، سفید شدن یا آبی شدن انگشتان در سرما، حساسیت پوست نسبت به نور خورشید و زخم های پروانه ای شکل روی بینی و گونه دیده می شود.

افراد مبتلا به در ظاهر خوب دیده می شوند، در حالیکه مبارزه سختی در بدنشان وجود دارد و همین امر منجر به منزوی شدن بیمار می شود.

حقایقی در باره

-۹۰ درصد مبتلایان به را زنان تشکیل می دهند.

-این بین سنین ۱۵ تا ۴۵ سال شایع تر است.

-هیچ درمان قطعی برای این وجود ندارد؛ ولی می توان علایم را با دارو کنترل کرد.

-استفاده از ضد آفتاب، کلاه و دستکش در روزهای آفتابی برای بیماران ضروری است.

-استفاده از دستکش گرم در سرما برای بیماران ضروری است.

-این کاملا غیر قابل پیش بینی است و در آمریکا بیش از ۱٫۵ میلیون نفر به آن مبتلا هستند.

-نوع خفیف می تواند با دارو کنترل شود؛ بدون اینکه کیفیت زندگی تحت تاثیر قرار گیرد.

-نوع شدید می تواند سبب خانه نشینی و ناتوانی در انجام امور روزمره شود.

متخصصان به زنان توصیه می کنند که در صورت مشاهده علایم، حتما به پزشک داخلی یا عفونی مراجعه کنند تا قبل از گسترش ، علایم کنترل شود. در صورت درمان به موقع، می‌توان با به طور مسالمت آمیز زندگی کرد.

نتایج این مطالعه در نشریه Nature Immunology منتشر شده است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

مطالب مرتبط:
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.