خواب کم در کودکان منجر به پیری سریع‌تر سطح سلولی می‌شود


در منجر به می‌شود. نماگویا – طبق نتایج تحقیقات جدید، کودکانی که کمتر از ۹ تا ۱۱ ساعت خواب شبانه دارند، نشانه‌های در آنها است و این موضوع نشان می‌دهد که میزان خواب باید مورد توجه قرار گیرد. محققان دریافتند در منجر به می‌شود.

به گزارش شفاآنلاین، طبق نتایج تحقیقات جدید، کودکانی که کمتر از ۹ تا ۱۱ ساعت خواب شبانه دارند، نشانه‌های در آنها است و این موضوع نشان می‌دهد که میزان خواب باید مورد توجه قرار گیرد.

محققان با بررسی دقیق تلومرها دریافتند طول تلومرها به طور متوسط در کودکانی که یک ساعت کمتر در شب می‌خوابند، ۱٫۵ درصد کوتاهتر است.

این بررسی در بین ۱۵۶۷ کودک ۹ ساله انجام و مشخص نشد که چگونه طول تلومر کوتاهتر در آینده آنها تاثیر دارد، اما محققان دانشگاه پرینستون اظهار کردند: خواب می‌تواند در افزایش سلامت آنها در طول رشد موثر باشد.

مطالعات گذشته نشان داده است تلومرهای کوتاه با سرطان، بیماری قلبی و زوال شناختی مرتبط هستند و محققان در حال بررسی شناسایی هرگونه ارتباط با دیگر موارد مهم در سلامتی هستند.

علاوه بر این، هیچ تفاوتی در طول تلومر بر اساس نژاد، جنس، وضعیت اجتماعی و اقتصادی یافت نشد.

بخشی از نقش تلومرها، محافظت از کد DNA ، کمک به تقسیم و رشد و ترمیم در بدن است.

زمانی که سلول‌ها از تلومر خارج می‌شوند، غیرفعال شده و روند مرتبط با و مشکلات آن مانند سفیدی مو اتفاق می‌افتد.

برخی از سلول‌های خاص، از جمله سلول‌‎های بنیادی،(Stem cells) می‌توانند تلومرها را از طریق یک آنزیم به نام تلومراز بازسازی کنند. تلومرها مانند ساعت‌های زیستی در بدن عمل می‌کنند.

در این تحقیق مشخص شد کودکانی که خواب کمتر دارند با چاقی و اختلالات عاطفی در دوره‌های بعدی زندگی مواجه می‌شوند.

محققان اظهار کردند: مطالعه طول تلومر برای بررسی مسائل سلامتی در طول زندگی بسیار موثر است اما این بررسی نیاز به تحقیق بیشتر دارد.

این تحقیق در مجله Pediatrics منتشر شده است.

(Visited 2 times, 1 visits today)

مطالب مرتبط:




پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.