رژیم غذایی مدیترانه‌ای، عملکرد شناختی مغز را افزایش می دهد

رژیم غذایی مدیترانه‌ای، عملکرد شناختی مغز را افزایش می دهد. نماگویا – محققان دانشگاه کالیفرنیا مطالعه ای با حضور ۵۹۰۷ شرکت کننده مسن انجام دادند تا الگوی رژیم غذایی آنها را ارزیابی نمایند. پیروی افراد مسن از رژیم غذایی مدیترانه ای و رژیم غذایی DASH با بهبود عملکرد شناختی آنها مرتبط است.

به گزارش شفاآنلاین، محققان دانشگاه کالیفرنیا مطالعه ای با حضور ۵۹۰۷ شرکت کننده مسن انجام دادند تا الگوی رژیم غذایی آنها را ارزیابی نمایند.

رژیم غذایی مدیترانه‌ای، عملکرد شناختی مغز را افزایش می دهد

رژیم غذایی مدیترانه‌ای، عملکرد شناختی مغز را افزایش می دهد

براساس پاسخ این شرکت کنندگان، نمره رژیم غذایی آنها براساس پیروی از رژیم غذایی مدیترانه ای و رژیم غذایی مدیترانه ای همراه با DASH تعیین شد. همچنین از تست جهانی عملکرد شناختی هم برای ارزیابی عملکرد شناختی آنها استفاده شد.

محققان دریافتند شرکت کنندگان دارای نمره متوسط و بالا در رژیم غذایی مدیترانه ای در مقایسه با افراد دارای نمره پایین در این نوع رژیم غذایی، عملکرد شناختی بالاتری داشتند.

همچنین نتایج مشابه نیز در مورد نمره رژیم غذایی مدیترانه ای به همراه DASH هم مشاهده شد.

با این حال محققان تاکید می کنند که نیاز به آزمایشات بالینی برای ارزیابی نقش الگوهای رژیمی بر عملکرد شناختی افراد مسن وجود دارد.

رژیم غذایی DASH مملو از مغزیجات آجیلی و حبوبات، لبنیات کم چرب(Low-fat dairy products)، غلات کامل حاوی سبوس، میوه ها و سبزیجات و حاوی میزان کم گوشت قرمز و فرآوری شده، نوشیدنی های شیرین شده با قند و سدیم است که در ابتدا برای کاهش فشارخون طراحی شده بود.

رژیم غذایی مدیترانه ای معمولا سرشار از میوه و سبزیجات، غلات کامل، لوبیا، چربی های سالم بدست آمده از روغن زیتون و مغزیجات آجیلی است.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.