گرمازدگی: انواع گرمازدگی و جلوگیری از آن


: و از آن. نماگویا به نقل از سلامتی، با گرم شدن هوا احتمال ابتلا به بیماری‌هایی که با گرما مرتبط هستند هم بیشتر می‌شود.

و از آن

یکی از شایع‌ترینِ این بیماری‌ها، است. روش‌های درمان بسیار ساده است، در عین حال چنانچه این درمان‌های ساده به‌موقع انجام نشوند، وضعیت خطرناک خواهد شد. در ادامه قصد داریم انواع مختلف ، علائم آن و اقدامات ساده‌ی قابل انجام برای درمان آنها را ارائه بدهیم که با توجه به نزدیک شدن به روزهای گرم تابستان می‌تواند مفید واقع شود.

حالت عکس سرمازدگی

احتمالا با واژه‌ی سرمازدگی آشنا باشید. این اتفاق وقتی رخ می‌دهد که دمای به طرز خطرناکی اُفت کند. ولی عکس این اتفاق هم می‌تواند بیفتد. یعنی وقتی که دمای به‌قدری زیاد می‌شود که سلامتی را تهدید می‌کند؛ به این حالت «» می‌گویند.

وقتی اتفاق می‌افتد که سیستم تنظیم حرارت نمی‌تواند حرارت محیط را تحمل کند.

اگر دمای به بالای ۴۰ درجه‌ی سانتی‌گراد برسد، شدید رخ می‌دهد. به همین ترتیب اگر دمای کمتر از ۳۵ درجه‌ی سانتی‌گراد شود، سرمازدگی رخ خواهد داد. دمای عادی ۳۷ درجه‌ی سانتی‌گراد است.

انواع مختلف

انواع مختلفی دارد که یکی از شایع‌ترین آنها، خستگی ناشی از گرماست. نوع دیگر آن که ممکن است کمتر با آن آشنا باشید سنکوپ است. در ادامه به‌طور مختصر انواع مختلفی و دیگر ‌های ناشی از گرما را شرح می‌دهیم.

استرس

اگر دمای ‌تان شروع به بالا رفتن کند و نتوانید با عرق کردن خودتان را خنک کنید، استرس رخ می‌دهد. استرس می‌تواند منجر به عوارض جدی‌ای مانند خستگی و سکته‌ی شود.

در این علاوه بر احساس گرمای فوق‌العاده شدید، ممکن است زیر هم تجربه شود:

سرگیجه

ضعف
حالت تهوع

تشنگی

سردرد

اگر در خودتان استرس را مشاهده کردید به‌ مکان خنک‌تری بروید و استراحت کنید. سپس شروع به نوشیدن آب و مایعات حاوی الکترولیت کنید. الکترولیت‌ها موادی مانند کلسیم، پتاسیم و سدیم هستند که را هیدراته نگه می‌دارند و به تنظیم ضربان قلب، عملکرد عصب و سلامت عضله‌ها کمک می‌کنند.

اگر حس کردید حال‌تان در حال بدتر شدن است حتما به پزشک مراجعه کنید.

ضعف

اگر ساعت‌های طولانی در مکانی با دمای بالا بودید و احساس ضعف بدنی و استرس روانی داشتید، ممکن است دچار ضعف شده باشید. کسانی که به آب‌وهوای گرم و کار در محیط‌های با دمای بالا عادت ندارند، نسبت به این آسیب‌پذیرترند.

این علاوه بر احساس گرما، تشنگی و ضعف، باعث کاهش یا عدم تمرکز بر روی کارتان می‌شود.

اگر احساس فشار روحی و جسمی کردید سعی کنید با نوشیدن مایعات، حرارت ‌تان را کمتر کنید و برای این که در آینده دوباره دچار ضعف نشوید، خودتان را به‌آرامی و به مرور زمان، به کار یا زندگی در محیط گرم عادت بدهید.

سنکوپ

سنکوپ یا غش حالتی است که فشار خون با اُفت مواجه می‌شود و جریان خون به مغز موقتا کاهش می‌یابد. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که خودتان را در یک محیط گرم حبس کنید. اگر برای کاهش فشار خون‌تان از بلوک‌کننده‌ی بتا (مسدودکننده‌ی گیرنده‌ی آدرنرژیک بتا که در کاهش فشار خون و تعداد ضربان قلب کاربرد دارد) استفاده می‌کنید در خطر بیشتری برای ابتلا به سنکوپ هستید.

معمولا قبل از غش کردن سرگیجه می‌گیرید. ممکن است حس غش کردن به‌ شما دست بدهد، ولی اگر آرام باشید و خودتان را به‌سرعت خنک کنید می‌توانید هوشیاری‌تان را حفظ کنید. بالا نگه داشتن پاها هم می‌تواند مفید باشد.

مانند سایر ‌های مرتبط با گرما، در اینجا هم آب‌رسانی مسئله‌ی بسیار مهمی است. همه‌ی مایعات خوب هستند ولی بهترین گزینه، آب یا مایعات حاوی الکترولیت است.

گرفتگی عضلانی ناشی از گرما

معمولا این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که در هوای گرم، فعالیت یا ورزش سنگین انجام بدهید. گرفتگی عضلانی نتیجه‌ی عدم تعادل الکترولیت در است و معمولا در عضلات شکم، پا یا بازو احساس می‌شود.

برای تسکین گرفتگی ناشی از گرما، در جای خنکی استراحت کنید و سعی کنید مایعات و الکترولیتی را که با عرق کردن از دست داده‌اید جبران کنید.

ورم کردن عضلات در اثر گرما

ورم کردن (edema) وقتی اتفاق می‌افتد که برای مدتی طولانی در محیط‌های گرم بایستید یا بنشینید که منجر به متورم شدن دست‌ها، پایین پا و مچ پا می‌شود.

این تورم به دلیل تجمع مایع در اندام‌هاست و معمولا وقتی به محیط گرم عادت کنید، خودبه‌خود فروکش می‌کند. خنک کردن ، بالاگرفتن پاها، نوشیدن آب و الکترولیت کافی، می‌تواند اینجا هم مفید واقع شود.

عرق‌سوز

گاهی اوقات فعالیت در دوره‌های طولانی‌مدت در گرما می‌تواند باعث بروز برآمدگی‌های جوش‌ مانندی روی پوست شود. دلیل آن هم معمولا لباس زیری است که خیس عرق شده است.

این جوش‌ها معمولا با خنک شدن یا تعویض لباس‌ها خودبه‌خود خوب می‌شوند؛ ولی اگر پوست بلافاصله بعد از جوش زدن خنک نشود، ممکن است عفونت ایجاد شود.

ضعف و خستگی مفرط ناشی از گرما

این مورد یکی از جدی‌ترین است و زمانی رخ می‌دهد که دیگر نتواند خودش را خنک کند.هنگام ابتلا به این نوع ، علاوه بر عرق کردن فراوان، زیر هم مشاهده می‌شود:

سرگیجه

ضعف

تشنگی

از دست دادن هشیاری و تمرکز

پوست مرطوب و سرد

نبض سریع

این مرحله قبل از سکته‌ی رخ می‌دهد، بنابراین باید قبل از گسترش آن هرچه سریع‌تر استراحت کنید و آب بنوشید.اگر بهبودی در خود احساس نکردید فورا به پزشک مراجعه کنید.

چه زمانی نیاز به اقدامات فوری پزشکی است؟

خطرناک‌ترین نوع سکته‌ی است که حتی می‌تواند کشنده باشد. انواع دیگر اگر به‌خوبی درمان نشوند می‌توانند منجر به سکته شوند. این وقتی رخ می‌دهد که دمای به بالای ۴۰ درجه‌ی سانتی‌گراد برسد و اولین نشانه‌ی آن غش کردن است. دیگر آن عبارتند از:

کج‌خلقی

گیجی

از دست دادن هشیاری و تمرکز

برافروخته شدن پوست

کاهش تعرق

نبض ضعیف یا سریع

هنگام بروز این باید:

سعی کنید به یک مکان خنک بروید که ترجیحا تهویه داشته باشد.

آب یا نوشیدنی‌های حاوی الکترولیت بنوشید.

دوش آب سرد بگیرید تا وضعیت ‌تان سریع‌تر به‌حالت عادی برگردد.

زیر بازوهای خود و اطراف ناحیه‌ی کشاله‌ی ران، کیسه‌های یخ قرار بدهید.

اگر در ‌تان بهبودی مشاهده نکردید به اورژانس زنگ بزنید.

چه کسی در خطر قرار دارد؟

احتمال ابتلای کسانی که در محیط‌های خیلی گرم کار می‌کنند یا در محل کار خود در حرارت بالا قرار دارند، به بیشتر است.

کارگران ساختمانی، کشاورزان و کسانی که به‌مدت طولانی در مجاورت گرما قرار دارند، آتش‌نشان‌ها و افرادی که با اجاق‌های بزرگ سروکار دارند یا در فضاهای بسته با تهویه‌ی نامطلوب کار می‌کنند باید بیشتر جانب احتیاط را رعایت کنند.

علاوه بر این‌ها، شرایط بدنی و ‌های خاصی هم می‌تواند خطر ابتلا به را بیشتر کند. مثلا داروهای مربوط به قلب و فشار خون مثل داروهای ادرارآور، توانایی برای خنک کردن از طریق تعریق را کاهش می‌دهند. همچنین اگر برای کنترل فشار خون خود، غذایی‌تان کم سدیم است، ممکن است سریع‌تر دچار شوید.

کودکان و افراد مسن در خطر بیشتری قرار دارند. چون خیلی از کودکان ساعت‌های طولانی در هوای گرم بدون این که استراحتی داشته باشند یا خودشان را خنک کنند یا آب کافی بنوشند مشغول بازی کردن هستند. افراد مسن هم معمولا نسبت به افزایش دمای محیط اطراف‌شان حساس و آگاه نیستند و نمی‌توانند به‌موقع به دمای بالا عکس‌العمل نشان بدهند.

بنابراین سالمندانی که در مکان‌های خیلی گرم زندگی می‌کنند و در خانه‌شان پنکه یا کولر ندارند ممکن است دچار شوند.

فرق و ؟

وظیفه‌ی تنظیم دمای بر عهده‌ی قسمتی از مغز به نام هیپوتالاموس است. این قسمت، معمولا دمای را در حدود ۳۷ درجه‌ی سانتی‌گراد نگه می‌دارد (با اندکی تغییر در طول روز و شب).

اگر ویروس یا باکتری وارد شود، ممکن است هیپوتالاموس برای از بین بردن هر چه سریع‌تر این باکتری‌ها دمای را زیاد کند. در این صورت به عنوان بخشی از واکنش سیستم ایمنی رخ می‌دهد و با از بین رفتن عفونت، هیپوتالاموس باید دمای را به‌حالت عادی برگرداند.

مسکن‌هایی مثل استامینوفن می‌توانند را پایین بیاورند ولی تأثیری روی ندارند. تغییر شرایط محیطی، آب‌رسانی به و خنک کردن از طریق گذاشتن یخ روی پوست می‌تواند روی تأثیر بگذارد.

چطور از پیشگیری کنیم؟

اولین جهت پیشگیری این است که خطرات بازی یا کار کردن در شرایط بسیار گرم را بدانید و در صورت قرار گرفتن در گرما، زیر را رعایت کنید:

در سایه یا در محیط خنک استراحت کنید و اگر نیاز مبرم به خارج شدن از منزل ندارید ترجیحا در خانه بمانید.

وقتی در دمای بالا کار می‌کنید، هر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه آب یا نوشیدنی‌های حاوی الکترولیت بنوشید.

وقتی بیرون از خانه‌ هستید لباس‌های سبک و رنگ روشن بپوشید.

اگر وضع تهویه‌ی خانه‌تان زیاد خوب نیست، سعی کنید وقتی هوا خیلی گرم می‌شود به سالن‌ها و محیط‌های عمومی خنک بروید.

مطالب مرتبط:
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.