مصونیت افراد مبتلا به آلزایمر در برابر ابتلا به سرطان ریه


به در برابر به ریه. نماگویا – آنالیز تومورهای مغزی که همایندی مرضی مستقیم با دارند به ما اجازه داد تا به فهم بهتر در مورد همایندی مرضی مولکولی بین بیماری و برسیم. طبق نتایج یک مطالعه جدید، به بیماری در معرض ریسک بالای به تومورهای مغزی قرار دارند اما احتمال آنها به ریه کمتر است.

به گزارش شفا آنلاین، افزایش امید به زندگی منجر به بروز همزمان چندین بیماری در بسیاری از افراد می شود. این پدید به «همایندی مرضی» معروف است و ممکن است در صورت وجود یک بیماری، ریسک بروز بیماری دیگر افزایش یابد یا براساس یک رابطه معکوس، وجود یک شرایط خاص ریسک به بیماری دیگر را کاهش دهد.

در اپیدمیولوژی، شماری از روابط از این نوع نظیر کاهش بروز (Cancer) در به برخی بیماری های تاثیرگذار بر سیستم عصب مرکزی شناسایی شده اند.

تحقیقات محققان نشان داده است که تجلی بیش از حد ژن ها در بیماری های مرتبط با سیستم عصب مرکزی (نظیر ، پارکینسون و شیزوفرنی) با بروز کمتر ژن های مرتبط با (نظیر های ریه، روده، و پروستات) و بالعکس همراه است.

فهم مبنای مولکولی این فرآیندها اطلاعات مهمی را در رابطه با مطالعه دلایل هر بیماری و طرح احتمالی شیوه های جدید درمان (تغییر نوع دارو) ارائه می کند.

محققان مرکز ملی تحقیق اسپانیا، به بررسی رابطه بین (Alzheimer) و تومورهای مغزی پرداختند درحالیکه داده های مربوط به ریه را به عنوان مرجع استفاده کردند.

جان سانچز-واله، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «آنالیز تومورهای مغزی که همایندی مرضی مستقیم با دارند به ما اجازه داد تا به فهم بهتر در مورد همایندی مرضی مولکولی بین بیماری و برسیم.»

آنالیز بر روی بیش از ۱۰۰۰ نمونه از بیماران مبتلا به این بیماری ها نشان داد ۱۹۸ ژن عملکردشان به شکل قابل توجهی تغییر کرده بود. از بین این تعداد، ۱۱۲ نفر دارای الگوی مشابه در بیماری و تومور مغزی و الگوی متضاد در ریه بودند.

محققان با مقایسه فرایندهای بیولوژیکی تغییریافته از طریق بهم خوردن تنظیم این ژن ها تایید کردند بدکاری میتوکندری در به نقش دارد و می تواند منجر به افزایش ریسک تومورهای مغزی در بیماران مبتلا به از طریق ایجاد التهاب(Inflammation) مزمن در مغز، شود.

در مقابل، کاهش منبع انرژی و ایجاد گونه های اکسیژن واکنش پذیر ناشی از تغییر در عملکرد میتوکندری با حفاظت در مقابل ریه در بیماران مبتلا به مرتبط است.

(Visited 2 times, 1 visits today)

مطالب مرتبط:
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.