کاهش التهاب و خارش ناشی از اگزما با نور خورشید


و ناشی از با . محققان دانشگاه ادینبورگ می‌گویند نور آفتاب سبب آزاد شدن نیتریک اکسید (NO) در پوست می ‌شود و این ماده می تواند التهاب و ناشی از را کاهش ‌دهد.

به گزارش ایرنا از پایگاه اینترنتی بی.بی.سی نیوز، محققان اسکاتلندی برای تحقیق در این زمینه، پرتو فرابنفش را به بخشی از پوست افراد داوطلب تاباندند و متوجه شدند که این کار باعث آزاد شدن نیتریک اکسید در خون آنان می شود.

پژوهشگران امیدوارند این یافته به درمانی تازه منتهی شود؛ درمانی که از این خاصیت مثبت نور آفتاب استفاده کند اما فاقد عوارض منفی آن باشد چراکه نور آفتاب می‌تواند به پوست آسیب برساند.

دکتر آن استیر که ریاست این تحقیق را برعهده دارد، می‌ گوید: تحقیق ما نشان می‌دهد که نیتریک اکسید قوی دارد و می‌تواند دارویی تازه برای افراد مبتلا به باشد.

نیتریک اکسید سبب فعال شدن نوع خاصی از گلبول سفید به نام سلول‌های تنظیم‌کننده می‌شود و این سلول‌ها التهاب را کاهش می‌دهند.

(درماتیت آتوپیک)، نوعی حساسیت یا آلرژی است که در سطح پوست بدن به صورت ، قرمزی، ترک، زخم و خشکی بروز می یابد. در کودکان بیشتر شایع است اما در سنین دیگر نیز دیده می شود و حتی آغاز آن می‌تواند در سنین بزرگسالی باشد.

در برخی افراد محدود است و در برخی افراد ممکن است بخش‌های بزرگتری از پوست را درگیر کند. معمولا شدت اگزمای کودکان در سنین بالاتر کاهش می یابد.

نیتریک اکسید یکی از مولکول‌هایی است که در سیستم عصبی و ایمنی بدن نقش بسیار مهمی دارد و در سال ۱۹۹۲ به آن لقب مولکول سال دادند.

در سال ۱۹۹۸ سه دانشمند آمریکایی به خاطر کشف نقش نیتریک اکسید به عنوان یکی از مولکول‌های پیام‌رسان دستگاه قلب و عروق برنده نوبل پزشکی و فیزیولوژی شدند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

مطالب مرتبط:
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.