خواص دارویی گیاه کاسنی و توجهات لازم در مصرف این گیاه


و در این . محقق طب سنتی در مورد گفت: خشک شده دارای عطری شبیه به ادویه و طعمی تلخ است. دارای چربی اشباع شده بوده، کلسترول پایینی دارد و آن برای بیماران قلبی عروقی بسیار مفید است.

به گزارش شفاآنلاین،محقق طب سنتی در مورد این گفت: خشک شده دارای عطری شبیه به ادویه و طعمی تلخ است. این ریشه تا ۲۰ درصد محتوی نوعی ماده تلخ ، اینولین، تانن و قند است. این مواد ترشح صفرا را بالا می برد و چون شیره معده را تحریک می کند باعث افزایش اشتها می شود.

مریم امینی افزود: جوشانده کاسنی به مقدار ۲ تا ۴ گرم در هر فنجان آب (دو فنجان در روز) ملین و محرک است. از این جوشانده هنگام ابتلاء به بیماری کبدی، سنگ های صفراوی یا کلیوی و همچنین در درمان ورم های مجاری ادرار استفاده می شود.

وی در ادامه بیان داشت: برگ های این دارای املاح سولفات ، فسفات سدیم ، منیزیوم، پتاسیم و نیترات پتاسیم همراه با گلیکوزیدی به نام شیکورین است. این در حالی است که طبیعت برگ کاسنی سرد و تر و طبیعت ریشه آن گرم و خشک و طبیعت تخم کاسنی سرد و خشک است.

این محقق طب سنتی در مورد موارد منع و احتیاط (Chicory plant) گفت: در صورت وجود حساسیت به این و گیاهان خانواده کاسنی آن ممنوع است. همچنین افراد باید در صورت وجود سنگ کیسه صفرا به دلیل احتمال بروز اثرات انقباضی در کیسه صفرا، باید قبل از با پزشک مشورت کنند.

وی در مورد در دوران بارداری بیان داشت :با توجه به اثرات تحریک رحم و سقط آوری این باید از زیاد آن در دوران بارداری پرهیز شود. همچنین این در دوران شیر دهی بهتر است با احتیاط شود.

کاسنی گیاهی علفی، پایا با ریشه ای مخروطی شکل است که ساقه ای راست و شاخه دار دارد. این برگ های زمینی نوک دراز دارد که به سمت پایین سرازیر است. برگ های روی ساقه آن به صورت سر نیزه ای و بدون دمبرگ است گل های آن به رنگ آبی هستند که از بغل برگ ها می رویند.

(Visited 5 times, 1 visits today)

مطالب مرتبط:
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.