هیپرکلسمی؛ عوارض و خطرات مصرف بیش از حد کلسیم


و . یکی از مواد شیمیایی موجود در بدن برای تنظیم بسیاری از عملکردهای مختلف بدن است، که از جمله آن می توان به ساخت استخوان ها و از دست رفتن آنها و همچنین متابولیسم و سوخت و ساز کلی بدن اشاره کرد. معمولاً از گوشه و کنار درمورد فواید و اهمیت وجود میزان کافی از این ماده در برنامه غذایی ما برای حفظ سلامت استخوان ها می شنویم.

به گزارش شفاآنلاین،بالا بودن میزان در بدن دلایل مختلفی می تواند داشته باشد، اما افرادیکه به برخی های خاص مبتلا هستند، بیشتر در خطر آن قرار دارند. در این مقاله قصد داریم به بررسی بالا رفتن میزان در بدن و راه و روش های درمانی آن بپردازیم.

چرا بدن به نیاز دارد و اگر میزان آن در بدن به بالاتر از حد لازم برسد چه خواهد شد؟

یکی از مواد شیمیایی موجود در بدن برای تنظیم بسیاری از عملکردهای مختلف بدن است، که از جمله آن می توان به ساخت استخوان ها و از دست رفتن آنها و همچنین متابولیسم و سوخت و ساز کلی بدن اشاره کرد. بسیاری از اندام های بدن برای عملکرد خود به نیاز دارند.

به این معناست که میزان در بدن از حد نرمال بالاتر می رود. کلیه ها قادر به از بین بردن این اضافه از خون نیستند. و زمانیکه میزان در بدن به بالاتر از حد متعادل برسد، می تواند بر عملکرد بسیاری از اندام های مهم بدن مثل کلیه ها، قلب، عملکرد شناخت، اعصاب، و سایر قسمت های بدن تاثیر بگذارد.

چه چیز باعث می شود؟

قسمت عمده از بالا رفتن میزان یک هورمون خاص، پاراتیروئید، یا از برخی های خاص ایجاد می شود.

در برخی موارد، سلول های سرطانی (Cancer Cells)هورمونی می سازند که بسیار شبیه به هورمونی است که بدن ما خود برای تنظیم میزان می سازد. تاثیر آن هورمون بر روی استخوان ها، وادار کردن استخوان ها برای آزاد کردن به درون جریان خون است. در دیگر موارد، ممکن است مستقیماً در استخوان ها منتشر شده و را از آنها بیرون بکشد.

علائم در بیماران سرطانی چیست؟

یکی از مشکلات رایج در این است که معمولاً بسیار دیر تشخیص داده می شود، چون این بیماری علائم خاصی ندارد. برخی از بیماران از خستگی، یبوست، حالت تهوع، شکایت می کنند که می تواند علائم مشکلات دیگری هم مربوط به آنها یا به خاطر درمانی که انجام می دهند باشد.

تشخیص زودهنگام اهمیت بسیاری دارد چون ممکن است منجر به مشکلات بسیار بسیار جدی ترین مثل کما و یا حتی مرگ هم بشود. بعلاوه، کلیه ها نیز ممکن است آسیب ببیند و نارسایی های برگشت ناپذیر کلیه اتفاق بیفتد.

آیا این مشکل در بیماران سرطانی شایع است؟

آنقدر شایع است که به طور معمول در کلینیک ها دیده می شود. های سینه، پروستات، ریه، تومرهای بدخیم سلول های مغزاستخوان، و بیماری های مغز استخوان، همه ممکن است باعث یا بالا رفتن میزان در بدن شود.

چطور درمان می شود؟

معمولاً بهترین درمان پزشکی برای استفاده از درمان بیسفوسفونات است. این نوع داروها چندین سال است که مورد استفاده قرار می گیرد.

این داروها از بین رفتن استخوان ها را کاهش می دهد. و البته، با کاهش از دست رفتن استخوان ها، کمتری نیز از استخوان ها بیرون می ریزد و کمتر شدن میزان در جریان خون، را بهبود می بخشد.

داروهای بیسفوسفونات در کنترل دراز مدت بسیار موثر هستند. البته معمولاً چند روز طول می کشد تا این داروها در بدن شروع به فعالیت کنند، از اینرو تا این داروها تاثیر خود را نشان دهند، شما می توانید از آبرسانی های درون وریدی، برای بیرون ریختن از بدن استفاده کرده و متعاقب آن برای ارتقاء تخلیه از طریق کلیه ها به درون ادرار، از داروهای ادرارآور استفاده کنید.

البته کلیه داروهای بیسفوسفونات دارای عوارض جانبی هستند و اگر به مقدار بالا یا مداوم مصرف شوند ممکن است مشکلات کلیوی را به دنبال داشته باشند.

آیا مصرف بیسفوسفونات، طریقه درمان را تغییر داده است؟

بله، بیسفوسفونات تا حد بسیار زیادی روش درمانی را در بیماران سرطانی تغییر داده است. در سراسر جهان وضع به این منوال بود که این بیماران را در بیمارستان بستری کرده و چندین روز از آنها مراقبت می کردند.

امروزه بسیاری از این بیماران خیلی ساده با استفاده از مایعات IVدر کلینیک ها کنترل شده، مقدار بیسفوسفونات لازم به آنها داده شده و هر چند روز یکبار فقط مقدار خونشان اندازه گیری می شود تا اینکه اطمینان حاصل شود به سطح نرمال و طبیعی رسیده است.

(Visited 2 times, 1 visits today)

مطالب مرتبط:
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.