مصرف همزمان این دو دارو با هم می تواند خطرناک و حتی مرگ‌آور باشد!


این دو با هم می تواند و حتی باشد! به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، کارشناس مرکز اطلاع رسانی ‌ها و سموم دانشگاه علوم پزشکی شیراز، داروی مترونیدازول و الگزیر‌ها را بر اساس برخی گزارش ­ها، توصیف کرد.

شاهرخ گفت: الگزیر‌ها محلول‌های خوراکی دارای هستند که مقدار اندک و مجازی از اتانول برای کمک به حل شدن ، از سوی کارخانه سازنده به آن‌ها اضافه شده است؛ بسیاری از داروهای مورد استفاده در درمان سرماخوردگی، سرفه و دل پیچه مانند الگزیر دیسیکلومین به شکل الگزیر در داروخانه‌ها در دسترس است.

مصرف همزمان این دو دارو با هم می تواند خطرناک و حتی مرگ‌آور باشد!

این دو با هم می تواند و حتی باشد!

او با بیان اینکه مترونیدازول از دسته­ داروهای آنتی بیوتیک و ضد انگل است که در عفونت‌های مختلفی مانند عفونت‌های دستگاه گوارشی و واژینال استفاده می‌شود، ادامه داد: بر اساس برخی گزارش­‌ها و مطالعات، مصرف اتانول در مدت درمان با مترونیدازول خوراکی یا واژینال، می‌تواند منجر به واکنش شبه دی سولفیرام شود که مشخصات آن گُرگرفتگی، افزایش ضربان قلب، تپش قلب، تهوع و استفراغ و در موارد شدید مرگ ناگهانی است.

کارشناس مرکز اطلاع رسانی ‌ها و سموم دانشگاه افزود: در حالی که شواهد روشن و قطعی از وقوع واکنش شبه دیسولفیرام با مترونیدازول و اتانول کم است اما، تا زمان مشخص شدن بی خطری تجویز همزمان این دو ، باید با دقت به محتویات محلول‌های خوراکی توجه کرد و از مصرف فرآورده‌های دارای اتانول در مدت درمان با مترونیدازول و به مدت سه روز پس از قطع آن، دوری شود.

(Visited 3 times, 1 visits today)

مطالب مرتبط:
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.