کشف ارتباط بین رنگ مو و افزایش احتمال ابتلا به سرطان پستان


بین رنگ مو و به پستان . یافته‌های یک مطالعه جدید شواهدی دال بر وجود ارتباط میان استفاده از بعضی محصولات رنگ کردن مو با به پستان پیدا کرده است. این یافته‌ها همچنین نشان داده است که اثر این فرآورده‌های آرایشی بین زنان دارای پوست سفید و سیاه متفاوت است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سلامت آنلاین، پستان، سلول‌های ناحیه سینه و پستان را درگیر می‌کند و دومین شایع در سراسر جهان به شمار می‌رود که در میان زنان بیش از مردان رواج دارد. این در سال ۲۰۱۲، در نزدیک به ۱/۷ میلیون از زنان جهان تشخیص داده شده و بر اساس برخی آمار، زنان سیاهپوست بیش از زنان سفیدپوست در معرض خطر مرگ ناشی از آن قرار دارند.

به گزارش سلامت آنلاین به نقل از مدیکال‌نیوزتودی، تحقیقی تازه از سوی محققان دانشگاه راتگرز در نیوجرسی صورت گرفته که جزئیات بیشتری از آن در نشریه Carcinogenesis انتشار یافته است.
در گزارش این تحقیق، دست‌اندرکاران توضیح داده‌اند که شواهد متناقضی در این باره وجود دارد که آیا استفاده از محصولات به دلیل دربرداشتن مواد شیمیایی سرطانزا می‌تواند باعث خطر ابتلا به پستان در زنان باشد یا خیر.

برخی مدارک منتج از آزمایش روی حیوانات، و برخی دیگر بر اساس مطالعه درباره اثر این فرآورده‌های آرایشی روی انسان‌ها به دست آمده است.


در این تحقیق جدید، پژوهشگران اطلاعات مرتبط با این موضوع را در ۴۲۸۵ زنی مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند که داده‌هایش در Women s Circle of Health Study گردآوری شده و هدفش بررسی پستان در زنان سیاهپوست بود. از این تعداد، ۲۲۸۰ زن (۱۵۰۸ سیاهپوست و ۷۷۲ سفیدپوست) مبتلا به پستان و ۲۰۰۵ تن نیز (۱۲۹۰ سیاهپوست و ۷۱۵ سفیدپوست) بری از ابتلا به این بودند. بازه سنی زنان شرکت‌کننده در تحقیق نیز بین ۲۰ تا ۷۵ ساله بود.

این داده‌ها شامل اطلاعات گسترده دیگری همچون سابقه استفاده از مواد هورمونی، مصرف دخانیات و الکل، استفاده از ویتامین‌ها، فعالیت‌های بدنی، استفاده از محصولات آرایشی رنگ کردن مو و… می‌شد که از عوامل احتمالی موثر بر پستان تلقی می‌شوند.

تجزیه و تحلیل نتایج تحقیق مشخص کرد که ارتباطی معنادار میان بروز خطر پستان در صورت استفاده از بعضی محصولات ارایشی همچون و یا حتی استفاده از اتوی مو وجود دارد.
مردان هم ممکن است به پستان مبتلا شوند؛ چنان که برخی از آنها با سلول‌های درگیر پستان به دنیا می‌آیند.

فقط در امریکا هر سال حدود ۲۲۰ هزار زن و ۲ هزار مرد پس از معاینات پزشکی متوجه می‌شوند که پستان آنها را مبتلا کرده است که از این میان، حدود ۴۰ هزار زن و ۴۰۰ مرد در نتیجه ابتلا به این جان خود را از دست می‌دهند.

(Visited 3 times, 1 visits today)

مطالب مرتبط:
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.