خطر بیشتر ابتلا به آرتریت روماتوئید (ورم مفصل) در کودکان در معرض دود سیگار


به  () در در معرض . نتایج یک مطالعه نشان می دهد افرادی که سیگار می کشند و در کودکی هم در معرض قرار گرفته باشند، با خطر بسیار بیشتری در زمینه به آرتریت () روبرو هستند.

به گزارش ایرنا ، ارتباط میان سیگار کشیدن و خطر به (RA) در تحقیقات مشخص شده است، اما این مطالعه جدید برای اولین بار نشان می دهد که خطر به در سیگاری هایی که در دوران کودکی در معرض قرار داشتند، به اندازه قابل توجهی افزایش می یابد.

(Rheumatoid arthritis) یا روماتیسم مفصلی یک بیماری سیستمیک و مزمن است. شیوع آن در جهان حدود یک درصد است و معمولا در سنین میانسالی و در دهه‌های اول-سوم تا پنجم بروز می‌نماید و در زنان شایع‌تر است.


مطالعه جدید که در کنگره سالانه روماتولوژی اروپا در اسپانیا ارائه شد، ضمن تایید ارتباط میان سیگار کشیدن و خطر به ، برای اولین بار نشان می دهد که خطر به در سیگاری هایی که در سال های اول دوران کودکی در معرض قرار گرفته باشند، به اندازه چشمگیری افزایش دارد.

رافائل سروراز دانشگاه بیمارستان های سوت پاریس در فرانسه گفت: مطالعه ما بر اهمیت اجتناب از حضور در هر گونه محیط دخانی در دوران کودکی به ویژه در افرادی که سابقه خانوادگی دارند، تاکید می کند.

به گفته محققان، شایع ترین بیماری التهابی مزمن مفصلی است که حدود ۰.۵ تا یک درصد از عموم مردم را مبتلا می کند و باعث تخریب پیشرونده مفاصل، ناتوانی و کاهش امید به زندگی می شود.

مطالعه دیگری نیز مشخص کرد که سیگار کشیدن با پیشرفت مضاعف آسیب ساختاری به ستون فقرات در بیماران مبتلا به اسپوندیلیت انکیلوزان (AS)، یک نوع آرتریت (ورم مفاصل) که ستون فقرات را تحت تاثیر قرار می دهد، ارتباط دارد.

محققان برای آنالیز تاثیر سیگار کشیدن و قرار گرفتن در معرض بر میزان خطر به ، تعداد زیادی از داوطلبان زن را که در فاصله زمانی میان سال های ۱۹۲۵ و ۱۹۵۰ متولد شده بودند، به ترتیب از سال ۱۹۹۰ مورد پیگیری قرار دادند.

نتیجه این بود که قرار گرفتن در معرض در دوران کودکی، ارتباط میان خطر به و گرایش به سیگار کشیدن در بزرگسالی را افزایش داد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

مطالب مرتبط:
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.