زهر موجود در نیش زنبور برای مبارزه با سلول‌های سرطانی


موجود در برای با . محققان آمریکایی موفق به ساخت نانوزنبوری شدند که قادر است وارد بدن شده و خود را به صورت انتخابی درون وارد کند. این نانوزنبور نوعی پروتئین به نام ملیتین است که از زنبورعسل گرفته شده‌است.

به گزارش ایرنا ، بسیار دردناک است و معمولاً موجود در آن ممکن است برای بدن مشکلاتی به همراه داشته باشد. اما موجود در و دیگر حشرات ممکن است اثرات درمانی هم داشته باشد. این در صورتی که با نانوذرات ترکیب شده باشد و بتواند به شکل صحیحی رهاسازی شود، می‌توان از آن برای درمان برخی بیماری‌ها نظیر سرطان و ایدز استفاده کرد.

به گزارش ستاد ویژه توسعه فناوری نانو ریاست جمهوری،از سال ۲۰۰۹ محققان دانشگاه واشنگتن روی ساخت نانوزنبورهایی کار می‌کنند که می‌توانند پپتیدهای سمی موسوم به ملیتین را برای از بین بردن در بدن رهاسازی کنند، در حالی که سلول‌های سالم دست‌نخورده باقی می‌مانند. ملیتین همانند یک پروتئین از بین برنده غشاء عمل کرده و در آن حفره ایجاد می‌کند که موجب مرگ سلول می‌شود. در صورتی که غلظت آن مناسب باشد، هر سلولی را از بین می‌برد. این پروتئین اگر بدون بسته‌بندی شدن در نانوذرات وارد جریان خون شود، سلول‌های قرمز خون را از بین می‌برد.

محققان برای حل این مشکل نانوذرات حاوی لایه‌های لیپیدی را با ملیتین پر کردند. این نانوذرات که دارای هسته‌ای از جنس پرفلروکربن هستند، می‌توانند سلول سرطانی را هدف قرار دهند. پرفلروکربن حامل خوبی برای اکسیژن است. نتایج آزمایش روی موش‌ها نشان داد که این نانوذرات بدون آسیب به سلول‌های قرمز خون و دیگر بافت‌ها، می‌توانند ملیتین را به سلول سرطانی وارد کرده و تومور را در سرطان پوست و پستان از بین ببرند.

برخی اصلاحات در این فناوری موجب توسعه بهتر آن شده‌است؛ مثلا نانوذرات به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که با تغییر pH فعال شوند که این موجب می‌شود تا نانوزنبور بتواند محتویات خود را در محل مورد نظر (سلول سرطانی با pH اسیدی) رهاسازی کند.

از این فناوری می‌توان برای درمان بیماری‌هایی نظیر سرطان و ایدز استفاده کرد. ترکیب زنبور و نانوذرات می‌تواند برای درمان ایمن این بیماری‌ها استفاده شود.این روش را می‌توان برای رهاسازی موجوداتی نظیر عقرب نیز مورد استفاده قرار داد.

منبع : nanoparticles-with-a-venomous-sting

(Visited 2 times, 1 visits today)

مطالب مرتبط:
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.