خواص و فواید سبوس و روغن برنج برای سلامتی


خواص و فواید و برای سلامتی. یکی از فرآورده‌های مهم استخراجی از برنج، روغن آن است. روغن برنج بخشی از نیازهای غذایی کشورهای آسیایی مانند: چین، ژاپن و هند را تأمین می‌کند.این روغن مواد مختلفی را در خود جای داده است.

خواص و فواید سبوس و روغن برنج برای سلامتی

خواص و فواید و برای سلامتی

خراسان نوشت: یکی از مهم ترین و شناخته شده ترین این مواد همان ویتامین E است. ماده فعال دیگر ، اریزانول است. این چربی فعال، امروزه به یکی از پرکاربردترین داروهای کاهش دهنده کلسترول خون تبدیل شده است. سایر اسیدهای چرب اشباع شده و نشده مانند فیتواسترول‌ها ، توکوترینول‌ها ، توکوفرول‌ها و اسکواس‌ها نیز به گونه‌ای در دانه‌های بلورین برنج جمع شده و توازن را به طور کامل برقرار کرده و برنج را به یکی از موادغذایی بسیار ارزشمند و مفید برای کاهش کلسترول خون، افزایش توازن هموستاز خون و ضد سرطان تبدیل کرده است.

در خدمت پوست

در این میان آنچه کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد خواص برنج و روغن آن برای پوست است. به گزارش سایت سلامت ، اگر شما تا به حال از این روغن برای تمیز کردن پوست صورت تان بهره برده باشید ، حتماً متوجه شده اید که خاصیت پاک کنندگی این روغن نقره فام، بسیار بالاست. ماساژ ملایم صورت با ، پوست شما کاملاً صاف و نرم و براق می‌کند.

و جوانی پوست

افرادی که پوست خشک و چروک خورده‌ای دارند، می‌توانند بیشترین بهره را از این منبع غنی اسیدهای چرب ببرند.

برنج و مو

دیگر عاملی که باعث شده است برنج را برای پوست و مو بسیار مفید بدانیم، وجود مقادیر قابل توجه ویتامین B در آن است. به گزارش شفاف، ویتامین‌های گروه B و به ویژه B5 سوخت و ساز سلول‌های زنده و فعال پیاز مو را بیشتر می‌کند.

کشفیات جدید درباره فواید

مصرف مهم ترین راه درمان یبوست به شمار می‌رود . پیشگیری از یبوست نیز از بروز بواسیر ، التهاب دیورتیکول (کیسه‌ای مدوربه اشکال و اندازه‌های مختلف که در جدار داخلی روده ایجاد می‌شود)، سرطان کولون، شقاق، فیستول، شکاف بافت معده و عفونت‌های دستگاه گوارش (که اغلب در میان افراد مسن مشاهده می‌شود) پیشگیری می‌کند. توصیه می‌شود همراه با ، مایعات و آب فراوانی نیز مصرف شود.

، و ()

یکی از پژوهشگران علوم تغذیه و فیزیولوژی دستگاه گوارش به نام «جین کاربر» می‌گوید : «برای تنظیم سیستم گوارشی و رفع یبوست هیچ ماده‌ای با قدرت برابری نمی‌کند. موجب رانش مدفوع در روده کوچک و بزرگ می‌شود و در عین حال تاثیر فراوانی در حرکات موجی شکل روده‌ها دارد”. یبوست باعث جذب سموم مدفوع و ورود آنها به خون می‌شود و خون را کثیف و غلیظ می‌کند.

یبوست بر سیستم عصبی و رفتار فرد نیز اثر می‌گذارد و موجب بروز عصبانیت، پرخاشگری، افسردگی، تنش‌های روانی، خستگی‌های مفرط، کوفتگی بدنی، بی حوصلگی، کسالت و سرانجام پیری زودرس در اثر رادیکال‌های آزاد می‌شود.توصیه می‌شود هنگام مصرف ، از نوشیدن مایعات به ویژه آب، آب میوه‌ها و نیز روغن زیتون غافل نشوید.

این مواد به اثر بخشی در حفظ سلامت بدن کمک می‌کند. پژوهشگران دانشگاه کمبریج به این نتیجه رسیدند که مصرف روزانه ۵۰ گرم ، وزن مدفوع و سهولت خروج آن از روده‌ها را دو برابر می‌کند.

آیا زیاده روی در مصرف مجاز است؟

همان گونه که کاهش یا مصرف نکردن برای عملکرد سیستم گوارشی مناسب نیست، افراط و زیاده روی در مصرف نیز عوارضی به وجود می‌آورد. بنابراین توجه به نکات زیر ضروری است :

– زیاده روی در مصرف ممکن است ایجاد اسهال کند.

– زیاده روی در مصرف به انسداد روده و التهاب دیورتیکول روده منجر می‌شود.

توصیه می‌شود پس از مصرف ، مایعات فراوانی نوشیده شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

مطالب مرتبط:
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.