نتایج یک تحقیق جدید: عسل می تواند از ابتلا به حملات قلبی پیشگیری کند


یک : می تواند از به پیشگیری کند . یک نشان می دهد که قند طبیعی موجود در می تواند از به کند. این مطالعه نشان داد قند طبیعی موجود در که به ترهالوز معروف است پروتیینی را فعال می کند که باعث می شود سلول های ایمنی، پلاک های چرب را از شریان ها پاک کنند.

به گزارش روزنامه دیلی میل،مطالعه در موش ها نشان داد که ترهالوز اندازه این پلاک را تا حدود ۳۰ درصد کاهش می دهد.

پلاک ها در وضعیتی معروف به آترواسکلروز یا تصلب شرایین در شریان ها تشکیل می شوند؛ این وضعیت که باعث سخت شدن شریان ها و کاهش خاصیت ارتجاعی آنها می شود مردم را در معرض خطر شدید به فشار خون، بیماری قلبی و حتی قرار می دهد.

محققان دانشگاه واشنگتن در این مطالعه موش هایی که با خطر به تصلب شرایین روبرو بودند، را به سه گروه تقسیم کردند و به یک گروه ترهالوز و به گروه دیگر یک نوع قند دیگر تزریق کردند و به گروه سوم از موش ها نیز ترهالوز خوراکی دادند.

این مطالعه که در مجله Nature Communications منتشر شده نشان داد موش هایی که ترهالوز دریافت کرده بودند پلاک هایی با ضخامت ۰٫۲۵ میلی متر داشتند درحالیکه ضخامت پلاک در موش هایی که این قند را دریافت نکرده بودند ۰٫۳۵ بود؛ تقریبا حدود ۳۰ درصد کاهش یافته بود. به این ترتیب همچنین بر اساس این مطالعه اندازه پلاک در موش هایی که ترهالوز را به صورت خوراکی دریافت کرده بودند و یا موش هایی که نوع دیگری قند به آنها تزریق شده بود، کاهش نیافت .

تصور می شود که ترهالوز پروتیینی به نام TFEB را فعال می کند که باعث می شود سلول های ایمنی معروف به ماکروفاژها ، پلاک ها را پاک کنند.

ترهالوز همچنین در قارچ، خرچنگ دریایی و میگو نیز وجود دارد.

ایرنا

(Visited 1 times, 1 visits today)

مطالب مرتبط:
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.