پدوفیلیا، عامل کودک آزاری و آزار جنسی کودکان؛ پیشگیری و شناسایی


، و ؛ پیشگیری و . ۴ ژوئن ( ۱۴ خرداد ماه) روز بین المللی کودکان بی گناه قربانی تجاوز و تعرض می باشد، کودکان بی دفاع ترین موجودات اجتماع انسانی هستند و وظیفه تک تک اعضای جامعه، حفاظت از کودکان در مقابل آزار و اذیت های جنسی است.

، و

با توجه به وظیفه جامعه در حفاظت از کودکان و بخصوص در برابر هرگونه خشونت و آزار جنسی، اولین قدم افزایش آگاهی جامعه از انحرافات جنسی است که ممکن است منجر به آزار و اذیت جنسی کودکان گردد، به همین جهت امروز که روز بین المللی کودکان بی گناه قربانی تجاوز و تعرض می باشد، به معرفی اختلال و انحراف جنسی می پردازیم، انحراف جنسی ای که قربانی خود را از کودکان بر می گزیند.

اختلال جنسی یا انحراف جنسی؟

اختلالات جنسی بخشی از اختلالات روانی محسوب می شوند و یکی از اختلالات مشهور جنسی، است که در آن از لحاظ جنسی جذب کودکان می شود و این نوع جذب شدن غیر طبیعی و غیر عادی است.

مساله عمده ای که را از دیگر ناهنجاری های جنسی دیگر (مثلاً چشم چرانی) متمایز ساخته و نیازمند توجه مخصوص کرده، این است که در ، اختلال به شخص محدود نبوده بلکه سبب صدمه ی مستقیم جسمی و روانی جبران ناپذیر بر افراد دیگر، بالاخص اطفال، می گردد. آسیب غیر قابل جبران به اطفال و نتایج روحی و روانی این آسیب ها از ابعاد بسیار مهم این اختلال است. این آسیب ها، عمدتا در تمام طول عمر اثر خود را باقی می گزارند و همچنین کودکان قربانی پدوفبلیا، در بزرگسالی، تاثیرات اجتماعی تکان دهنده ای بوجود می آورند ( بزه کاران جنسی بخصوص در خشونت های جنسی علیه کودکان، معمولا خود قربانی این رفتارها در کودکی بوده اند)، با توجه به اینکه صدمات روانی و جسمی شرح داده شده را بر اطفال وارد می سازد، بصورت واضح، یک نوع سوءاستفاده از اطفال بوده و جزو انحرافات جنسی شمرده می شود. در پنجمین نسخه از راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی، اختلال در دسته انحرافات جنسی قرار گرفت.

؟

، میل جنسی به کودکان یا بچه‌بازی، عبارت است از میل شدید جنسی عودکننده یا تحریک جنسی نسبت به کودکان. پدوفیلا، با خیال پردازی ها و یا فعالیت های جنسی با کودکان قبل از سن بلوغ، مشخص می شود. طبقه‌بندی بین‌المللی بیماری‌ها، میل آمیزش جنسی با کودکان را به صورت «ناهنجاری شخصیتی یا رفتاری در بزرگسالان» تعریف می‌کند که در آن از نظر جنسی، ترجیح بیمار به کودکان نابالغ یا اوایل سن بلوغ است و مشخصه های زیر را دارند:

پدوفیل یک پارافیلی است که در آن شخص هوس‌ها و خیالپردازی‌های جنسی شدید و مکرر نسبت به کودکان نابالغ دارد.

– ممکن است بیمار بر اثر این احساسات دست به عمل بزند و یا خیالات را در ذهن خود پرورش دهد.

– مبتلایان به (بچه بازها) در اکثر مواقع مردان بوده و به هر دو جنس دختر و پسر جذب می شوند.

– ۹۵ درصد افرد پدوفیل ( بچه باز) ها، معمولا ناهمجنسگرا بوده و با افراد غیر همجنس خود، به خوبی رابطه برقرار می کند.

– اکثر سوء استفاده جنسی از کودکان، به دستمالی آلت تناسلی یا رابطه جنسی دهانی مربوط می‌شود.

– هر چند بیشتر کودکان قربانی که مورد توجه عموم قرار می‌گیرند دختر هستند، مرتکبین گزارش می‌کنند که اکثر قربانیان لمسی آنها ۶۰٪ پسر هستند.

– معمولا افراد بچه‌باز به طور هم‌زمان یا قبلاً به عورت‌نمایی، تماشاگری یا تجاوز به عنف دست زده‌اند.

– زنای با محارم، با بچه‌بازی نزدیکی دارد، چرا که در آن اغلب یک بچه نابالغ به عنوان شیء محبوب انتخاب می‌شود،

– در جنبه آشکار یا پنهانی از زورگویی دارد و به‌ندرت در آن رابطه جنسی بالغ-کودک ارجحیت می‌یابد.

– در اجتماعات عوام‌گونه، سنتی و عقب‌مانده، اکثر انحراف کودک آزاری به خصوص از طرف منحرفین مرد، به صورت رابطه جنسی مقعدی مرسوم است.

افراد پدوفیل معمولا خودشان را اینطور توجیه می کنند که کارشان در راستای کمک به کودکان قربانی بوده است و در همین راستا ممکن است به خود بگویند که به پروسه رشد کودک کمک کرده اند و یا کودک قربانی از عمل آنها لذت برده است. با این حال، افراد پدوفیل، دائما به قربانیان شان تاکید می کنند که چیزی به و نزدیکان خود نگویند.

آمار ۲۰ درصدی در آمریکا، را تبدیل به شایع ترین انحرافات جنسی کرده است. متجاوزان در اکثر فامیل، خویشاوندان و کسانی بوده اند که با خانواده کودک نسبتا نزدیکی داشته اند. اشکال مختلف رفتارهای مرتبط با می تواند از صرفا نگاه کردن به کودک تا درآوردن لباس و لمس وی را شامل شوند. مطالعات نشان داده اند که کودکانی که مورد غفلت شان قرار می گیرند و یا هستند بیشتر در خطر آزار یک پدوفیلی قرار دارند.

دسته بندی های

زیربخش های این اختلال عبارت اند از:

– تمایل جنسی به پسرها

– تمایل جنسی به دخترها

– تمایل جنسی به هر دو

– محدود به اعضای خانواده

– منحصر به اطفال (درین گونه شخص به کودکان علاقمند است)

– غیرمنحصر به اطفال (درین گونه شخص هم به اطفال و هم به کلانسالان علاقمند است)

علائم و نشانه های

کتاب تشخیصی و آماری اختلالات روانی، که یکی از معتبرترین کتابهای مرجع در دسته بندی اختلالات روانی است، چند ویژگی کلی برای را بر می شمارد، از آن جمله:

– تمایلات مکرر و شدید جنسی یا رفتار جنسی با اطفال نابالغ یا اطفالی که بطور عموم ۱۳ ساله یا کمتر از آن باشند. این وضعیت حداقل برای شش ماه دوام داشته باشد.

– شخص بر اساس این تمایلات جنسی دست به رفتار جنسی زده باشد و یا این تمایل بشدت سبب نگرانی و تشویش وی گردد.

– شخص حداقل ۱۶ ساله بوده و حداقل ۵ سال از طفلی که مورد سواستفاده قرار گرفته بزرگتر باشد.

دلایل بیماری

ممکن است هم پوشانی زیادی با اضطراب، افسردگی اساسی یا اختلالات خلقی و اختلالات سوءمصرف مواد داشته باشد. در آمارها نشان داده شده است که نیمی از این افراد در حین ارتکاب جرم الکل مصرف کرده بودند.

دلایل و سایر انحرافات جنسی هنوز مشخص نشده است، اما شواهدی مبنی بر ریشه های آن در خانواده دارد، بدین معنا که هم ژنتیک و هم رفتار آموخته شده در بروز آن موثرند.

با آنکه بسیاری از کارشناسان بر این باورند که افراد پدوفیلی قابل درمان نیستند اما روان درمانی می تواند به آنها در کنترل احساسات و رفتار انحرافی شان کمک کند.

بدون شک محیط جامعه، بی بندوباری های اخلاقی، بی توجهی به آموزه های شریعت و عدم التفات به تربیت صحیح، نقش بسزایی در بوجود آمدن چنین پدیده هایی خواهد داشت.

تعریف کودک آزاری و

شامل هر گونه فعالیت جنسی بر روی کودک است. کودک آزاری الزاما شامل فعالیت فیزیکی روی کودک نیست و می تواند شامل زیر باشد:

– عریان شدن در کودک

– استمنا در حضور کودک

– بازی با اندام جنسی کودک

– نوازش کودک

– برقراری جنسی با کودک

– نشان دادن پورنوگرافی به کودک

– قاچاق جنسی

مشخصات عامل به آزار جنسی کودک

– معمولا مجرمان افرادی هستند که با خانواده و کودک آشنا هستند.

– ۹۳ درصد قربانیان آزار جنسی با مجرم آشنایی داشته اند.

– مجرم می تواند هر فردی اعم از افراد خانواده، مربی، فامیل، پرستار کودک و پدر و مادر کودک دیگری باشد.

– مجرم معمولا سعی می کند این امر را برای کودک عادی جلوه دهد و در صورت مخالفت کودک از خشونت و زور استفاده می کند.

– پس از ارتکاب جرم نیز کودک را تهدید کرده و از او می خواهد این اتفاق را برای کسی بازگو نکند.

هشدارهای آزار دیدن جنسی کودک

ممکن است مجرم در همین نزدیکی شما و یا فردی که سال ها می شناسید باشد، اما بعلت ترس، کودک شما جرات بازگو کردن اتفاقات را نداشته باشد. زیر می تواند هشدارهایی مبنی بر آزار جنسی کودک شما باشد. های هشدار دهنده به شرح زیر است:

های فیزیکی قربانیان

– خونریزی، کبودی، یا تورم در ناحیه تناسلی

لباس زیر پاره شده و خونین

در راه رفتن یا نشستن

– عفونت های ادراری مکرر

درد، خارش یا سوزش در ناحیه تناسلی

های رفتاری قربانیان

– تغییرات در مسائل بهداشتی، مانند عدم تمایل به حمام رفتن یا حمام کردن بیش از حد

– بروز فوبیا (ترس)

های افسردگی یا اختلال استرس

– افکار خودکشی گرایانه، به خصوص در نوجوانان

– بروز در مدرسه، مانند غیبت و یا افت تحصیلی

– رفتار غیرعادی جنسی

– کابوس و یا شب ادراری

– احساس ترس از خاص(پرستار و مربی و…)

– بازگشت به رفتارهای واپسین مانند مکیدن انگشت شست

– فرار از خانه و یا مدرسه

– آسیب به خود

– ترس از هر گونه تماس فیزیکی

علت اختلال

معمولا در افراد مبتلا به اختلال ، ترس جذب شدن به کودکان دارد و در نتیجه قادر به زندگی عادی نخواهند بود. اگر اختلال پدوفیلیا به مقاربت ختم شود در مدت کوتاهی خاتمه می یابد. البته معمولا بیماران مبتلا به پدوفیلیا فقط کودک را نوازش می کنند و به اندام جنسی وی دست می زنند. عکس العمل کودک ممکن است را به خشونت و زور وادار کند. کودکان قربانی ممکن است از ترس سکوت کنند و در نتیجه در آینده دچار مشکلات فراوانی شوند. کودکانی که در محیط های خلوت می مانند، بیشتر در خطر هستند.

علت بروز اختلال پدوفیلیا معمولا نامشخص است. اگر چه اختلالات بیولوژیکی مانند عدم تعادل هورمونی می تواند در برخی افراد به عنوان علت شناخته شود اما به طور علمی عوامل بیولوژیکی به عنوان علت شناخته نمی شوند. در بسیاری از موراد افراد مبتلا به اختلال پدوفیلیا در کودکی مورد آزار و سو استفاده جنسی قرار گرفته اند.

در تحقیقات نشان داده شده است، پسرانی که مورد آزار جنسی قرار می گیرند بیشتر در بزرگسالی به سو استفاده و روی می آورند. اما دخترانی که در کودکی مورد آزار جنسی قرار می گیرند بیشتر به رفتارهای خود مخرب مانند سومصرف مواد و خود فروشی روی می آورند. پدوفیلیا بیشتر در مردان دیده می شود و در زنان نادر است. این ممکن است در تمام طول عمر با او همراه باشد اما شاید این در دوره های زمانی مختلف تغییر کند.

درمان اختلال پدوفیلیا

و درمان افراد دارای اختلال پدوفیلیا معمولا سخت است زیرا آن ها به خود اقرار نمی کنند. به همین دلیل معمولا بعد از مجازات در دادگاه درخواست مشاوره و درمان داده می شود. استفاده گسترده از پورنوگرافی یکی از شاخص های مبتلا به اختلال پدوفیلیا است. انحراف جنسی معمولا با اضطراب، افسردگی یا اختلالات خلق و خو و سوء مصرف مواد همراه هستند. قبل از اینکه درمانگر کار خود را آغاز کند ابتدا بیمار باید این را در خود بپذیرد و تمایل به تغییر در وی مشخص باشد.

پس از بیمار، مراحل درمانی باید آغاز گردد. انواع روش های درمانی شناختی و رفتاری برای درمان این دارد که به آموزش همدلی و بازسازی الگوهای فکری منحرف می پردازند. در آموزش همدلی به بیمار گفته می شود تا خود را به جای قربانی قرار دهد و احساس او را درک کند. در درمان های شناخت الگوهای فکری منحرف، اشتباه بودن رفتار جنسی با کودکان آموزش داده می شود و به بازسازی الگوهای فکری وی پرداخته می شود.

در برخی نیز درمان های دارویی مانند داروی سیپروترون، برای سرکوب فعالیت هورمون تستوسترون در مردان تجویز می شود تا رفتار پرخاشگرانه و میل جنسی آن ها کاهش یابد. داروهای دیگری نیز برای درمان این استفاده می شود که عبارت اند از: داروهای ضدآندروژن برای کاهش میل جنسی، داروی مدروکسی پروژسترون استات و لوپرلایداستات (Lupron) و مهارکننده های باز جذب سروتونین (SSRI ها). این داروها عوارض جانبی مانند کاهش میل جنسی دارند که برای درمان این موثر است .

سیمرغ

منابع: nabzema.ir, wikipedia.org

مطالب مرتبط:
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.