همدردی یا همدلی؟ به این دلیل با بیمار همدردی نکنید!


یا ؟ به این دلیل با نکنید! سلامت نیوز- ارسلان صبامهر: بیماری و شدن به خودی خود ناراحت‌کننده است و بدتر از آن گشتن افرادی که ارتباط عاطفی قوی با آن‌ها داریم یکی از سخت‌ترین اتفاقات زندگی خواهد بود.همگی تمایل داریم اطرافیانمان را بدون هیچ گونه ناراحتی در صحت و سلامتی ببنیم و قادر به تحمل کوچکترین درد و رنج آن‌ها نخواهیم بود.بنابراین با توجه به حساسیت رابطه ما با اعضای خانواده نحوه‌ی برخورد ما با آنها در زمان بیماری بسیار حائز اهمیت است.

همدردی یا همدلی؟ به این دلیل با بیمار همدردی نکنید!

یا ؟ به این دلیل با نکنید!

یا ؟

این دو واژه در بسیاری از مواقع به اشتباه به جای یکدیگر به کار می‌روند در حالی که تفاوتی بنیادین با یکدیگر دارند. یعنی ابراز تاسف و ناراحتی بدون درک صحیح از موقعیت و یعنی تلاش برای دیدن دغدغه‌های از نگاه وی.همان‌طور که از تعاریف متوجه شده‌اید نمی‌تواند منجر به ایجاد یک رابطه کاربردی با گردد.ابتدا اجازه دهید تا توضیحات بیشتری را در خصوص بدهیم تا اشتباها آن را به جای به کار نبریم.

همان طور که گفته شد ناشی از درک نادرست نسبت به موقعیت است که این امر در غالب اوقات دردسرساز خواهد شد.به این معنی که با به کارگیری روش نادرست ،امکان دارد در برخورد با یکی از عزیزانمان که در بستر بیماری است به صورت کاملا افراطی برخورد نماییم و به گونه‌ای رفتار کنیم که گویی خودمان شده‌ایم.

این دیدگاه شاید در کوتاه مدت تاثیر چندانی نداشته باشد ولی در دراز مدت اثر مخربی را بر سلامت ما خواهد گذاشت. این نتیجه مخرب زمانی خود را بیشتر نشان می‌دهد که بیماری سخت و صعب‌العلاجی در میان باشد.در این مواقع در صورت عدم درک درست و افراط در ابراز احساسات با ،ما نیز از شرایط روحی خوبی برخوردار نخواهیم بود که این امر بر سلامتی جسم و روان ما تاثیر منفی خواهد گذاشت.در ضمن اگر انگیزه و روحیه لازم را نداشته باشیم مطمئنا قادر نخواهیم بود تا منبع انرژی و امید به باشیم بنابراین محروم نمودن از دریافت روحیه نیز جنبه دیگر مضرات است.

پس به دو دلیل نکنیم:

۱) آسیب‌های جسمی و روحی زیادی را ایجاد می‌نماید

۲) را از یک منبع انگیزه محروم نموده‌ایم.

البته بعد دیگر ، داشتن ارتباط سطحی با است که آن نیز به دلیل درک نادرست از شرایط ناشی می‌شود.که با توجه به صمیمیتی که در بین اعضای خانواده وجود دارد،وقوع این اتفاق نادر است.

در برخورد با بیماری اعضای خانواده چگونه باید باشد؟

پس از توضیحاتی که در خصوص داده شد به می‌پردازیم که روش ارجح در برخورد با بیماران است.همان طور که گفته شد در ما درک درستی از شرایط داریم.

البته ذکر این نکته نیز ضروری است که برای چنین درکی نیاز به تجربه شرایط هستیم تا قادر باشیم از دیدگاه به این دغدغه‌ها نگاه کنیم ولی در برخی مواقع اوضاع اینگونه نیست و چنین تجربه‌ی ناخوش‌آیندی را نداریم.در این صورت توانایی گوش کردن و توجه نمودن به صحبت‌های نقش کلیدی را در با وی ایجاد خواهد نمود.یعنی اگر به صحبت‌های توجه لازم را داشته باشیم و به صورت فعال به دغدغه‌های وی گوش دهیم قادر خواهیم بود موثری را صورت دهیم.

پس در نیز توجه به یک نکته ضروری است:

گوش کردن فعال و توجه به دغدغه‌های

نحوه مدیریت خشم و کم حوصلگی در برخورد با بیماران

با وجود علاقه‌ای که به داریم احتمال خستگی از مراقبت مداوم و به دنبال آن کم‌حوصلگی به میزان زیادی وجود دارد.افراد بسیاری هستند که با وجود علاقه شدید به پس از مدتی خسته می‌شوند و دیگر اخلاق خوب و خوش‌رفتاری گذشته را ندارند.

یکی از کلیدی‌‌ترین بخش‌های ارتباط با همین قسمت است.به این خاطر که اگر متوجه کم‌حوصلگی و بی‌رغبت بودن ما گردد احساس اضافه بودن و مورد تایید نبودن به وی دست خواهد داد.این احساس منفی نه تنها روحیه را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد بلکه اثرات مخربی بر روند درمان و بیماری وی خواهد داشت.
پس اگر یکی از عزیزانمان مدتی است که در خانه در بستر بیماری است و این موضوع فشار زیادی را به ما تحمیل کرده،مراقب کم‌حوصلگی و خشم خود باشیم.

بهترین راهکار برای مدیریت خشم،تصور نتایج و معایب تصمیم ما خواهد بود.در این رابطه ابتدا بررسی نماییم در صورت بروز نارضایتی خود،چه منافعی به دست می‌آوریم و در کنار آن چه مضراتی متوجه خود و خواهد گشت.که البته در اغلب اوقات پس از بررسی کلیه جوانب سعی در کنترل خشم خود خواهیم نمود پس همواره تلاش کنیم تمام جوانب را بررسی نماییم.

در پایان جهت مدیریت بیماری اعضای خانواده چه اقداماتی را انجام دهیم؟

۱)همواره سعی کنیم با توجه به دغدغه‌های درک درستی از شرایط وی داشته باشیم و با او رابطه همدلانه‌ای را صورت دهیم

۲)از بپرهیزیم زیرا با این کار در درجه اول به خود آسیب می‌رسانیم و همچنین را از داشتن یک منبع انرژی محروم می‌نماییم.

۳)قبل از بروز خشم و کم ‌حوصلگی در ابتدا دید کلی‌تری نسبت به شرایط داشته باشیم.

(Visited 1 times, 1 visits today)

مطالب مرتبط:
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.