نیش عجیب این ماهی با اثری مثل هروئین!

نیش عجیب این ماهی با اثری مثل هروئین! محققان دانشکده طب گرمسیری دانشگاه لیورپول و دانشگاه کوئینزلند موفق به رمزگشایی از گزش بی درد گونه‌ای ماهی مرجانی شده‌اند. محققان دانشکده طب گرمسیری دانشگاه لیورپول و دانشگاه کوئینزلند موفق به رمزگشایی از گزش بی درد گونه‌ای ماهی مرجانی شده‌اند.

نیش عجیب این ماهی با اثری مثل هروئین!

نیش عجیب این ماهی با اثری مثل هروئین!

به گزارش «همشهری آنلاین»، این ماهی کوچک که از دندان‌های نیش بزرگی برخوردار است، در زمان گزیدن هیچ دردی ایجاد نمی‌کند و همین موضوع تا به امروز به معمایی بزرگ تبدیل شده‌ بود.

نیش این ماهی اثری مثل هروئین دارد

اکنون محققان دریافته‌اند که ماهی بلنی نیش‌دار، گونه‌ای رنگارنگ از ماهی‌های مرجانی گرمسیری از زهری برخوردار است که دارای مواد شیمیایی تسکین‌دهنده درد است. به گفته محققان این کشف نمونه‌ای بی‌نظیر از داروهایی است که در دل طبیعت پنهان باقی مانده‌اند.

در شرایطی که نیش‌های دردناک و زهرآگین در جهان زیر آب امری رایج و عادی به شمار می‌رود اما نیش این ماهی کوچک هیچ دردی از خود به جا نمی‌گذارد و دانشمندان اکنون دریافته‌اند زهر این ماهی اثری هروئین‌مانند از خود به جا می‌گذارد.

نیش عجیب این ماهی با اثری مثل هروئین!

نیش عجیب این ماهی با اثری مثل هروئین!

زمانی که ماهی بلنی مورد حمله قرار می‌گیرد، نیش آغشته به مواد شبه مخدری خود را وارد بدن شکارچی کرده و باعث گیجی او می‌شود و به این شکل می‌تواند به راحتی فرار کرده و به زندگی خود ادامه دهد.

با توجه به سیر روزافزون تخریب صخره‌های مرجانی در اعماق اقیانوس‌ها به واسطه تغییرات اقلیمی و فعالیت‌های انسانی، محققان معتقدند از بین رفتن این صخره‌ها به معنی از بین رفتن اسرار ناشناخته پزشکی است که تاکنون در اعماق دریا پنهان باقی مانده‌اند.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.