انتقال ویروس زگیل تناسلی با روابط جنسی پرخطر و سالن آرایش آلوده


با و . نام پاپیلومای انسانی یا همان HPV این روزها بیشتر از قبل شنیده می‌شود. پزشکان می‌گویند زنگ خطر ابتلا به بیماری‌های ناشی از این به صدا درآمده و لازم است آگاهی‌های بیشتری به افراد جامعه به ویژه زنان داده شود. یک متخصص زنان و زایمان می‌گوید: در سال‌های اخیر، با روند فزاینده ابتلا به مواجهیم و سن ابتلا حتی به نوجوانی رسیده است.

hpv-110913

به گزارش شفاآنلاین،نام پاپیلومای انسانی یا همان HPV این روزها بیشتر از قبل شنیده می‌شود. پزشکان می‌گویند زنگ خطر ابتلا به بیماری‌های ناشی از این به صدا درآمده و لازم است آگاهی‌های بیشتری به افراد جامعه به ویژه زنان داده شود. اما این چیست و به چه بیماری‌هایی منجر می‌شود؟ برای پیشگیری و درمان آن چه باید کرد و چه افرادی بیشتر در معرض ابتلا به آن هستند؟ اینها سوالاتی است که دکتر آمنه حق‌گویان، متخصص زنان و زایمان، به آنها پاسخ داده است.
پاپیلومای انسانی چه ویروسی است؟

پاپیلومای انسانی (HPV) ویروسی است که عامل ۹۹٫۹ درصد سرطان‌های دهانه رحم است که این سرطان، دومین سرطان شایع زنان در دنیاست. مثل آنفلوانزا که انواع مختلفی دارد و به شکل‌های جدیدی از بیماری منجر می‌شود، نزدیک صد نوع اچ‌پی‌وی داریم که همه آنها نیستند؛ ۱۴ نوع این محسوب می‌شود که مدل ۱۶ و ۱۸ آن از همه خطرناک‌تر است. این با سرکوب سیستم ایمنی دهانه رحم، سرطان دهانه رحم را به وجود می‌آورد. یکی از انواع این هم، عامل است. ، لزوما به معنای سرطان دهانه رحم نیست، بلکه نشان دهنده این است که چنین ویروسی در بدن وجود دارد و البته این ، گاهی نمود بیرونی هم ندارد.

وقتی تظاهر بیرونی وجود ندارد، چطور باید از ابتلا به این مطلع شد؟

در مراحل پیشرفته، این از طریق زگیل‌های تناسلی خودش را نشان می‌دهد اما در موارد بسیاری، این در بدن افراد است و تنها راهی که می‌توانند آن را شناسایی کنند مراجعه به پزشک و انجام آزمایش‌های لازم است. گاهی نوع این کم‌خطر است و گاهی ، با تشخیص پزشک، این تست‌ها گاهی لازم است هر چند ماه یک بار تکرار شود که معمولا این زمان بین ۶ تا ۱۲ ماه است. بسیاری از افرادی که این تست‌ها را انجام می‌دهند و این را دارند، اگر شرایط ایمنی بدنشان خوب باشد، ظرف دو سال اغلب ‌ها از بدنشان خارج می‌شود اما اگر دیر اقدام کنند و وارد فاز تغییرات سلولی شده باشد، شرایط درمان سخت‌تر است.

اچ‌پی‌وی چطور منتقل می‌شود؟

این ارتباط مستقیمی به ارتباط جنسی دارد و در افرادی که چند شریک جنسی دارند یا راه‌های محافظتی مانند استفاده از کاندوم را در نظر نمی‌گیرند بیشتر است. البته باید بگویم استفاده از کاندوم هم تاحدودی می‌تواند از این پیشگیری کند و کاملا کارساز نیست چون از طریق تماس پوستی با سایر نقاط در نواحی تناسلی هم امکان ابتلا وجود دارد. این همچنین در کسانی که رابطه جنسی در سن کمتر از ۱۶ سال دارند، مصرف دخانیات داشته یا سطح ایمنی بدنشان پایین است بیشتر خطرزاست. متاسفانه در بعضی افرادی که مراجعه می‌کنند و ارتباط جنسی هم ندارند، این دیده می‌شود.

چطور بدون رابطه جنسی به اچ پی وی مبتلا شده‌اند؟

در پرس‌وجو از آنها می‌فهمیم ناشی از ‌های اپیلاسیون یا لیزر بوده؛ از آنجا که این از طریق پوست هم قابل سرایت است، وقتی این افراد در ‌هایی با وسایل یا در معرض دست قرار گرفته‌اند، به این بیماری مبتلا شده‌اند.

در چه سنی احتمال ابتلا بیشتر است؟

سن متوسط ابتلا ۴۰ تا ۴۷ سال است و دو نقطه اوج دارد که ۳۵ تا ۳۹ سال و ۶۰ تا ۶۵ سال است؛ اگر افراد تا ۶۵ سال، دچار اچ‌پی‌وی نشده باشند، احتمال ابتلای آنها بسیار ضعیف است و دیگر به انجام تست‌های پاپ اسمیر برای غربالگری این موضوع به صورت منظم نیازی نیست.

راهی هم برای پیشگیری هست؟

واکسنی هست که افراد را در برابر پاپیلومای انسانی، مصون می‌کند. پیش از این گفته می‌شد فقط در ۹ تا ۲۶ سال و قبل از داشتن اولین رابطه جنسی، لازم است واکسن اچ پی وی تزریق شود اما در حال حاضر تحقیقات نشان داده می‌توان مرز سنی را کنار گذاشت و در سنین مختلف و حتی بعد از مواجهه جنسی، این واکسن سه‌دوره‌ای را تزریق کرد و در مصونیت افراد موثر است. این واکسن می‌تواند شامل حال مردان هم بشود چون سرطان آلت تناسلی و مقعد در مردان و سرطان دهانه رحم در زنان ناشی از انواع خطرناک این است.

اخیرا نام این بیشتر از قبل شنیده می‌شود. ا چ‌پی‌وی شیوع بیشتری پیدا کرده؟

بله در چند سال اخیر با افزایش گسترده ابتلای مراجعان به اچ پی وی و مواجهیم. قبلا این موارد کمتر بود ولی شاید به دلیل تغییر سبک زندگی و ارتباط‌های جنسی خارج از چارچوب خانواده است که می‌بینیم اینطور گسترده و نگران کننده شده است. ما الان در نوجوان‌ها هم شاهد این بیماری هستیم که نشان می‌دهد باید بیشتر به فکر پیشگیری و درمان باشیم.

با توجه به این شیوع، باید چه کار کرد؟

در درجه اول باید آگاهی مردم را نسبت به این بیشتر کرد، باید به افراد روش‌های محافظت در رابطه جنسی را آموزش داد و برای داشتن روابط سالم جنسی فرهنگ‌سازی کرد. در مرحله بعد از نهادهای مرتبط انتظار می‌رود نسبت به واکسیناسیون ملی در برابر اچ پی وی اقدام کنند، این کاری است که در بیشتر کشورهای اروپایی هم انجام می‌شود و حتی به صورت اجباری از دوران مدرسه افراد را در برابر این واکسینه می‌کنند. تا زمان واکسیناسیون ملی، با توجه به قیمت بالای این واکسن، کاهش قیمت، حداقل کاری است که می‌توان از وزارت بهداشت و بیمه‌ها انتظار داشت تا افراد بیشتری برای واکسن زدن اقدام کنند. در عین حال، همانطور که گفتم بسیاری از دلایل ابتلا، این است که این از آرایشگاه‌ها و ‌های زیبایی اپیلاسیون و لیزر منتقل می‌شود بنابراین نظارت جدی و دائمی بر این فضاها ضروری است. فرهنگ مراجعه به متخصص زنان و انجام تست‌ها و چکاپ هم باید در بین زنان کشورمان مخصوصا افرادی که رابطه جنسی دارند ترویج شود، لازم است آموزش داده شود که زنان باید هر چند ماه یک بار به متخصص زنان مراجعه کرده و بدانند بسیاری از بیماری‌ها را که علائم خاصی ندارند اما خطرناک هستند، در مراحل ساده‌تر می‌توان تشخیص داد و با هزینه کمتر، درمان کرد.

خبرآنلاین

(Visited 4 times, 1 visits today)

مطالب مرتبط:
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.