تصاویر دیدنی از این قلعه حیرت آور و بی نظیر روی آب

تصاویر دیدنی از این قلعه حیرت آور و بی نظیر روی آب . برترین ها: شهر سنت پترزبورگ در راس خلیج فنلاند در دریای بالتیک، زمانی توسط رشته ای از قلعه ها در خلیج محافظت می شد. بسیاری از این قلعه ها در داخل و اطراف جزیره کوتلین ساخته شدند که در میان گردنه باریک خلیج در فاصله ۳۰ کیلومتری سنت پترزبورگ واقع شده است. برخی از قلعه ها هم در سواحل خلیج در طول جزیره ساخته شدند. آن ها با هم یک دفاع قوی در برابر حملات دشمن از سمت دریا ایجاد می کردند. ساخت این قلعه ها به زودی پس از بنیان نهادن سنت پترزبورگ آغاز شد و در جنگ شمالی بزرگ در سال های ۱۷۰۰ تا ۱۷۲۱ تسریع شد. در طول دو قرن بعد، روسیه همچنان به تقویت منطقه ادامه داد و بیش از چهل قلعه بین سواحل شمالی و جنوبی خلیج فنلاند ساخت. تقریبا نیمی از این قلعه ها روی جزایر مصنوعی بنا شدند.

یکی از مشهورترین قلعه های خلیج، قلعه الکساندر است که به دستور امپراتور نیکولای اول و به نام برادرش امپراتور الکساندر اول نامگذاری شد. این قلعه بین سال های ۱۸۳۸ و ۱۸۴۵ ساخته شد. مانند بسیاری از قلعه های خلیج، قلعه الکساندر روی یک جزیره مصنوعی ساخته شد. پی این مجموعه از بیش از ۵۵۰۰ ستون ۱۲ متری تشکیل می شد که برای تقویت زمین در بستر دریا فرو رفته بودند. سپس با یک لایه شن و ماسه، یک لایه بلوک بتنی و یک لایه تخته سنگ گرانیتی پوشیده شده بود. روی آن هم یک ساختمان بیضی شکل با یک حیاط در مرکز آن ساخته شد. این قلعه ۹۰ متر در ۶۰ متر بود و سه طبقه و اتاق های کافی برای یک پادگان هزار نفری داشت. ۱۰۳ محل پرتاب توپ با فضای اضافی روی سقف برای ۳۴ اسلحه هم وجود داشت.

اگرچه این قلعه هیچ وقت در یک عملیات نظامی واقعی شرکت نکرد، اما نقش حیاتی در جنگ کریمه داشت زیرا از پایگاه دریایی روسیه در کرونشتات دربرابر تلاش های نیروی دریایی سلطنتی و ناوگان دریایی فرانسه محافظت کرد. حضور قلعه کافی بود تا دشمنان را از حمله به سنت پترزبورگ بازدارد، با این حال در قرن بیستم، قلعه اهمیت خود را باتوجه به توپخانه ها و ابزار نظامی مدرن از دست داد. در سال ۱۸۹۷ قلعه به آزمایشگاه تحقیقات بیماری های کشنده مثل وبا، حصبه، تب مخملک، عفونت استاف و استرپتوکوک تبدیل شد. اما شهرت ویژه آن برای آزمایش روی باکتری یرسینا که عامل طاعون بود، به دست آمد. بعد از روی کار آمدن کمونیست ها در سال ۱۹۱۷ آزمایشگاه بسته شد و قلعه به نیروی دریایی روسیه تحویل داده شد. نیروی دریایی تجهیزات خود را در آن انبار می کرد تا اینکه در سال ۱۹۸۳ ترک شد. در اواخر دهه ۱۹۹۰ و ۲۰۰۰ قلعه الکساندر مکانی برای مهمانی های خصوصی تبدیل شد و اکنون گردشگران زیادی از آن بازدید می کنند.

1054659_634

1054660_112

1054661_309

1054662_475

1054663_944

1054664_694

1054665_507

1054666_126

1054667_589

برای مشاهده تصویر در اندازه واقعی روی عکس کلیک کنید

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.