بررسی انواع کاندوم های زنانه و مردانه ، مزایا و معایب (+۱۶)


انواع های زنانه و ، و . یک وسیله از حاملگی است که می تواند از انتقال بیماریهای آمیزشی نیز بکاهد. به گزارش شفا آنلاین،کاندومها به دو نوع اصلی تقسیم می شوند: کاندومهای و کاندومهای زنانه. موضوع این مبحث عمدتا کاندومهای است.

First_Time_Buyer_Condom_Variety_Pack2__21129.1390764385.500.750

انواع کاندومها:

کاندومها از نظر جنس به دو دسته بزرگ تقسیم می شوند: طبیعی و صناعی.

– کاندومهای طبیعی

کاندومهای طبیعی را از جنسهای مختلف می سازند که شایعترین آنها لاتکس طبیعی و پلاستیک است. امروزه اکثر کاندومها از لاتکس طبیعی درست شده اند. این نوع کاندومها موثرترین روش در از ابتلا به بیماریهای آمیزشی هستند. کاندومهای از جنس لاتکس طبیعی تا ۸۰۰ درصد اندازه خود قابل کشش هستند. این کاندومها از نظر سوراخ با جریان برق تست می شوند. امروزه تمامی کارخانجات سازنده باید از استاندارد۴۰۴۷ ISO پیروی کنند. با اینکه کاندومهای از جنس لاتکس آنها را پر مصرف ترین کرده است ولی آنها یک عده عیوبی هم دارند.

عیوب های لاتکس عبارتند از:

√ اگر این کاندومها با مرطوب کننده های روغنی مثل لوسیون دست و صورت و وازلین استفاده شوند دچار آسیب می شوند. تماس با مواد روغنی سبب پاره شدن این کاندومها می شود.

√ تعدادی از افراد به لاتکس حساسیت دارند و نمی توانند از آن استفاده کنند. در سال ۲۰۰۹ کاندومی از جنس وایتکس (Vytex) ساخته شد که در آن ۹۰ درصد پروتئینهائی که در لاتکس طبیعی سبب حساسیت می شدند، حذف شده اند. یک نوع عاری از مواد حساسیت ساخته شده است که جنس آن از لاتکس صناعی است که پلی ایزوپرن نامیده می شود.

– کاندومهای صناعی

معروفترین این نوع کاندومها، کاندومهائی هستند که از پلی یورتان (Polyurethan) ساخته شده اند. سایر انواع کاندومهای صناعی که مورد استفاده قرار می گیرند کاندومهائی هستند که از رزین AT-10 و پلی ایزوپرن (Polyisoprene) ساخته شده اند. کاندومهای پلی یورتان ضخامت خیلی اندک دارند و فوق العاده نازک هستند. ضخامت آنها از چهار تا هفت صدم میلی متر متفاوت است.

علت برتری کاندومهای پلی یورتان نسبت به کاندومهای لاتکس :

√ حرارات را خیلی بهتر از کاندومهای از جنس لاتکس منتقل می کنند.

√ در مقابل حرارت و اشعه ماوراء بنفش حساسیت کمتری دارند بنابراین نگهداری آنها ساده تر است.

√ کاندومهای پلی یورتان با مواد مرطوب کننده حاوی روغن قابل استفاده هستند.

√ خیلی کمتر از لاتکس حساسیت زا می باشند.

√ فاقد بو هستند.

عیوب کاندومهای پلی یورتان

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) مصرف کاندومهای پلی یورتان را برای از حاملگی و بیماریهای آمیزشی مورد تائید قرار داده است. اما این کاندومها دارای عیوب زیر نیز می باشند:

• کاندومهای پلی یورتان بخوبی کش نمی آیند بنابراین بیشتر مستعد پاره شدن می باشند.

• زود شکل خود را از دست می دهند.

• گرانتر هستند.

کاندومهای صناعی پلی ایزوپرن یک نوع لاتکس صناعی می باشند و در ضمن اینکه خیلی گرانتر هستند ولی همان مزایای کاندومهای لاتکس طبیعی را دارا می باشند. این کاندومها نیز حرارت را خیلی خوب هدایت می کنند ولی برخلاف کاندومهای پلی یورتان قابل استفاده با مواد مرطوب کننده روغنی نیستند.

نکاتی برای خرید

انواع کاندومها از نظر اندازه، شکل و جنس بسیار زیاد هستند، ولی هنگام خرید باید خصوصیات زیر را در نظر بگیرید:

– اندازه : کاندومها یک سایز استاندارد دارند که تقریبا برای تمامی مردان قابل استفاده است. علاوه بر آن دو نوع بزرگتر و کوچکتر از سایز استاندارد نیز عرضه می شوند.

– شکل : در بعضی کاندومها در انتهای آنها یک قسمت نوک مانند است که به عنوان مخزن برای تجمع مایع منی در نظر گرفته شده است.

– ضخامت : کاندومهائی با جنسی بسیار قوی دارند که در مقابل پاره شدن مقاوم تر از کاندومهای استاندارد هستند. در بعضی از روابط زناشوئی و در مردانی که اکثرا دارای پاره شدن هستند، استفاده از این نوع کاندومها توصیه می شود. این کاندومها دارای ضخامت زیادی هستند. همچنین کاندومهای با ضخامت بسیار نازک نیز دارند و بر خلاف سازندگان آنها، استفاده از این نوع کاندومها اگر مورد تائید مجامع علمی قرار نگرفته باشند توصیه نمی شود، چون به راحتی پاره می شوند.

– مواد روان کننده: بسیاری از کاندومها آغشته به مواد نرم کننده و لغزنده هستند. می توان ترکیب این ماده لغزنده را طوری انتخاب کرد که خاصیت از بین بردن اسپرم و یا خاصیت ضد میکروبی داشته باشد تا بتواند تا حدودی از ابتلا به بیمارهای عفونی کند. از خصوصیات مواد روان کننده این است که اگر پاره شود تا حدودی از حاملگی می کنند. عیب این کاندومها این است که دارای طعم بد و نامناسب هستند.

– خوشبو کننده: از این کاندومها که آغشته به مواد معطر می باشند، در بعضی روابط زناشوئی استفاده می شود. این کاندومها نمی توانند حاوی مواد روان کننده باشند.

– رنگ: کاندومها با رنگهای مختلف ارائه می شوند. رنگ در مورد کیفیت و اثر آن نقشی ندارد.

مرد چه هنگام باید از استفاده کند؟

باید قبل از هر نوع تماس جنسی پوشیده شده و بلافاصله پس از انزال بدور انداخته شود.
• در هر گونه تماس جنسی مشکوک حتی اگر احتمال بیماریهای مقاربتی حداقل باشد.

چگونه مورد استفاده قرار می گیرد؟

هنگام در آوردن از پوشش آن باید دقت کرد که آن توسط دندانها و یا پاره نشود. قبل از استفاده از باید هوای آنرا با فشردن آرام خارج کرد. قبل از شروع هر نوع تماس جنسی مشکوک باید پوشیده شود. اگر دارای نوک جمع کننده مایع منی نباشد، باید ۲ سانتی متر انتهای آنرا نپوشید و آزاد گذاشت تا مایع منی در آن جمع شود. برای هر بار رابطه جنسی جدید باید جدید استفاده شود. اگر همراه با از مواد مرطوب کننده نیز استفاده می شود، آن باید حتما از نوع محلول در آب باشد. مواد مرطوب کننده روغنی مثل وازلین و لوسیونها سبب پاره شدن می شوند. بعضی از داروهای واژینال نیز سبب کاهش استحکام می شوند.

ابتدا تصور می شد که کاندومهای آغشته به مواد کشنده اسپرم خطر انتقال بیماریهای مقاربتی را می کاهند. بررسیهای جدید نشان می دهند که استفاده مکرر از کاندومهای آغشته به مواد کشنده اسپرم، در حقیقت نه خطر بیماریهای آمیزشی را کم نمی کنند، بلکه بعلت تحریک واژن و آلت تناسلی میزان انتقال ایدز یا همان HIV و سایر بیماریهای آمیزشی را افزایش می دهند. ولی این مواد اسپرم کش از خطر حاملگی می کاهند.

علت پاره شدن برخی از ها ؟

– خیلی کهنه باشد: اگر از تاریخ انقضاء گذشته است از آن نباید استفاده کرد.

با سایز خیلی کوچک: همیشه باید از با سایز مناسب استفاده کرد.

– نگهداری نامناسب: گرما سبب کاهش استحکام کاندومهای از جنس لاتکس می شود بنابراین نباید آنها را در مکانهای گرم مثل داشبورد ماسین نگهداشت.

– عدم رطوبت کافی: در صورت لزوم باید به مقدار کافی از مواد مرطوب کننده استفاده کرد و گرنه در پاره شدن خواهد بود.

– استفاده از مواد مرطوب کننده غیر استاندارد: مواد مرطوب کننده حاوی روغن مثل وازلین،‌ روغن بچه و یا روغنهای گیاهی نباید با کاندومهای از جنس لاتکس استفاده شوند. چون این مواد سبب آسیب شدید به استحکام می شوند.

به چه دلایلی در حین رابطه جنسی خارج می شود؟

• اگر کاندوم خیلی بزرگ باشد.

• نعوظ مرد از بین برود: باید بلافاصله پس از از بین رفتن نعوظ از شریک جنسی جدا و کاندوم در آورده شود.

کاندومها به چه میزانی از حاملگی می کنند؟

کاندوم به عنوان وسیله کننده از حاملگی ۸۵ درصد موثر است. اگر در استفاده از آن دقت شود، حتی این میزان پیشگیری بیشتر نیز می شود. باید به خاطر داشته باشید بهترین روش برای حامله نشدن نداشتن رابطه جنسی است.

در پیشگیری از انتقال بیماری های مقاربتی کاندوم ها به چه میزانی موثر اند؟

کاندومهای لاتکس با از عبور میکروارگانیسم از شریک جنسی به مرد از بسیاری از بیماریهای آمیزشی می کنند. کاندومهای از جنس پلی یورتان مقداری در از بیماریهای آمیزشی موثر هستند ولی نه به اندازه کاندومهای از جنس لاتکس. از کاندومهای پلی یورتان افرادیکه به لاتکس حساسیت دارند، استفاده می کنند.

آیا باید همراه با کاندوم از کفهای کننده از حاملگی نیز استفاده کرد؟

کفهای کننده از حاملگی در مواردیکه کاندوم پاره می شود تا حدودی سبب از حاملگی می شوند. باید به خاطر داشت استفاده مکرر از مواد اسپرم کش سبب تحریک دستگاه تناسلی شده و میزان ابتلا به بیماریهای آمیزشی مثل HIV را افزایش می دهد. اگر کفهای ضد حاملگی همراه با کاندوم بدرستی استفاده شوند، در از حاملگی موثر هستند.

کاندوم زنانه ؟

این نوع کاندوم گردن رحم را کاملا می پوشاند و در بیرون تا اندازه ای لبهای دستگاه تناسلی را نیز پوشش می دهد. این نوع کاندوم از ورود اسپرم به رحم می کند. پس از هر بار رابطه جنسی کاندوم باید دورانداخته شود و در صورت لزوم از کاندوم جدید استفاده شود. کاندوم زنانه ۷۵ درصد از حاملگی می کند ولی میزان از بیماریهای آمیزشی به همان اندازه کاندومهای نیست. هیچوقت نباید کاندوم زنانه همراه با کاندوم استفاده شود.

نکاتی مهم درباره کاندوم

مسئله مهم بعضا تبلیغات واهی است که شرکتهای سازنده کاندوم انجام می دهند و خوانندگان محترم نباید در دام این تبلیغات بیفتند.

√ هیچ نوع کاندومی ندارد که سبب افزایش قدرت جنسی مرد شود.

√ هیچ نوع کاندومی ندارد که سبب درمان اختلال جنسی مثل اختلال نعوظ در مرد شود.

√ هیچ نوع کاندومی ندارد که سبب افزایش میل جنسی در مرد و زن گردد.√ هیچ نوع کاندومی ندارد

که سبب افزایش رضایتمندی جنسی در زوجین گردد.

√ هیچ نوع کاندومی ندارد که سبب برانگیختگی جنسی در زن و مرد شود.

√ رنگ و بوی کاندوم تاثیری در کاربرد آنها به عنوان وسیله کننده از حاملگی و بیماریهای آمیزشی ندارند.

√ کیفیت کاندوم مربوط به جنس کاندوم است نه رنگ و بوی آن.

√ هیچ نوع کاندوم چند کاره ندارد. کاندومها دو کار اصلی دارند: از حاملگی و از انتقال بیماریهای آمیزشی.

√ آنچه که در هنگام خرید کاندوم باید مورد توجه قرار گیرند، عبارتند از: جنس کاندوم، تاریخ انقضاء مصرف، سایز یا اندازه، روش نگهداری و داشتن علامت استاندارد.

مطالب مرتبط:
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.