دکتر صادق طباطبایی بر اثر سرطان ریه در دوسلدورف آلمان درگذشت

دکتر صادق طباطبایی بر اثر سرطان ریه در دوسلدورف آلمان درگذشت. هنگامی که مصاحبه کننده یادآور می شود: «البته آقای ری شهری شما را تبرئه کرد» پاسخ می دهد: « بله. ولی قبل از آن، یک سال و نیم دمار از روزگار من درآورد تا سند فوق محرمانه اداره پنجم ارتش پیدا شد.» اشاره صادق طباطبایی به قرارداد وزارت دفاع در دوران شهید فکوری برای خرید ۲۰۰ قبضه تفنگ ام- ۱۰۶ آمریکایی در مقابل نوع اسراییلی بود و چون قیمت نوع اسراییلی ۲۶ هزار دلار و نوع آمریکایی ۳۲ هزار دلار بود بحث هایی درگرفت.

عصر ایران؛ مهرداد خدیر – گویی دوازدهمین و واپسین ماه سال،برای خانواده امام خمینی خوش یُمن نیست. چه، ۲۰ سال پیش در پایان اسفند ۱۳۷۳ فرزند امام – حاج سید احمد خمینی- قبل از آن که پا به ۵۰ سالگی بگذارد، چشم از جهان فروبست و روز شنبه -دوم اسفند ۱۳۹۳- هم خبر رسید که دکتر سید صادق طباطبایی برادر همسر او در دوسلدورف آلمان درگذشته است. درحالی که برق زندگی همچنان در چشم های او می درخشید.

تصاویر آخر البته نشان می داد مراحل شیمی درمانی را پشت سر گذاشته و سرطان چندان به جان آن مرد خوش سیما چنگ انداخته بود که سرانجام او را از پا درآورد.

شهرت صادق طباطبایی اما تنها به این سبب نبود که برادر همسر فرزند امام – دایی سید حسن خمینی- بود که دایی خود او نیز در دنیای سیاست و تشیع شهرت به سزایی دارد: امام موسی صدر.

جدای این نسبت ها و فرزند آیت الله سلطانی طباطبایی بودن، به صفت خود نیز یک سیاست مدار بود. چندان که در دولت موقت مهندس مهدی بازرگان و پس از عباس امیر انتظام، “معاون نخست وزیر و سخنگوی دولت” شد و در اولین دوره انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۵۸ نیز یکی از کاندیداها بود البته بی آن که از نام امام خمینی یا امام موسی صدر هزینه کند.

چنان نبود که پس از انقلاب بر سر سفره نشسته باشد که از نوجوانی و جوانی همراه بود و از دوستان و علاقه مندان دکتر علی شریعتی. در تصویر مشهور تشییع جنازه شریعتی نیز زیر تابوت را گرفته و پشت سر دکتر مفتح دیده می شود. این عکس را به گفته خود او شهید دکتر چمران گرفته است.

438641_599

438626_813

صادق به عکاسی بسیار علاقه داشت و بسیاری از عکس های امام، سید محمد باقر صدر و امام موسی صدر توسط او گرفته شده و برای نخستین بار در مجموعه خاطرات او منتشر شده است.

آن صادق طباطبایی که با امام به ایران بازگشت و معاون نخست وزیر و سخنگوی دولت بازرگان و کاندیدای اولین دوره انتخابات ریاست جمهوری شد اما ناگهان از صحنه علنی سیاسی کنار رفت و بعد تر در گرماگرم جنگ و در ماجرای خرید سلاح اتهاماتی در خارج از کشور متوجه او شد و در داخل نیز برکنار نماند. هر چند که مدت ها از هر توضیحی در این باره خودداری می ورزید.

در سال ۸۸ اما و در گفت و گویی با فصلنامه یادآور در این باره هم توضیح داد و گفت:« قطعا در کتاب خاطرات در این باره بیشتر خواهم گفت. مثلا احضار آقای ری شهری و آقای صانعی توسط امام را می توانم بیان کنم و اتفاقا مصر هستم با تمام جزییات بیان کنم.»
هنگامی که مصاحبه کننده یادآور می شود: «البته آقای ری شهری شما را تبرئه کرد» پاسخ می دهد: « بله. ولی قبل از آن، یک سال و نیم دمار از روزگار من درآورد تا سند فوق محرمانه اداره پنجم ارتش پیدا شد.» توضیح او درباره سلاح های خریداری شده خواندنی است و نشان می دهد امام به رغم نسبت نزدیک نه تنها با پی گیری موضوع در عالی ترین سطح مخالفت نمی کند بلکه وزیر وقت اطلاعات مامور رسیدگی می شود.

438634_455

حجت الاسلام ری شهری می نویسد: «فکر می کردم احمد آقا به آقای صانعی گفته پرونده را از ری شهری بگیرید ولی دیدم در حضور امام می گوید بهترین فرد برای رسیدگی خود ری شهری است و من فهمیدم که در مورد احمد آقا اشتباه می کردم. خدمت امام گفتم: دادستان ارتش به این پرونده رسیدگی می کند. امام گفتند من ایشان را نمی شناسم ولی شما را می شناسم . خودتان رسیدگی کنید و خودم رسیدگی کردم و آقای طباطبایی تبرئه شد.»

صادق طباطبایی در همان گفت و گو می گوید با این که ماجرا تمام شده بود و امام هم گفتند قضیه را تمام شده می دانند اما ذهن من همچنان آشفته بود تا این که تیمسار ظهیرنژاد سندی نشان داد که نشان می داد فرماندهان ۲۰۰ سلاح تحویل گرفته و رسید داده بودند ولی ظهیر نژاد گفت چون سند فوق محرمانه است فقط به امام ارایه می دهم و از طریق احمد آقا به امام منتقل شد و من از همه نظر تبرئه شدم.

438643_753با سید حسن خمینی در کربلا

اشاره صادق طباطبایی به قرارداد وزارت دفاع در دوران شهید فکوری برای خرید ۲۰۰ قبضه تفنگ ام- ۱۰۶ آمریکایی در مقابل نوع اسراییلی بود و چون قیمت نوع اسراییلی ۲۶ هزار دلار و نوع آمریکایی ۳۲ هزار دلار بود بحث هایی بر سر تعداد سلاح های تحویلی درگرفت.

نکته قابل توجه این که ظاهرا تخلف در پرونده مشابه دیگری رخ داده و یکی از تیمسارهای زمان شاه واسطه خرید همین تعداد شده و کمتر تحویل داده بود. صادق طباطبایی پس از آن به تجارت های دیگر روی آورد و آفتابی شدن او در سیاست تنها در سالگردهای انقلاب بود که خاطره نقل می کرد.

سکوت غالب او اما به این خاطر نبود که از ماجرای خرید سلاح ناخرسند بود. نمی خواست انتقادات او به پاره ای رفتارها به خانواده امام منتسب شود و گرنه آشکار بود که اهل اسلام تساهل و تسامح است. از سوی دیگر رابطه نزدیک جمهوری اسلامی با لیبی در دوران جنگ مجال اظهار نظر علنی علیه معمر قذافی به عنوان متهم درجه اول در ربایش امام موسی صدر را نمی داد و او مایل نبود پی گیری هایش به این روابط لطمه وارد کند.

438642_388

با دایی اش امام موسی صدر

پس از درگذشت سید احمد خمینی نیز ترجیح می داد سخنگوی رسمی بیت امام شخص سید حسن باشد نه دیگری و یکی از مواردی که سکوت را جایز ندانست پس از اهانت به یادگار امام و طرح ادعاهایی درباره دیگر بستگان بود که به صراحت از سید حسن خمینی به عنوان “سخنگوی بیت” که نظر همه را بازمی تاباند یاد کرد.

از عادات صادق طباطبایی این بود که زیاد سیگار می کشید و همین سیگار سرانجام او را از پا انداخت. او سال پیش به مناسبت چهل ساله شدن دخترش و برای شرکت در آیینی به همین بهانه به آلمان رفت و هنگامی که خانم دکتر سرفه های پدر را دید و طبیعی ندانست، درنگ نکرد و پدر را به بیمارستان محل کار خود برد و آنجا دریافتند که به سرطان ریه مبتلاست و اندکی بعد نوبت به شیمی درمانی رسید و در مراجعت به ایران نیز ادامه رسیدگی را برادرش – دکتر عبدالحسین طباطبایی – برعهده گرفت که از پزشکان و جراحان حاذق و مشهور است و پیوند خانواده محسن رضایی با خانواده امام از طریق این طباطبایی شکل گرفته است.

438644_624

در دوران شیمی درمانی

صادق طباطبایی سرانجام در دوم اسفند ۱۳۹۳ و در حالی که بخشی از خاطرات را گفته و نوشته بود و قسمتی هم احتمالا باقی مانده و نمی دانیم به روی کاغذ آمده و مجال نشر نیافته یا روی کاغذ هم نیامده است، درگذشت.

چندان که گفته شد، گویی اسفند ماه برای خاندان امام خوش یُمن نیست. در همین ماه سید احمد را از دست دادند در حالی که می توانست سال ها در صحنه باشد و در همین ماه نیز برادر عروس امام چشم از جهان فرو می بندد. یکی از جوان ترین اعضای دولت موقت در حالی که همچنان بر پایه اعداد عمر می توانست بیشتر زندگی کند.

خانواده امام که دو نوروز دیگر را با تجربه مرگ عزیزی در نزدیک عید یا ایام عید سیاه پوش بوده (فرزند و همسر امام) نوروز ۹۴ نیز سوگوار صادق طباطبایی خواهد بود؛ فرزند آیت الله سلطانی طباطبایی، خواهر زاده سید موسی صدر، برادر عروس امام خمینی. آن که خود نیز سیاست مداری خوش سیما و خوش سخن و خوش مشرب بود و می تواند مصداقی از این شعر سهراب سپهری باشد که «با افق های باز نسبت داشت»… .

نماگویا نیز این فقدان را به اعضای خانواده امام خمینی (ره) علی الخصوص یادگار امام تسلیت عرض می نماید.

مطالب مرتبط
One thought on “دکتر صادق طباطبایی بر اثر سرطان ریه در دوسلدورف آلمان درگذشت

  1. ivd

    من که چند شب از این غم بزرگ و مصیبت وارده خواب به چشمم نیامده چه میتوان گفت این مصیبت را با چه زبانی میتوان گفت من و بچه ها همگی در این غم بزرگ بر سر خود خاک میریزیم که این مردان خدا که جز خدمتگذاری کاری نکرده اند اینچنین در خونشان بغلتند و جان به جان آفرین تسلیم کنند شهادت این شیر مرد و خادم را به همگی تسلیت میگویم خدمتگذارانی که برای ما اینهمه پیروزی و غرور و بزرگی آوردند

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.