× بستن تبلیغات

بارداری یعنی توقف روابط زناشویی؟ رابطه جنسی در این دوره (+۱۶)

بارداری یعنی توقف روابط زناشویی؟ و نکاتی درباره ی رابطه جنسی در دوران بارداری. بارداری، وضع حمل و تولد فرزند از مراحل گذار مهم در زندگی هستند که معمولاً تأثیرات عمیقی بر سازگاری زناشویی مادران و پدران دارند. مطالعات انجام‌شده در این حوزه نشان داده است کاهش میل جنسی و تعداد دفعات روابط زناشویی از اولین مسائلی هستند که دراین‌ارتباط خود را نشان می‌دهند. البته دلایل متعددی برای این تغییرات نیز گزارش شده است.

54a7b35b1782f

دکتر غلامحسین قائدی، روان‌پزشک در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری «سلامانه» دراین‌باره می‌گوید: «برخی از زنان باردار بیان کرده‌اند در ۳ ماهه اول بارداری به دلیل اینکه ممکن است داشتن رابطه زناشویی به سقط‌جنین منجر شود، از داشتن رابطه در این دوران هراس داشته‌اند. در ۳ ماهه بعدی، هم پدران و هم مادران به دلیل ترس از اینکه ممکن است داشتن رابطه زناشویی و ارگاسم به جنین آسیب برساند، از این مسئله خودداری کرده‌اند.»

وی تصریح کرد: «بااین‌حال باید بیان داشت هیچ شواهد محکمی که نشان دهد، داشتن رابطه زناشویی ممکن است باعث عفونت شود یا به جنین آسیب رساند، وجود ندارد.»

دانشیار دانشگاه شاهد و عضو گروه پژوهشی خانواده و سلامت جنسی در ادامه گفت: «داشتن رابطه در طول دوران بارداری به دلیل لزج‌تر شدن واژن، ترس نداشتن از بارداری و به‌تبع استفاده نکردن از وسایل جلوگیری از بارداری می‌تواند لذت‌بخش باشد. در این دوران، به دلیل تراکم بیشتر خون در ناحیه مهبل، رسیدن به ارگاسم با لذت بیشتری برای هر دو نفر همراه خواهد بود و میزان لذت جنسی افزایش خواهد یافت.»

قائدی با اشاره به اینکه معمولاً هرچه از زمان بارداری بگذرد، به دلایل فیزیکی و سخت‌تر شدن شیوه‌های خاص قرارگرفتن زن و مرد در جریان رابطه زناشویی، بسیاری از زوج‌ها میل جنسی خود را در این دوران به میزان زیادی از دست داده و ترجیح می‌دهند تا بعد از تولد بچه رابطه‌ای برقرار نکنند، گفت: «نداشتن رابطه نباید به معنای قطع کامل روابط زناشویی باشد و زوج برای حمایت عاطفی از یکدیگر در این دوران می‌توانند به روابط عاطفی خود شکل دیگری بدهند و از نوازش‌های جنسی و… استفاده و تا حدودی نیازهای جنسی یکدیگر را نیز برآورده کنند.»

این روان‌پزشک در پایان گفت: «زوجین باید توجه داشته باشند که در دوران بارداری و به‌خصوص در ماه‌های آخر، حتماً باید از شیوه‌های خاص قرارگرفتن (زن در بالا) برای پیشگیری از هرگونه آسیب احتمالی به مادر و جنین استفاده شود.»

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.