دور دنیا در ۴ ساعت با این هواپیمای پیشرفته (عکس ها)


دور دنیا در ۴ ساعت با این . شرکت موتورهای واکنشی هوافضای بریتانیا مشغول کار روی نوع جدیدی از است که قادر خواهد بود هواپیمایی با ۳۰۰ مسافر را به هر نقطه‌ای از جهان تنها در عرض چهار ساعت انتقال دهد. این تکنولوژی جدید به نام نام‌گذاری شده است.

a257a69c58be7bb34cbb03e797120270_XL

این با تکیه بر پایه‌ی تکنولوژی “سرد کردن هوای ورودی” ساخته شده است. در این فرآیند حرارت هوای ورودی در یک صدم ثانیه, ۱۰۰۰ درجه‌ی سلسیوس کاهش می‌یابد و به صورت مایع در می‌آید. در حقیقت این مرحله‌ای است که نفسی عمیق می‌کشد. پس از آن اکسیژن هوا که تقریباً به حالت مایع در آمده با سوخت هیدروژنی مخلوط شده و مانند راکت‌های فضایی به هواپیما سرعت می‌بخشد. این نوع می‌تواند تا پنج برابر سرعت صوت حرکت کند اما برای دستیابی به سرعت بیشتر یا ورود به فضا احتیاج به ذخیره‌ی اکسیژن مایع دارد. در صورت تجاری‌سازی می‌توان از آن به عنوان حمل‌کننده‌ای ارزان‌قیمت برای سفر به فضا استفاده کرد. هواپیمایی که از این تکنولوژی بلندپروازانه استفاده می‌کند قادر است فاصله‌ی بروکسل تا سیدنی را طی دو تا چهار ساعت بپیماید.

sabre_cycle

سامانه‌ی خنک‌کننده‌ی این به تنهایی در حدود یک تُن وزن دارد و پر از لوله‌های باریکی‌ است که هوا را به وسیله‌ی هلیم فشرده تا ۱۵۰- درجه‌ی سلسیوس سرد می‌کند. محققان در حال انجام آزمایش‌های نهایی روی هستند و انتظار می‌رود تا سال ۲۰۱۵ اولین پرواز آزمایشی با این انجام شود.

sabre-airflow

هواپیمایی که قرار است این روی آن قرار بگیرد ۸۲ متر طول خواهد داشت و بیشتر به موشک شبیه خواهد بود تا هواپیما! مانند هواپیماهای رایج به صورت افقی از باند برخواهد خواست و به همین شکل نیز به زمین خواهد نشست. هزینه‌ی ساخت این وسیله در حدود ۱.۱ میلیارد دلار برآورد شده است.

sabre

این هواپیما هیچ پنجره‌ای نخواهد داشت، اما سازندگانِ آن، نصبِ دوربین‌هایی را در سرتاسر هواپیما پیش‌بینی کرده‌اند که نماهای زیبایی از فضای بیرون را روی دیواره‌ها به تصویر درمی‌آورد.

plane-interior

منبع: زومیت (وحید خامسی) به نقل از Sciencealart

(Visited 27 times, 1 visits today)

مطالب مرتبط:
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.