آزواسپرمی؛ وقتی مایع منی بدون اسپرم می شود (+۱۶)


؛ وقتی می شود. () در پزشکی به مواردی اطلاق می شود که در آن مرد فاقد اسپرم یا به عبارت دیگر تعداد اسپرمهای مرد صفر می باشد. در اینگونه هیچ اتفاق قابل تشخیصی در ظاهر نمی افتد، چون حدود یک درصد حجم منی را اسپرمها تشکیل می دهند. تشخیص در یک مرد شوک بزرگی برای وی است. این دارای میل جنسی و طبیعی هستند و فقط باروری دارند.

azoospermia

تشخیص این فقط با آزمایش میکروسکوپیک می باشد که باید حداقل در دو آزمایش به فاصله ۴ هفته از همدیگر تائید شود. در ضمن برای تشخیص باید از روش استاندارد آزمایش که سازمان بهداشت جهانی توصیه کرده است استفاده نمود. در بعضی از که آزمایشگاه گزارش کرده است، اگر سانتریفوژ شود و رسوب حاصل از سانتریفوژ آزمایش گردد، اسپرم یافت خواهد شد که به آن اسپرم مخفی یا کریپتواسرمی گفته می شود. با فقدان متفاوت است. در یک عده از بنا به عللی پس از انزال وجود ندارد، این انواع مختلف دارد و جای بحث آن اینجا نیست.

دارای دو علت کلی است:

یا انسدادی در مسیری که اسپرم را منتقل می کند وجود دارد که به آن انسدادی می گویند و یا اینکه بیضه ها اسپرم تولید نمی کنند که به آن غیر انسدادی می گویند. اندازه بیضه و اندازه گیری میزان FSH خون به ما کمک می کند که به سرعت تشخیص احتمالی را بدهیم. اگر اندازه بیضه ها کوچک و میزان FSH بالا باشد، به احتمال زیاد فرد دچار غیر انسدادی است و شانس بچه دار شدن تقریبا صفر است. گاهی بعضی از بطور مادرزادی دارای فقدان لوله های منی بر هستند. در این حجم منی فوق العاده کم و حدود نیم میلی لیتر می باشد.

در مردانی که مبتلا به انسدادی هستند برای درمان از روشهای زیر، بسته به شرایط بیمار می توان استفاده کرد:

۱٫ پیوند لوله منی بر (واز) به اپیدیدیم با میکروسکوپ که در اصطلاح پزشکی به آن Vasoepididymostomy می گویند. آن یک عمل جراحی فوق العاده است که با میکروسکوپ انجام می شود و حدود سه ساعت طول می کشد. چون قطر لوله منی بر و اپیدیدیم فوق العاده اندک است، میزان موفقیت این عمل نیز کم است. در دست بهترین جراحان در حدود ۲۵ درصد موارد اسپرم در ظاهر می شود ولی چون کیفیت اسپرم پائین است، میزان حاملگی فقط ۱۰ درصد است.

۲٫ اسپرم برای رسیدن به به ترتیب از راههای زیر عبور می کند: اپیدیدیم، لوله منی بر و مجرای انزالی. گاهی در مجرای انزالی است. درمان این بیماران نسبتا راحت است می توان از طریق مجرای ادرار با یک برش ساده مجرای انزالی را باز کرد.

۳٫ در مردانیکه مبتلا به فقدان مادرزادی دو طرفه لوله منی بر هستند، از یک روشی بنام PESA استفاده می شود. این کلمه مخفف Percutaneous Epididymal Sperm Aspiration می باشد که در آن از طریق پوست بیضه، اسپرم از اپیدیدیم با سرنگ بدست آمده و لقاح در آزمایشگاه انجام می شود.

۴٫ روش دیگر استفاده از MESA است. این کلمه مخفف Microepididymal Sperm Aspiration است. در آن کیسه بیضه با جراحی باز می شود و قسمتی از اپیدیدیم که مسدود شده است با میکروسکوپ مشخص می شود (چون پشت اتساع وجود دارد) و از محل متسع شده با سرنگ اسپرم کشیده و زیر میکروسکوپ وجود اسپرم تائید می شود و از آن جهت لقاح در آزمایشگاه استفاده می شود.

۵٫ گاها در بیمارانی که دارای انسدادی هستند نمی توان از اپیدیدیم اسپرم بدست آورد، در این بیماران از روش TESA استفاده می شود. این کلمه مخفف Testicular Sperm Aspiration می باشد که در آن از راه پوست با سوزنهای بخصوص از بیضه اسپرم کشیده می شود.

درمان مبتلا به غیر انسدادی

در این بیوپسی بیضه نشان می دهد که بیضه ها اسپرم تولید نمی کنند. اینگونه قائدتا نابارور مطلق هستند، ولی در سالهای اخیر پیشرفتهائی در این زمینه ایجاد شده است. خود غیر انسدادی یا بد عملکرد بیضه دارای بسیار زیادی است، در بعضی از موارد می توان تولید اسپرم توسط اینگونه بیضه ها را با دارو تحریک کرد.

۱٫ در مردانی که اندازه بیضه ها طبیعی و میزان FSH خون بالا نیست ممکن است بتوان با دارو تولید اسپرم را تحریک نمود.

۲٫ یکی از موارد از بین رفتن عملکرد بیضه عدم عمل جراحی به موقع است. اگر این دو طرفه باشد، مرد دچار خواهد شد. بعض از این نوع بیضه ها را نیز می توان با تجویز دارو وادار به تولید اسپرم کرد.

۳٫ گاهی در مردانی که دارای عیر انسدادی هستند، در نمونه برداری از بیضه ها تعدادی اسپرم مشاهده می شود، علت آزواسپرم بودن این این است که اسپرم در حین انتقال از بین می رود. از اسپرمی که از طریق نمونه برداری بدست می آید می توان برای لقاح در آزمایشگاه استفاده کرد.

رادیو سلامت

(Visited 651 times, 1 visits today)

مطالب مرتبط:
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.