× بستن تبلیغات

۱۹ مرداد: ۶ میلیارد جمعیت در کره خاکی

hvx7i1

۱۵ سال پیش در چنین روزی جمعیت بشر بر روی کره خاکی از مرز شش میلیارد گذشت. بشر این حاکم بی چون و چرای کره خاکی در طول ۲۰۰ هزار سال اخیر و بخصوص در خلال ۱۰ هزار سال پیش توانسته به حاکم بی چون و چرای زمین تبدیل شود.
۱۴ سال پیش در چنین روزی جمعیت بشر بر روی کره خاکی از مرز شش میلیارد نفر گذشت. انسان در طول تاریخ تحولات بسیاری را بر روی این سیاره به وجود آورده است. سیر رشد جمعیتی بشر در کنار هوش خارق‌العاده آن، برای سلطه وی بر سایر موجودات این کره خاکی بی تاثیر نبوده است. دانشمندان و محققان جمعیت حدودی بشر در کره زمین را در ۱۲,۰۰۰ سال قبل حدود ۱ تا ۵ میلیون نفر تخمین میزنند. زمانی که میزان تخمینی جمعیت بشر در زمین طی سالیان بعد بررسی شد، مشاهده گردید که جمعیت بشر تا حدود ۶,۰۰۰ سال بعد از آن یعنی بین ۴,۰۰۰ تا ۵,۰۰۰ سال قبل از میلاد همچنان در همین حد باقی مانده است و رشد چندانی از خود نشان نداده است.

سرعت رشد جمعیت بشر در کره خاکی تقریبا از ۳,۰۰۰ سال قبل از میلاد شروع به افزایش کرد و از ۳,۰۰۰ سال قبل از میلاد که جمعیت بشر حدود ۱۴ میلیون نفر بوده است، به شکل خیره‌کننده‌ای رشد کرده است.

۳۰۰۰ سال قبل از میلاد ۱۴ میلیون نفر
۲۰۰۰ سال قبل از میلاد ۲۷ میلیون نفر
۱۰۰۰ سال قبل از میلاد ۵۰ میلیون نفر
۵۰۰ سال قبل از میلاد ۱۰۰ میلیون نفر
۴۰۰ سال قب از میلاد ۱۶۲ میلیون نفر
۲۰۰ سال قبل از میلاد ۱۵۰ میلیون نفر
شروع سال میلادی حدود ۱۷۰ میلیون نفر

همانطور که مشاهده می شود، جمعیت بشر در حالی که در طول ۶,۰۰۰ سال بین ۱۰,۰۰۰ سال قبل از میلاد تا ۴,۰۰۰ سال قبل از میلاد حدود ۵ میلیون نفر باقی مانده بود تنها در طول ۳,۰۰۰ سال حدود ۱,۲۰۰ درصد رشد داشته است که این رشد مدیون شکل گیری و پیدایش تمدن‌های بزرگ و شهر نشینی بشر در کنار افزایش کیفیت زندگی بوده است. بعد از آغاز سال میلادی یعنی حدود ۲,۰۰۰ سال پیش تا حدود ۲۰۰ سال پیش یعنی حدود سال ۱,۸۰۰ میلادی جمعیت بشر به حدود ۸۱۳ میلیون نفر رسید که به عبارتی جمعیت در طول ۱,۸۰۰ سال تقریبا چهار برابر شده بود. ولی با شروع انقلاب صنعتی و گسترش علم پزشکی و افزایش سطح کیفیت زندگی، سرعت رشد جمعیت بر روی کره زمین افزایش یافت بشکی که چنین آمار و ارقامی شکل گیرد:

سال ۱۸۰۰ حدود ۸۱۳ میلیون نفر
سال ۱۸۵۰ حدود ۱.۱۲۸ میلیارد نفر
سال ۱۹۰۰ حدود ۱.۵۵۰ میلیارد نفر
سال ۱۹۱۰ حدود ۱.۷۵۰ میلیارد نفر
سال ۱۹۲۰ حدود ۱.۸۶۹ میلیارد نفر
سال ۱۹۳۰ حدود ۲.۰۷۰ میلیارد نفر
سال ۱۹۴۰ حدود ۲.۳۰۰ میلیارد نفر
سال ۱۹۵۰ حدود ۲.۴۰۰ میلیارد نفر

جمعیت انسان در کره خاکی حدود ۶۰ سال پیش تنها ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفر بوده است و جای شگفت است که جمعیت تنها بعد از ۶۰ سال از مرز ۷ میلیارد عبور می‌کند. رشد جمعیت بشر در طول تاریخ شاید باعث تحولات بسیاری شده باشد و انسان را تبدیل به حاکم قدرتمند این سیاره کرده باشد ولی رشد وحشتناکی که در ۶۰ سال اخیر رخ داده است موجب شده است تا بشر با مشکلات بسیاری مواجه شود.

منبع:زومیت

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.