× بستن تبلیغات

چقدر مایت ها را میشناسید؟ آنها هر روز با شما زندگی میکنند!

dust-mite-500-time-004-500px-narenji-ir

خارش های موضعی بی دلیل و التهابات پوستی
مایت ها (هیره ها)

هیره ها خیلی کوچک و میکروسکوپی هستند و طول آنها حدود ۵.۰ تا – ۲ میلیمتر است. هزاران نوع از آنها روی بدن حیوانات زندگی می کند. آنها مانند کنه ها ۸ پا دارند، ولی بدنشان یا بند ندارد یا بندهای کمی دارد. بیشتر گونه ها مراحل ، تخم، لارو، نمف و بالغ دارند. در مراحل نا بالغ شبیه بالغ ولی کچکتر هستند. بعضی از هیره ها ناقل بیماری های مهمی مانند تب تیفوسی ناشی از ریکتزیا تسو تسو گاموشی (تیفوس بوته زار) و تعدادی از بیماری های ویروسی هستند. هیره ها با گزش خود موجب آزار و اذیت شدید انسان و حیوان می شوند. بسیاری از افراد نسبت به هیره ها و گزش آنها با حساسیت زیادی واکنش نشان می دهند. هیره هایی که آفت های اصلی هستند عبارتند از :

هیره های گزنده

هیره های مولد گال

مایت های گرد و غبار

p009_1_00

هیره های گزنده یا مایت ها خارش زا

طول بدن هیره های گزنده بالغ (گونه ترومبیکولیده) حدود ۱ تا ۲ میلیمتر و گاها تا ۱.۰ میلیمتر و به رنگ قرمز روشن و یا قهوه ای مایل به قرمز با ظاهری مخملی هستند. نمف کوچکتر از بالغ و شبیه آن است. لارو که چیگر نامیده می شود، خیلی کوچک است و فقط ۳. ۰ -۱۵ .۰ میلیمتر طول دارد . و فقط لارو ها هستند که حیوانات و انسان را نیش می زند. بالغین و نمف ها در خاک زندگی کرده و از حشرات کوچک و هیره های دیگر و تخم آنها تغذیه می کنند.
بعد از خروج از تخم ها، در طبیعت لاروها به سمت علفها و برگها و روی زمین می خزند و در آنجا منتظر می مانند تا میزبان مناسب (انسان یا حیوان) را پیدا کرده و به آن حمله کنند. در اماکن مسکونی مشاهده شده است که این هیره ها به صورت جالبی سازگاری پیدا کرده اند و مانند نحوه عمل در طبیعت بدون نیاز به خاک سیکل زندگی خود را طی می کنند و باعث خارش و گزش های پوستی می شوند. در انسان در قسمتهایی که لباس به بدن می چسبد بیشتر حمله می کنند.
لارو به مدت دو روز تا یک ماه بسته به نوع هیره به پوست بدن میزبان و لابلای بخش کش باف لباس های زیر می چسبد و خونخواری می کند، سپس روی خاک ( و یا در اماکن انسانی روی فرش ، دشک… ) افتاده و به نمف و بعدبه بالغ بی خطر تبدیل می شود.

زیستگاه مناسب اولیه برای هیره ها مزارع، علف زار ها، نواحی بوته زار، مزارع متروکه برنج و جنگل های احیا نشده است. همچنین هیره های گزنده در پارکها ، باغها ، چمن زارها ، و مناطق مرطوب کناره های رودخانه ها و نهرها یافت می شوند.

گزش ممکن است سبب خارش شدید ، تحریک و التهاب پوست شود که بیشتر روی پاها ، روی شکم و دستها دیده می شود. در محل گزش، پوست کمی متورم شده و قرمز می شود. نقطه رمز در مرکز برامدگی، محل قرار گیری هیره است. چون هیره ها با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند، بیشت مردم تا زمانی که مورد گزش قرار نگرفته اند از حضور آنها بی خبر هستند.

هیره های مولد گال

گال یا جرب ( Scabies) یک بیماری عفونی خارش دار و عامل آن بندپایی از گروه «مایت»ها یا «هیره»ها به نام علمی «Sarcoptes scabiei» است. مایت ها موجوداتی شبیه کنه، اما بسیار کوچکتر و میکروسکوپی و ماده های آنها با اندازه ای در حدود ۳ میلی متر هستند .
این بیماری شایع ترین بیماری پوستی خارش دار در جهان است و سالانه بیش از ۳۰۰ میلیون نفر در دنیا به آن مبتلا می شوند. مایت نر که اندازه اش تقریباً نصف ماده است پس از بارور نمودن جنس ماده، بعد از مدت کوتاهی می میرد. محل زندگی انگل، داخل پوست بدن انسان است و پس از انتقال به میزبان، قسمت سطحی پوست بدن را به صورت عمودی سوراخ کرده سپس به ایجاد تونل در سطح افقی می پردازد، به طوری که در هر شبانه روز حدود ۳-۲ میلیمتر پیشروی می کند و تخمهایش را در داخل آن قرار می دهد. هیره ماده در طول زندگی ۴ تا ۵ هفته ای خود در داخل «نقب»های داخل جلدی حدود ۴۰ تا۵۰ تخم می گذارد که بعد از ۳ تا ۵ روز حدود ۱۰ درصد آنها باز می شوند و لاروهایی از آنها خارج می شوند که از سلولهای پوست تغذیه کرده و تونلهای جدیدی را ایجاد می کنند و نهایتاً به هیره بالغ تبدیل می شوند.دوره زندگی هیره از لارو تا تخم ۱۰ تا ۲۴ روز طول می کشد. راه اصلی انتقال، تماس نزدیک حداقل برای ۱۵ دقیقه با افراد آلوده و گاهی از طریق وسایل آلوده است.

این انگل هنگامی که روی پوست می نشیند، پوست را سوراخ می کند و به زیر پوست می رود. هیره در زیر پوست تونلهایی را حفر می کند و در آنها شروع به تخم ریزی می کند و کلاً زندگی اش در همین تونلها خلاصه می شود. تقریباً پس از گذشت یک ماه از ورود انگل به بدن بیمار کم کم او علایمی را در خود می بیند که هشدار دهنده گال است . نشانه اصلی بیماری خارش است. خارش معمولاً شبانه و شدید است و هنگام خواب در بستر که بدن شخص گرم می شود، اتفاق می افتد. انگلها بر اثر گرم شدن محیط و در بعضی مواقع با حمام کردن با آب گرم نیز فعال شده و خارش شروع می شود. علایم دیگر شامل ضایعات پوستی قرمز رنگ و برجسته، تورم موضعی، بثورات جلدی و تونلهای زیرپوستی به طول ۳ تا ۱۵ میلی متر است. دانه هایی به شکل مروارید که محتوی مایع شفاف بوده و هاله ای قرمز رنگ دور آن را احاطه کرده، روی پوست پدید می آیند و اندازه هر یک از دانه ها که به صورت تاول قابل دیدن است، معمولاً به اندازه ته سنجاق می باشد و ممکن است به علت خاراندن زیاد شکل خود را از دست داده و به صورت اثرات خراش مانند یا به صورت زخمهایی در محلهای آلوده دیده شود. هیره های اسکابیی نقاطی از بدن انسان که دارای پوست ظریف، چین خورده و مرطوب است مانند پشت و کف دستها، فضاهای بین انگشتان، مچ، آرنج، زیر بغل، و کشاله ران و نوک سینه را آلوده می کنند. در شیرخواران صورت، کف و قوزک پا نیز ممکن است درگیر شود. تشخیص قطعی با آزمایش ضایعات جلدی و مشاهده مایت در زیر میکروسکوپ صورت می گیرد.

هیره گرد و غبار خانگی

هیره های گرد و غبار خانگی (کمپلکس درماتوفاگوئیدس) در سراسر جهان پراکنده است. آنها خیلی کوچک هستند (۳.۰ میلیمتر) و در مبلمان منزل، رختخواب ، بالش و قالی زندگی می کنند. و از بقایای مواد آلی همچون فلس پوست و وسته های جدا شده تغذیهمی کنند. در بیشتر مردم تنفس گرد و غبار حاوی هیره ها ، مدفوع و دیگر فضولات و قارچهای مربوط به آنها باعث واکنش های حساسیتی از قبیل آسم و التهاب غشای موکوسی بینی و التهاب ها و خارش های پوستی می شود. تعداد زیادی از آلرژن های ناشی از هیره های گرد و غبار ممکن است بعد از مرتب کردن رختخواب وارد هوا شوند. برخی دیگر از هیره ها سبب واکنش های مشابه در افرادی می شوند که در مجاورت محصولات انباری، غلات و غذای حیوانات زندگی می کنند و به مایت های انباری مشهور هستند.
مایت های گرد و غبار از سلول های مرده پوست بدن انسان، به عنوان غذا استفاده می کنند. در نتیجه روی رختخواب و وسایل خانه که حاوی سلول های مرده پوست بدن هستند، به میزان زیادی وجود دارند.

 

در اینجا ۱۲ راه برای کاهش تعداد مایت های موجود در گردوخاک خانه را برایتان می گوییم.

۱- هر چند مدت یک بار، رختخواب خود را عوض کنید.

سلول های مرده پوست بدن ما بیشتر در داخل، روی و اطراف رختخواب جمع می شوند.
20131005125427893_mite-1

 

۲- از روکش های ضد آلرژی برای رختخواب خود استفاده کنید.

می توانید روکش ضد آلرژی رختخواب را از مراکز فروش این نوع وسایل تهیه کنید، مثل روبالشی ضد حساسیت، روتشکی ضد حساسیت و …

2013100512542880_mite-2

۳- ملحفه رختخواب خود را با دمای حداقل ۵۵ درجه سانتی گراد بشویید.

آب داغ مایت های گرد و غبار را از بین می برد و استفاده از مواد شوینده به تنهایی (بدون آب داغ) برای کشتن مایت ها کافی نیست.

اگر هم با آب سرد ملحفه های رختخواب خود را می شویید، جلوی نور مستقیم آفتاب آن ها را پهن کنید تا خشک شوند..

20131005125428112_mite-3
۴- روی تشک تختخواب، روتختی، مبل، صندلی و سایر جاهایی را که به طور مرتب روی آن ها می نشینید را جارو برقی بکشید.

 

به طور منظم این وسایل را تمیز کنید و جاروبرقی بکشید. سعی کنید روی مبل نخوابید، زیرا این کار تعداد مایت ها را روی مبل افزایش می دهد.20131005125428143_mite-4


 

مایت های گرد و غبار از سلول های مرده پوست بدن انسان، به عنوان غذا استفاده می کنند. در نتیجه روی رختخواب و وسایل خانه که حاوی سلول های مرده پوست بدن هستند، به میزان زیادی وجود دارند.

در اینجا ۱۲ راه برای کاهش تعداد مایت های موجود در گردوخاک خانه را برایتان می گوییم.

 

 

۱- هر چند مدت یک بار، رختخواب خود را عوض کنید.

سلول های مرده پوست بدن ما بیشتر در داخل، روی و اطراف رختخواب جمع می شوند.

مایت خانه

 

 

 

۲- از روکش های ضد آلرژی برای رختخواب خود استفاده کنید.

می توانید روکش ضد آلرژی رختخواب را از مراکز فروش این نوع وسایل تهیه کنید، مثل روبالشی ضد حساسیت، روتشکی ضد حساسیت و … .

مایت خانه

 

 

۳- ملحفه رختخواب خود را با دمای حداقل ۵۵ درجه سانتی گراد بشویید.

آب داغ مایت های گرد و غبار را از بین می برد و استفاده از مواد شوینده به تنهایی (بدون آب داغ) برای کشتن مایت ها کافی نیست.

اگر هم با آب سرد ملحفه های رختخواب خود را می شویید، جلوی نور مستقیم آفتاب آن ها را پهن کنید تا خشک شوند.

مایت خانه

 

 

۴- روی تشک تختخواب، روتختی، مبل، صندلی و سایر جاهایی را که به طور مرتب روی آن ها می نشینید را جارو برقی بکشید.

به طور منظم این وسایل را تمیز کنید و جاروبرقی بکشید. سعی کنید روی مبل نخوابید، زیرا این کار تعداد مایت ها را روی مبل افزایش می دهد.

مایت خانه

 

 

۵- وسایل را با بخارشوی تمیز کنید.

مایت ها با بخارشوی از بین می روند. ولی رطوبت موجود در فرش، موکت و… محیط مطلوبی را برای تکثیر مایت ها فراهم می کند. لذا برای این گونه وسایل از بخارشوی استفاده نکنید و از روش های خشک استفاده نمایید مثل جاروبرقی کشیدن.

20131005125428205_mite-5

 

۶- خانه تان را از آفت ها عاری کنید.

آفت های مرده مثل سوسک و موش مرده، غذای خوبی برای مایت ها هستند.

20131005125428237_mite-6

۷- تعداد اسباب بازی های توپر مثل عروسک پارچه ای کودک را کم کنید.

آن اسباب بازی هایی را که خراب نمی شوند، هر دو هفته یک بار در داخل فریزر قرار دهید تا مایت های آن ها بمیرند.

20131005125428283_mite-7

۸- کف پوش خانه خود را تغییر دهید.

فرش و قالیچه، یک پناهگاه مناسب برای مایت های خانه هستند. اگر شما و یا یکی از اعضای خانواده تان دچار آسم یا آلرژی ناشی از مایت است، تعداد فرش های اتاق ها را کم کنید، بخصوص اتاق خواب را.

می توانید به جای فرش از سرامیک، سنگ، لامینت و پارکت برای کف پوش اتاق های خود استفاده کنید.

20131005125428315_mite-8

 

۹- از اسیدتانیک استفاده کنید.

اسید تانیک یک ماده طبیعی برای خنثی کردن آلرژی های مایت هاست.

اسید تانیک را می توانید از سوپرمارکت های غذایی تهیه کنید. اسید تانیک را روی تشک، مبل، صندلی، تختخواب و … بپاشید تا مواد آلرژی زا را کم کند.

همچنین خودتان می توانند یک لیوان چای کمرنگ را با چهار لیتر آب مخلوط کنید و این محلول را داخل یک بطری شیشه شوی بریزید و روی فرش اسپری کنید. سپس سه ساعت بعد روی آن جارو برقی بکشید.

20131005125428346_mite-9

۱۰-با دستمال مرطوب گردگیری کنید.

برای گردگیری وسایل خانه از دستمال نم دار استفاده کنید، نه گردگیرهای پردار.

وسایل گردگیری پردار، به راحتی مواد آلرژی زا و مایت ها را در هوا پخش می کنند.

20131005125427940_mite-10

۱۱- به طور منظم خانه خود را جارو برقی بکشید.

هر چند روز یک بار روی فرش ها، تختخواب، مبل و کف اتاق ها را با جاروبرقی تمیز کنید.

جاروبرقی خود را بررسی کنید تا اگر عیب و ایرادی دارد، آن را تعمیر کنید.

جاروبرقی عیب دار نمی تواند به خوبی گرد و خاک خانه را تمیز کند و حتی ممکن است باعث آلودگی بیشتر هوای خانه شود.

همچنین کیسه جارو برقی خود را مرتبا تعویض و یا خالی کنید. مراقب باشید فیلتر ضد گردوخاک آن نیز سالم باشد و درست کار کند.

بهتر است بعد از جارو کردن اتاق ها، نیم ساعت از خانه بیرون بروید تا گرد و غبار موجود در هوای خانه نشست کند و پایین بیاید.

20131005125427971_mite-11

۱۲- هوای تازه را به اتاق راه دهید.

پنجره های اتاق خود را هر چند مدت یک بار باز کنید تا هوای تازه وارد اتاق شود و میزان رطوبت آن کاهش یابد.

بسته نگه داشتن پنجره های اتاق برای مدت طولانی، باعث آلودگی هوای داخل اتاق می شود.

2013100512542849_mite-12

نکات

۱- نور مستقیم خورشید، مایت ها را از بین می برد. لذا سعی کنید وسایل رختخواب، لباس ها و فرش و قالیچه خود را تا حد امکان جلوی نور آفتاب آویزان کنید.

 

۲- وسایل اضافی را از اتاق خواب خود بیرون ببرید، مثل کتاب ها، سبد لباس ها، اسباب بازی و … .

هر چیزی که باعث می شود تمیز کردن و گردگیری اتاق خواب و وسایل آن سخت گردد، یک محیط مطلوب را برای تکثیر مایت ها فراهم می کند. لذا سعی کنید اتاق خواب خود و کودک تان را خیلی از وسایل پر نکنید.

 

۳- مایت ها در محیط های مرطوب تکثیر پیدا می کنند. لذا تا حد امکان از دستگاه بخور استفاده نکنید.

منبع:تبیان و سم پاشی

 

مطالب مرتبط
One thought on “چقدر مایت ها را میشناسید؟ آنها هر روز با شما زندگی میکنند!

  1. شایان

    سلام درخصوص مبارزه بامایت تمیزکننده استاندارد وایمنی را به شما پیشنهاد میکنیم درصورت تمایل بصورت رایگان درمحل شما ارسال خواهد شد

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.