آرامگاه کوروش کبیر: اطلاعات بنا و تصاویر دیدنی این بنا در برف زمستانی

نماگویا – پادشاهی بزرگ که گویا تاریخ به خود اجازه فراموشی وی را نداده و نخواهد داد. کوروش کبیر که برخی وی را ذوالقرنین نبی هم می نامند، نامی است که همراه با فتوحات بزرگ و عدالت طلبانه همراه شده است. تصاویر زیر مربوط به عکسهایی هستند که اخیراً در روزهای برفی زمستان از آرامگاه کوروش کبیر گرفته شده اند.

5839_cyrus

تاریخ و سرگذشت این بنا به روایت ویکی پدیا:

آرامگاه کوروش بزرگ که مقبره کوروش دوم هخامنشی ملقب به کوروش بزرگ یا کوروش کبیر است، بنایی بی‌پیرایه ولی با معماری منحصربه‌فرد، در فاصله حدود یک کیلومتری جنوب غربی کاخ‌های پاسارگاد است. این بنا از همه سوی دشت مرغاب پیداست، به‌ویژه اگر از سمت جنوب غربی از راه باستانی گذر کنیم و از تنگه بلاغی وارد دشت شویم، نخستین چیزی که جلب توجه می‌کند آرامگاه کوروش است.  این اثر در سال ۲۰۰۴ میلادی به عنوان زیر مجموعه پاسارگاد تحت شماره ۱۱۰۶ در میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌است.


آرامگاه کوروش تنها بنایی در پاسارگاد است که توصیف آن در منابع یونانی آمده‌است. از قدیمی‌ترین توصیف‌های مربوط به آرامگاه کوروش می‌توان به توصیف اریستوبولوس، یکی از همراهان اسکندر مقدونی در لشکرکشی‌اش به قلمرو هخامنشیان نام برد که توسط آریان در کتاب آناباسیس اسکندر بدین شکل ثبت شده‌است: قسمت‌های پایینی آرامگاه از سنگ‌هایی تشکیل شده بود که به شکل مربع بریده شده بودند و در کل یک قاعده مستطیلی شکل را تشکیل می‌دادند. بالای آرامگاه یک اتاق سنگی بود که یک سقف و یک در داشت و به قدری باریک بود که یک مرد کوتاه قد به‌سختی می‌توانست داخل اتاق شود. در داخل اتاق یک تابوت طلایی وجود داشت که پیکر کوروش را در داخل آن قرار داده بودند. یک نیمکت نیز با پایه‌هایی از طلا در کنار تابوت قرار داشت. یک پرده بابلی پوشش آن (احتمالاً نیمکت) بود و کف اتاق نیز با فرش پوشانده شده بود. یک شنل آستین‌دار و سایر لباس‌های بابلی روی آن قرار داشتند. شلوارها و جامه‌های مادی در اتاق یافت می‌شد، بعضی تیره و بعضی به رنگ‌های دیگر بودند. گردن‌بند، شمشیر، گوشواره‌های سنگی با تزیینات طلا و یک میز نیز در اتاق بودند. تابوت کوروش بین میز و نیمکت قرار داشت. در محوطه آرامگاه یک ساختمان کوچک برای روحانیون وجود داشت که وظیفه نگهداری آرامگاه کوروش را بر عهده داشتند.

5841_cyrusjpg

5842_301-cyrus

اطلاعات اثر (ویکی پدیا)
نام‌های قدیمی: مشهد مادر سلیمان، مشهد ام نبی
نوع بنا: ساختمان هرمی شکل از جنس سنگ آهک
سال‌های مرمت: بار اول در سال ۱۳۵۰ خورشیدی و بار دوم بین سال‌های ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۷ خورشیدی
کاربری: آرامگاه
دیرینگی: ساخته شده قبل از سال ۵۲۹ پیش از میلاد مسیح
دورهٔ ساخت: اثر هخامنشی
بانی اثر: کوروش بزرگ
مالک فعلی اثر: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
اطلاعات ثبتی: شمارهٔ ثبت ۱۹
تاریخ ثبت ملی: ۲۴ شهریور ۱۳۱۰ خورشیدی
وبگاه www.pasargad.ir

مطالب مرتبط
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.